مزایای کاربرد آینه

کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی، یکی از رایج‌ترین تکنیک‌ها برای زیباتر کردن فضای خانه می‌باشد. این ترفند قدمتی به‌اندازه تاریخ دارد از طراحی تالارهای آینه‌کاری در کاخ‌های پادشاهان تا استفاده از آینه در خانه‌های مدرن امروزی، در تمام این موارد آینه‌ها تأثیر زیادی در افزایش جلوه‌های بصری و هنری در دکوراسیون داخلی داشته و دارند. در این مقاله از سایت دکوراسیون داخلی زنبق قصد داریم مزایای کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه را بیان کنیم و به شما آموزش دهیم که از آینه‌ها در چه مکان‌هایی استفاده کنید.

مزایای کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه

متخصصین طراحی داخلی به کاربردهای جالبی از آینه‌کاری برای زیبا کردن محیط پی برده‌اند که در ادامه برخی از کاربردها و مزیت‌های استفاده از آینه را بررسی خواهیم کرد.

بزرگ نشان‌دادن فضای داخلی

بزرگ نشان‌دادن فضای داخلی خانه از مهم‌ترین مزیت‌های آینه‌کاری است. البته با این شرط که آینه‌ها را در محل‌های مناسب نصب نمایید.  زیرا تنها در این صورت می‌توانید با ایجاد خطای دید، ذهن بیننده را فریب دهید و حس بزرگ‌بودن محیط را به او القا نمایید. از جمله مکان‌های مناسب برای نصب آینه عبارتند از:

  • نصب آینه در پشت کمدهای کوتاه: با این کار این تصور را در بیننده ایجاد می‌کنید که فضا در پشت کمد ادامه دارد.
  • استفاده از آینه دیوارپوش در دو دیوار مجاور: با این کار انعکاس نور را افزایش می‌دهید و باعث امتدادیافتن فضا می‌شوید.
  • آینه‌کاری در بخشی از دیوارهای آشپزخانه‌های کوچک: استفاده از آینه در آشپزخانه‌های کوچک که دارای پنجره نیستند می‌تواند باعث بزرگ‌تر و دلبازتر شدن محیط گردد.
  • استفاده از آینه در قفسه‌ای کتاب: با این کار عمق بیشتری در فضای کتابخانه ایجاد می‌کنید و ازدحام کتاب ها در کتابخانه را کاهش می دهید.
  • نصب آینه در بالای شومینه: در این صورت اتاق روشن‌تر و جادارتر به نظر می‌رسد.

افزایش نور محیط

به‌طورکلی استفاده از آینه باعث می‌شود تا نور در محیط منعکس شود و در نتیجه فضا روشن‌تر به نظر برسد. یکی از مکان‌های مناسبی که می‌توانید با نصب آینه ذهن ببینده را فریب دهید تا احساس کند محیط نور بیشتری دارد، نصب آینه قدی بزرگ در میان دو پنجره است. همچنین می‌توانید با قراردادن یک آینه دیواری در پشت آباژور یا دیگر چراغ‌های دکوری، باعث انعکاس نور در فضای اتاق شوید با این ترفند اتاق روشن‌تر به نظر خواهد رسید.

کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه مانند بخش هایی که در آنجا پنجره وجود ندارد و نور کم می‌باشد، ضروری است. بهتر است در آن مکان ها برای جبران کمبود نور، از آینه ها کمک بگیرید. مثلاً اگر آشپزخانه فاقد پنجره است می‌توانید با نصب آینه در فضای بین کابینت‌ها و یا قسمت پشت سینک آشپزخانه، محیط را روشن‌تر و لوکس‌تر نمایید.

پنهان‌کردن فضاهای اضافی

اگر دوست ندارید انباری و یا کمدهای دیواری دیده شوند می‌توانید درب آنها را با آینه‌های بزرگ بپوشانید. در این صورت هم فضا بزرگ‌تر و پرنورتر به نظر می‌رسد و هم دیگر بیننده متوجه حضور انباری و یا کمد در اتاق نمی‌شود.

افزایش ارتفاع سقف

در تالارها و سالن‌های پذیرایی تنها با استفاده از آینه‌کاری در دیوارها و سقف، فضای داخلی را بزرگ‌تر از حد معمول خود نشان می‌دهند. این تکنیک یک ترفند قدیمی است که با استفاده از آینه باعث افزایش ارتفاع سقف و در نتیجه بزرگ‌تر نشان داده شدن ابعاد سالن می‌شوند.

بنابراین، اگر فضای خانه شما کوچک است می‌توانید با قراردادن یک آینه دیواری در بخش‌هایی از سقف، باعث ایجاد اختلاف سطح شوید و سقف بلندتر به  نظر برسد.

کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه
کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه

کاربرد آینه در فضاهای مینیمالیستی

در طراحی‌های مینیمال، کلیه عناصر غیرضروری از محیط حذف می‌شوند. به‌طورکلی علاقه‌مندان به این سبک شلوغی را نمی‌پسندند و علاقه زیادی به‌سادگی دارند. از موارد جالب کاربرد آینه در سبک طراحی مینیمال، استفاده از آن در سرویس بهداشتی است. در این حالت کابینت‌ها و قسمت زیرین روشویی توسط آینه پوشانده می‌شوند و در بیننده این تصور به وجود می‌آید که اجسام شناور هستند.

کاربرد آینه در دکوراسیون کلاسیک

یکی از موارد کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی خانه در سبک کلاسیک، نصب آن در دیوار کنار غذاخوری می‌باشد. برای شیک‌تر نشان‌دادن محیط می‌توانید از آینه‌های طرح دارد، آینه‌های برجسته و حتی آینه‌های رنگی متناسب با تم پذیرایی استفاده کنید. این کار باعث بازتاب نور چراغ‌های سالن و شمع‌های روی میز در آینه می‌شود، در نتیجه محیط زیباتر و پرنورتر نشان داده می‌شود.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button