کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست

کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست؟

روان‌شناسی رنگ‌ها

آشپزخانه‌ها روح هر خانه محسوب می‌شود که استفاده‌کردن از رنگ‌های متناسب در آن یک شخصیت عالی در فضا ایجاد می‌کند، بدون اینکه احتیاج به تعمیر و درست‌کردن اساسی این مکان باشید. شاید انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه کمی کار سخت و دشواری باشد و افراد از خود بپرسند که کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست و چه رنگ‌هایی برای این مکان‌ها مناسب است؟ از نظر علمی مشخص شده است که تن رنگ‌های خنثی، گرم و رنگ‌های روشن می‌تواند انتخاب مناسبی باشند.

رنگ‌هایی که طبق نظر روان‌شناسان برای آشپزخانه مناسب نیستند

هر رنگ دارای حس و حال بوده و روی ذهن افراد تاثیر گذار است. پس به نظر روان‌شناسان رنگ‌هایی وجود دارند که نباید در آشپزخانه‌ها از آن ها استفاده کرد. این رنگ‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

قرمز روشن

گفته شده است که رنگ قرمز را نباید در آشپزخانه استفاده کرد. هرچند که رنگی است که انرژی را منتقل می‌کند؛ ولی به‌عنوان رنگ اصلی و پایه در آشپزخانه استفاده نشود. زیرا موجب تشویش و نگرانی و حتی حواس‌پرتی افراد می‌شود و اشتهای آنها را هم بیشتر می‌کند. به همین دلیل در بیشتر فست‌فودها و رستوران‌ها از این رنگ استفاده می‌کنند. پس در جواب سوال کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست نیز می‌توان به رنگ قرمز اشاره کرد.

زرد روشن

این رنگ بسیار زیبا است ولی نمی‌توان آن را به‌تنهایی در دکور آشپزخانه‌ها استفاده کرد. زرد روشن موجب ایجاد شادی و انرژی در افراد می‌شود؛ اما رنگ بسیار محرکی بوده و موجب تشویش، حواس‌پرتی و نگرانی هم می‌شود. در نگاه اول شاید کابینت زردرنگ یک انتخاب فانتزی باشد.

ولی مناسب استفاده در آشپزخانه نیست که البته طراحان داخلی سعی نمودند با یک دیزاین حرفه‌ای با استفاده از این رنگ موجب رضایت مالک شوند. این طراحان برای این که کمی از غلظت رنگ زرد و سردرد آوردن این رنگ کمتر کنند آن را با رنگ‌های دیگر سرد مانند قهوه‌ای، سفید، خاکستری و… ترکیب کرده و تعادل‌سازی کنند.

طوسی تیره و خاکستری

طبق نظر روان‌شناسان استفاده از رنگ طوسی تیره و خاکستری هم در محیط آشپزخانه مناسب نیست. این رنگ سرد احساس ناخوشایندی را در بین اعضای خانواده به وجود می‌آورد و حتی موجب مشکلات روحی افراد می‌شود و واردشدن به این مکان را کمی سخت‌تر می‌کند.

به دلیل اینکه رنگ‌های تیره را می‌توان به‌راحتی با دیگر رنگ‌ها ترکیب کرد به‌عنوان رنگ تزئینی عناصر و دیگر لوازم آشپزخانه می‌توان از آن استفاده کرد. البته نباید در آن زیاده‌روی شود. اما دیگر کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست؟ بهتر است از این رنگ طوسی تیره و خاکستری در محیط آشپزخانه استفاده نشود ولی می‌توان در کنار رنگ‌های تیره از رنگ‌های روشنی مانند زرد، سفید، سبز، آبی و لیمویی در ترکیب با این رنگ‌ها استفاده کرد.

سفید براق

افرادی هستند که به رنگ سفید علاقه دارند و مایل هستند آشپزخانه خود را به رنگ سفید در بیاورد. اگر رنگ سفید انتخابی زیاد براق باشد انسان را به یاد کلینیک و بیمارستان‌ها می‌اندازد و حس خوبی را القا نمی‌کند. می‌توان رنگ سفید را در کنار رنگ‌های دیگر استفاده کرد تمیزکردن رنگ سفید هم کمی سخت و مشکل است.

استفاده از رنگ سفید برای کابینت‌ها در خانه‌های کوچک بسیار توصیه می‌شود؛ زیرا فضاها را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. البته برای خانواده‌های شلوغ مناسب نیست. زیرا به‌راحتی دچار آسیب می‌شود یا اثر لکه و کثیفی روی آن می‌ماند.

اصول انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه‌ها

برای اینکه رنگ مناسب برای آشپزخانه‌ انتخاب کنید قواعدی را باید رعایت کنید. زیرا هر کدام از قواعد موضوعی را بیان کرده و روشن می‌کند. در مطلب بالا در مورد کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست و علت آنها توضیح داده شد.

اصول انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه‌ها

 برای انتخاب رنگ مناسب نسبت به سلیقه و حتی نیاز افراد باید اقدام کرد. بعضی از رنگ‌ها مناسب آشپزخانه‌ها هستند که می‌توان با ترکیب با رنگ‌های دیگر هارمونی زیبا و مناسبی را در این مکان‌ها ایجاد کرد به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم. این رنگ‌ها عبارت‌اند از:

رنگ‌های گرم

افراد می‌توانند توسط یک نورپردازی و رنگ‌بندی مناسب رنگ‌های خنثی را در این مکان‌ها به تعادل برسانند و اگر فردی در انتخاب دچار مشکل و تردید است می‌تواند از رنگ‌های خنثی و کم‌رنگ استفاده کند که با ترکیب رنگ‌های شاد به تعادل برسند.

رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای‌رنگ زمینی بوده و برای آشپزخانه مناسب است و این حس را القا می‌کند که افراد از خوراکی‌های ارگانیک استفاده می‌کنند. این رنگ خنثی بوده؛ ولی موجب ناامیدی نمی‌شود و با ترکیب رنگ‌های گرم آشپزخانه را زیبا جلوه می‌کند.

رنگ آبی

افراد بر این باور هستند که این رنگ مناسب آشپزخانه نیست؛ زیرا اشتها را کم می‌کند و موجب افسردگی می‌شود. استفاده از رنگ آبی و ترکیب آن با رنگ‌های زیبا یک فضای بسیار زیبایی در آشپزخانه ایجاد کرد.

کلام پایانی

در بعضی از مواقع انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه کمی مشکل می‌شود و اینکه کدام رنگ‌ها برای آشپزخانه مناسب نیست و یا مناسب است می‌تواند یک چالش بزرگ ایجاد کند. قبل از انتخاب رنگ می‌توان به اطلاعات و حقایقی در مورد رنگ‌ها دست پیدا کرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button