کاغذ دیواری پتینه چیست؟

کاغذ دیواری پتینه چیست؟

پتینه کاری

یک هنر تجسمی است که در قدیم برای این که دیوارها را کهنه جلوه دهند از این نوع کاغذ دیواری‌ها استفاده می‌کردند. کار کهنه کردن وسایل و حتی دیوارها را پتینه کاری گویند. پتینه در ترجمه فارسی زنگار هم نامیده می‌شود. یعنی سطح یا لایه‌ای که روی سطح دیگر قرار گرفته می‌شود و موجب ایجاد طرح و نقشه خاصی می‌شود که نمایی کهنه و قدیمی را ایجاد می‌کند. کاغذ دیواری پتینه نوعی کاغذ دیواری آمریکایی و دیوارپوشی است که طرح و رنگ مخصوصی دارد.

این ویژگی باعث شده که نسبت به مدل‌های دیگر متمایز شود. طراحان  در این نوع کاغذ دیواری سعی می‌کنند، بیشتر از رنگ‌هایی استفاده کنند که حالتی سایه و روشن را ایجاد می‌کند تا نمایی زیبا و جذاب ایجاد کنند و بیننده را بیشتر به خود جلب کند. این نوع کاغذ دیواری بیشتر از رنگ‌های نقره‌ای، طلایی و مسی استفاده می‌شود. در دکوراسیون داخلی و تزیین آن نقش مهمی را بر عهده دارد. امروزه با تنوع رنگی بیشتری در تولید و ساخت این نوع کاغذ دیواری  به کار برده می‌شود و طرف‌داران زیادی را هم پیدا کرده است.

انواع کاغذ دیواری پتینه

پتینه یک هنر سنتی است که از زمان‌های قدیم وجود داشته است که با وجود صنایع مختلفی که به وجود آمده است و پیشرفتی که در تکنولوژی صورت‌گرفته طرح‌های پتینه وارد صنعت کاغذ دیواری  شده است. این کار موجب شده در ترکیب طرح‌های مدرن و سنتی تحولی بزرگ ایجاد شود. کاغذ دیواری دارای انواع گوناگونی است که عبارت‌اند از:

  •  روسپیک
  •  آمریکایی

البته امروزه طراحان در عرصه تولید این مدل کاغذ دیواری دسته‌بندی‌های جدیدی را هم برای طرح‌های کاغذ دیواری پتینه معرفی کرده‌اند که عبارت‌اند از:

  • کاغذ دیواری طرح ابروباد و یا سایه‌روشن
  • دیوارپوش طرح طلا، نقره و مس
  • طرح سنتی و ایتالیایی
  • دیوارپوش طرح گرانیت
  • کاغذ دیواری طرح برجسته وصاف

کاغذ دیواری طرح پتینه برای چه فضایی به کار برده می‌شود؟

با زیبایی و جذابیتی که کاغذ دیواری‌های طرح پتینه ایجاد می‌کند، شاید بخواهید بدانید که این مدل کاغذ دیواری برای چه مکان و فضایی مناسب است. فضاهای مدرن یا کلاسیک که البته می‌توان در هر دو سبک و فضا از این نوع کاغذ دیواری استفاده کرد. اگر سبک منزل فردی کلاسیک است، می‌تواند با انتخاب مبل استیل و وسایل تزیینی عتیقه و یک مدل کاغذ دیواری پتینه که طرحی آنتیک دارد و دارای رنگ‌بندی‌های  مسی و طلایی است، استفاده کند و فضای کلاسیک خود را تکمیل و زیبا جلوه دهد.

تفاوت پتینه کاری با کاغذ دیواری

اگر سبک منزل مدرن بود از مدل و طرح کاغذ دیواری پتینه در رنگ‌های سبز و طوسی و حتی رنگ‌های دیگر هم می‌توان استفاده کرد که محیطی زیباتر ایجاد شود. در صورتی که بخواهید بدانید که آیا این مدل کاغذ دیواری طرح پتینه مناسب خانه‌های کوچک است یا نه باید گفت معمولا این مدل کاغذ دیواری برای خانه‌های بزرگ و پرنور خیلی مناسب است. ولی اگر خانه کوچک دارید و مایلید از این طرح استفاده کنید، بهتر است یکی از دیوارهای خانه را به این مدل کاغذ دیواری اختصاص دهید. دیواری که نور مناسب و کافی داشته باشد. البته رنگ کاغذ دیواری نباید زیاد تیره باشد.

تفاوت پتینه کاری با کاغذ دیواری

برخی از افراد پتینه کاری را با کاغذ دیواری‌های طرح پتینه اشتباه می‌گیرند. البته این دو روش با هم کلی تفاوت دارند. پتینه کاری هنری مانند نقاشی ساختمان و یا گچ‌کاری را می‌گویند که استادکار سعی می‌کند دیوارهای خانه را با مواد مخصوص و رنگ تزیین کند. به همین سبب شبیه رنگ‌آمیزی یا گچ‌کاری در خانه است. اما در کاغذ دیواری طرح پتینه با روش پتینه با مواد فرق دارد.

زیرا کاغذ دیواری به‌صورت حاضر و آماده در فروشگاه وجود دارد و همه افراد می‌توانند باتوجه‌به سبک دکوراسیون منزل خود یکی از انواع طرح‌ها و مدل‌های کاغذ دیواری را انتخاب کنند. این کاغذ دیواری‌ها را با روش چسب زدن به دیوار نصب می‌کنند و خیلی سریع و آسان‌تر از پتینه کاری انجام می‌شود.

سخن آخر

دکوراسیون زنبق یکی از برترین نوع دکوراسیون داخلی را دارا است و از سال 95 محصولات کناف، پارکت و کاغذ دیواری را هم به مجموعه خود اضافه کرده است. هدف دکوراسیون زنبق اجرای بهترین و به‌روزترین ایده‌ها برای مشتریان است و رضایت مشتری را دلگرمی خود می‌داند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button