گچ‌کاری و سفیدکاری منزل

گچ‌کاری و سفیدکاری منزل و محیط کار و ترمیم خرابی

انواع نازک‌کاری در ساخت‌وساز

کارهایی مانند گچ‌کاری و سفیدکاری منزل و محیط کار از فعالیت‌ها و زیر مجموعه‌ بنایی‌ ساختمان به شمار می‌رود و از مراحل نازک‌کاری محسوب می‌شود. اگر به‌صورت اصولی و درست انجام شود، موجب زیبایی بیشتر ساختمان و سازه‌ها می‌شود. پس زمانی که به یک دیوار صاف و یک‌دست نگاه می‌کنید، یعنی کار استادکار حرفه‌ای و هنر دست او را می‌بینید. این باعث خلق این زیبایی شده تا بتوان روی این دیوارها از کاغذدیواری و رنگ بلکا و … استفاده کرد که به‌صورت یک‌دست و زیباتر جلوه کند.

گچ‌کاری و سفیدکاری

از مراحل مهم نازک‌کاری در ساختمان‌ها گچ‌کاری و سفیدکاری آن است که در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد و با انجام اصولی و مناسب آن طراحی داخلی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از جمله کارهایی که بعد از تمام‌شدن ساخت‌وساز بناها یا حتی بازسازی‌ها در یک ساختمان انجام می‌گیرد، گچ‌کاری و سفیدکاری منزل و محیط کار است که توسط استاد گچ‌کار انجام می‌گیرد و هدفی که از این کار دارد، رسیدن به یک سطح صاف و یکدست است.

با عمل گچ‌کاری سطح کار آماده رنگ‌آمیزی یا حتی نصب کاغذدیواری می‌شود. در بیشتر اوقات فرایند گچ‌کاری قبل از انجام و اجرای نقاشی یا حتی کاغذدیواری ضرورت دارد؛ زیرا در غیر این صورت جلوه خوبی را مشاهده نخواهید کرد. پس اجرای اصولی و درست گچ‌کاری دارای اهمیت زیادی است و حتی به یک استادکار ماهر نیاز است.

سفیدکاری چیست چرا انجام می‌گیرد؟

گچ‌کاری سازه‌ها و ساختمان‌ها کار راحتی نیست و در چند مرحله انجام می‌شود که آخرین مرحله آن سفیدکاری است. نرمه کشی دیوار یا همان سفیدکاری به‌صورت یک‌لایه نازک توسط ملات گچ کشته یا زنده انجام می‌گیرد. لایه‌نازک از گچ روی آستر خشک دیوار را پوشش می‌دهد که به دلیل تکمیل‌کردن فرایند گچ‌کاری انجام می‌شود. باید در نگاه اول کار سفیدکاری کار موثری نباشد؛ ولی همین لایه‌نازک موجب می‌شود ماندگاری و حتی کیفیت گچ‌کاری بیشتر شود.

گچ‌کاری و سفیدکاری

پس اگر گچ‌کاری و سفیدکاری منزل و محیط کار مخصوصا نرمه‌ کشی اصولی و درست انجام شود، زبری و پستی بلندی دیوار پوشانده می‌شود. سطحی صاف ایجاد می‌شود و دیوار و سقف را هم درخشنده می‌کند. پس سفیدکاری لایه آخر و مهم در گچ‌کاری است که بعد از آن می‌توان تزیینات و نقاشی دیوارها را انجام داد.

نحوه گچ‌کاری روی گچ قدیمی

گاهی پیش می‌آید که در چندین قسمت از یک دیوار کنده شده و به ترمیم احتیاج پیدا می‌کند که در این موقع برای اینکه سطح دیوار یکدست و صاف شود باید قسمت‌های کنده شده و آسیب‌دیده را ترمیم کرد و بعد از خشک‌شدن با ابزاری به نام برس سوزنی شکل روی دیوار شیارهایی را ایجاد کرد تا بتوان لایه بعدی را روی لایه اول ایجاد کرد تا ثبات بیشتری پیدا کند.

این آسیب‌دیدگی در گچ دیوار ممکن است در اثر نم سرویس‌های بهداشتی، ترکیدن لوله‌های فاضلاب و یا به علت‌های دیگر پیش بیاید. فقط مختص مکان‌های قدیمی نیست و ممکن است در ساختمان‌های نوساز هم این مشکل پیش بیاید که سطح دیوار منظره زیبایی نخواهد داشت و باید نسبت به ترمیم خرابی و بازسازی‌کردن آن اقدام کرد. گچ‌کاری منزل و محیط کار و ترمیم خرابی را باید به افراد متخصص این کار سپرد.

مزایای سفیدکاری

با انجام‌دادن عمل سفیدکاری روی گچ‌کاری انجام شده و حتی گچ‌وخاک باعث می‌شوید دیوار دارای سطحی براق و کاملا یکدست شود و همان‌طور که گفته شد فرایند سفیدکاری مکمل عمل گچ‌کاری بوده ایجاد یک مکان زیبا و سفید می‌شود. از مزایای گچ‌کاری و سفیدکاری منزل و محیط کار به موارد زیر می‌توان اشاره کرد :

  • پوشش‌دادن گچ‌وخاک و لایه‌های آستری با بهترین روش
  • پوشش دیوار با یک هزینه مناسب
  • مصرف کم گچ و عدم ایجاد ضایعات
  • یک‌دست و سفیدشدن دیوار
  • جلوگیری از به‌وجودآمدن ترک‌خوردگی در گچ
  • پوشش‌دادن و پر کردن تمام برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها و منافذ در دیوار

کلام آخر

گچ‌کاری ساختمان در دو مرحله اجرا می‌شود که آسترکشی و بعد سفیدکاری انجام می‌شود و اگر این دو مرحله به‌صورت کاملا اصولی و درست اجرا شود در گچ‌کاری و سفیدکاری منزل و محیط کار باکیفیت بسیار موثر خواهد بود و نتیجه مطلوب و خوبی را مشاهده خواهید کرد. برای دریافت نتیجه خوب می‌توانید به دکوراسیون برتر زنبق مراجعه کنید و از افراد باتجربه و ماهر مجموعه استفاده کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button