کالیگرافی چیست و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی چیست؟

کالیگرافی چیست و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی چیست؟

هنر زیبای خوشنویسی

یکی از بعدهای مهم و بسیار بااهمیت در زندگی هر فردی هنر است؛ زیرا به هر طرف که نگاه کنیم متوجه می‌شویم که این هنر با تمام اجزای زندگی بیشتر افراد درهم‌آمیخته است. در هر طرف و هر سو نشانی از یک هنر را مشاهده می‌کنید، طوری که طبیعت هم باهنر مأنوس شده است. خوشنویسی یا کالیگرافی هم نوعی هنر است که بعدازاین که خط به وجود آمد این هنر هم به زندگی‌های ما وارد شد. در این مطلب ارتباط بین کالیگرافی و دکوراسیون داخلی را متوجه می‌شویم.

کالیگرافی چیست؟

هنر زیبا نوشتن را کالیگرافی می‌گویند و به هنر و علم درست نوشتن واژه و کلمات هم گفته می‌شود. این هنر دارای قدمتی ۳۰۰۰ساله است و هنری بصری بوده و با نوشتن هم مرتبط است. این واژه‌ها، حروف یا کلمات در هنر کالیگرافی توسط تجهیزات و ابزاری مانند قلمو بسیار زیبا روی کاغذ نگاشته می‌شود. این هنر موجب می‌شود حروف به روش‌های بسیار ماهرانه و متناسب در کنار هم قرار بگیرند. امروزه کالیگرافی‌های جدید بسیار وسیع شده و دارای شکل‌های متنوعی در نوشتار است.

کاربرد و استفاده کالیگرافی در دکوراسیون داخلی

کاربرد و استفاده کالیگرافی در دکوراسیون داخلی چیست؟

از کالیگرافی می‌توان در موارد مختلف  استفاده کرد تا توسط این هنر به آثار و فضاهای خود زیبایی را هدیه داد. از استفاده‌هایی که می‌توان از این هنر کرد عبارت‌اند از:

استفاده در طراحی لوگوهای تبلیغاتی

این طراحی‌ها از طریق دو روش تامپوگرافی و کالیگرافی صورت می‌گیرد و یک روش سنتی است که توسط دست و بدون نرم‌افزار لوگو را طراحی می‌کنند؛ ولی تایپوگرافی روشی دیجیتالی است.

استفاده از این هنر در صنعت مد و فشن

این صنعت در زمینه طراحی کفش لباس و دیگر پوشش‌ها است و طراحان از هنرهای متنوع در طراحی پوشش‌های خود استفاده می‌کنند که کالیگرافی یکی از آن هنرها است که موجب منحصربه‌فرد شدن این محصولات می‌شود.

استفاده در طراحی بدلیجات و طلاها

توسط هنر کالیگرافی نوشته‌ها و شکل‌های زیبای طلا و حتی بدلیجات را می‌توان طراحی کرد و یکی از هنرهای متداول در جواهرسازی‌ها به شمار می‌آید.

استفاده در دکوراسیون‌های داخلی

این هنر در طراحی‌های دکوراسیون‌های داخلی کاربردهای زیادی دارد و در بخش‌های مختلف از آن استفاده می‌شود و نقش‌هایی که توسط این هنر ایجاد می‌شود در دکوراسیون‌های داخلی تاثیر زیادی دارد و حتی در طراحی مبلمان، کاغذدیواری، لوستر و دیگر اجزای دکوراتیو بسیار مفید است. با این هنر می‌توان هنر اصل ایران را در دکوراسیون‌های منزل اجرا کرد. در روی دیوار میز و صندلی و تابلوها و دیگر عناصر برای تزیین از این هنر استفاده می‌شود و موجب زیبایی دکوراسیون‌ها شده و در جذابیت‌های بصری هم بسیار موثر است.

آشنایی با سبک‌های متنوع کالیگرافی

این هنر فقط  محدود به منطقه خاص نبوده و هر هنرمندی با هر زبان که می‌تواند بنویسد یا صحبت کند از این هنر در کارهای خود می‌تواند بهره‌مند شود. تنها تفاوتی که موجب جدایی و تمایز آثار آنها می‌شود سبک‌های متنوع است. زیرا این هنر دارای شکل‌های متفاوتی در جهان است که عبارت‌اند از:

  • کالیگرافی به سبک غربی
  • کالیگرافی به سبک شرقی
  • کالیگرافی به سبک مدرن

ایده‌های زیبای به‌کارگیری کالیگرافی در دکوراسیون داخلی منزل

با استفاده‌کردن از این هنر زیبا در طراحی‌های وسایل و ابزار خانه می‌توان در زیباتر کردن دکوراسیون‌ها تلاش کرد. از جمله وسایلی که با این هنر زیباتر می‌شود شامل موارد زیر می‌شوند:

پارتیشن‌ها

یکی از گزینه‌های عالی برای اضافه‌کردن خط‌های زیبای کالیگرافی پارتیشن‌ها هستند معمولا سطح پارتیشن از هر دو سمت قابل دید است که با طرح کالیگرافی زیباتر می‌شوند.

آباژورها

از این وسیله با طرح‌های متفاوت و زیبا وجود دارد که می‌توان با یک خوشنویسی زیبا منزل شما را زیباتر کنند و در کنار سالن پذیرایی یا نشیمن یکی از لوازم خوشنویسی با طرح کالیگرافی می‌توان به آن زیبایی خاص ببخشید.

تابلوها

استفاده از تابلوها یکی از گزینه‌های متداول است که با متن‌های زیبای خوشنویسی یا همان طرح کالیگرافی دکوراسیون را متحول می‌کند و این تابلوها از زمان‌های گذشته در منزل ایرانی‌ها وجود داشته که امروزه با طرح‌های جدید و امروزی وجود دارد علاقه‌مندان با نصب آن در هر محیط زیبایی خاصی با آن مکان می‌دهند.

کلام پایانی

هنر طرح کالیگرافی یکی از هنرهای پرطرف‌دار و زیبای ایرانی است که به دلیل محبوبیت جایگاه ویژه‌ای در بین ایرانیان دارد و امروزه از سبک‌های بسیار زیبا و پرطرف‌دار در دکوراسیون و طرح‌های داخلی در مکان‌های متفاوت است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button