کاربردهای پارتیشن

کاربردهای پارتیشن در دکوراسیون‌های داخلی

پارتیشن‌

در ایجاد یک دکوراسیون زیبا کاربردی از وسایل و المان‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. ازآنجایی‌که امروزه آپارتمان‌ها دارای متراژهای کمی هستند، اگر بخواهید یک محیط و فضای مجزا در داخل ساختمان ایجاد کنید، راحت‌ترین راه استفاده از ابزارهایی است که به‌راحتی می‌توان نصب و جدا کرد. یکی از این ابزارها که هم زیبا و دارای انواع مختلف طرح‌های متنوع است، پارتیشن‌ها هستند. در این مقاله در مورد کاربردهای پارتیشن و موارد استفاده  از آن را توضیح می‌دهیم.

می‌توان از طریق آن‌ها و با صرف هزینه کم یک اتاق اضافی یا فضای مجزا ای را ایجاد کرد. این مسیر می‌تواند در محل خانه یا محل کار باعث ایجاد نظم و آرام شود.

پارتیشن بندی

یکی از پرکاربردترین وسیله و حتی می‌توان گفت سازه که در دکوراسیون داخلی برای ایجاد یک فضای کاذب استفاده می‌شود. این وسیله مخصوص مکان‌های خاصی نیست و در هر فضای کوچک بزرگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این ابزارها در سبک‌های مختلف دکوراسیون‌های داخلی مانند مدرن، کلاسیک، سنتی و صنعتی کاربرد دارد. هدف این وسیله جداسازی و یا حتی تقسیم فضاهای موجود است و امروزه نقش دکوراتیو آن بیشتر شده است. این پارتیشن‌ها دارای دو دسته متحرک و ثابت هستند و کاربردهای کدام متفاوت است.

انواع پارتیشن‌ها

گفته شد که پارتیشن‌ها دارای مدل‌ها و حتی کاربردهای مختلفی هستند و در هر مکان و فضایی می‌شود، از آنها استفاده کرد. پارتیشن‌ها را می‌توان به‌صورت کلی به دودسته تقسیم کرد که شامل: پارتیشن‌های اداری، پارتیشن‌های خانگی در دکوراسیون منزل که در مورد آن‌ها مختصری توضیح می‌دهیم.

پارتیشن‌های اداری

این نوع پارتیشن‌ها برای اینکه قسمت‌های مختلفی از یک سازمان یا اداره را نسبت به کاربرد و نیاز جدا کنند، استفاده می‌شود. این پارتیشن‌ها علاوه بر جداسازی در زیبایی دکوراسیون اداری هم تاثیر گذار است. کاربردهای پارتیشن در اداره‌ها برای کنترل بهتر و راحت‌تر کارمندان و ایجاد نظم و آرامش ایجاد می‌شود.

می‌توان با یک هزینه مناسب و جابه‌جایی راحت از این پارتیشن‌ها بهره برد. در اداره‌ها می‌توان از انواع پارتیشن‌هایی که از جنس شیشه، چوب و فلز هستند استفاده کرد. مزیت مهم استفاده این پارتیشن‌ها در اداره‌ها دسترسی راحت و بدون تنش به کارمندان است.

انواع پارتیشن‌ها

پارتیشن‌های خانگی

این پارتیشن‌های دکوراتیو که بیشتر در خانه‌های کوچک که امکان جداکردن یک فضای مجزا توسط دیوار نیست، استفاده می‌شوند. در خانه‌های بزرگ چه می‌خواهند، بخشی از خانه را مثلا پذیرایی را از نشیمن جدا کنند از این وسیله استفاده می‌کنند. زیرا بهترین المان برای جداسازی و حتی تغییردادن در دکوراسیون منزل محسوب می‌شود. تمام عناصر در دکوراسیون‌های داخلی مانند رنگ‌بندی‌ها، گیاهان و نحوه قرارگیری وسایل برای راحتی و آرامش و آسایش در خانه به کار می‌رود.

پارتیشن‌های دکوراتیو در این زمینه نقش بسیار مهمی در به‌وجودآوردن یک محیط خصوصی ایفا می‌کند. پارتیشن‌ها از لحاظ قابلیت جابه‌جایی و از لحاظ متریال یا جنس دارای انواع مختلفی هستند. هرکدام طبق نیاز و سبک دکوراسیون مکان موردنظر استفاده می‌شوند و زیبایی و کاربرد خاص خود را دارند.

انواع پارتیشن‌ها بر اساس جنس و مواد ساخته شده

برای ساخت پارتیشن‌های مخصوص اداره‌ها معمولا از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود و هرکدام از این پارتیشن‌ها طبق موادی که در تولید آن به‌کاررفته نام‌گذاری می‌شوند. انواع جنس پارتیشن‌ها عبارت‌اند از:

  • پارتیشن‌بندی pvc
  • پارتیشن شیشه و ام‌دی‌اف
  • پارتیشن شیشه‌ای
  • ام‌دی‌اف
  • پارتیشن شیشه‌ای با پروفیل آلومینیومی
  • پارتیشن ام‌دی‌اف با پروفیل آلومینیومی

البته می‌توان به پارتیشن‌های مختلفی که از متریال شیشه تهیه می‌شوند، به پارتیشن‌های شیشه‌ای دوجداره و متحرک هم اشاره کرد.

ویژگی پارتیشن و پرکاربردترین پارتیشن‌ها

برای ساخت این پارتیشن‌ها از مواد مختلفی استفاده می‌شود که دارای طرح، مدل و جنس منحصربه‌فرد هستند. از پرکاربردترین مواد اولیه‌های که برای ساخت پارتیشن استفاده می‌شود می‌توان به چوب، کنف، شیشه با فریم استیل، pvc، ام‌دی‌اف، پارچه‌های خاص و … اشاره کرد. پارتیشن‌های شیشه مات و براق و pvc و ام‌دی‌اف بسیار محبوب و پرکاربرد هستند.

از ویژگی و کاربردهای پارتیشن هایی که از جنس شیشه تک یا دوجداره هستند، می‌توان به قابل شستشو بودن و عایق صدا و آکوستیک اشاره کرد. همچنین این پارتیشن‌ها ضد آب و حریق هستند. ویژگی مهم این پارتیشن‌ها می‌توان به امنیت مکان و افراد در تعامل محیط را بیشتر کرد.

سخن پایانی

در دکوراسیون‌های داخلی کاربردهای پارتیشن ها که از ابزاری کاربردی هستند، در تغییر و زیبایی بسیار موثر است. برای طراحی و مکان‌های استفاده از این ابزار را می‌توانید، از مشاورین متخصص دکوراسیون برتر زنبق کمک بگیرید. این مجموعه می‌تواند ایده‌های جدیدی را به شما ارائه دهند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button