کابینت زمینی چیست؟

کابینت زمینی چیست؟

کابینت‌هایی که در آشپزخانه نصب می‌شوند به دو بخش زمینی و هوایی (دیواری) تقسیم می‌شوند. شرایط طراحی و پیاده‌سازی هر کدام از این کابینت‌ها با یکدیگر متفاوت است. در مقاله کابینت زمینی چیست؟ قصد داریم شما را با ویژگی‌های انواع کابینت زمینی آشنا کنیم. درصورتی‌که می‌خواهید در مورد کابینت‌های دیواری نیز اطلاعاتی کسب نمایید، می‌توانید در سایت زنبق آن را مطالعه کنید.

کابینت زمینی چیست؟

یونیت‌های کابینت‌های پایه یا زمینی، با ارتفاع 10 سانتیمتری از روی زمین قرار می‌گیرند. برای تنظیم ارتفاع این کابینت‌ها از پایه‌های محکم فلزی استفاده می شود و برای اینکه این یونیت‌ها ثابت بمانند آنها را به وسیله پیچ به دیوار متصل می‌کنند. سپس روی سطح کابینت‌های زمینی را با یک متریال مقاوم در برابر آب همانند ورقه‌های یکپارچه PVC و یا سنگ‌های کورین می‌پوشانند.

کابینت‌های زمینی بهترین فضا برای نگهداری وسایل سنگین آشپزخانه هستند. در طبقه‌های این کابینت‌ها می‌توانید بدون نگرانی از افتادن و شکستن اقلامی مانند قابلمه، ماهی تابه، ظروف غذاخوری و… را قرار دهید. داخل کابینت‌های زمینی را باتوجه ‌به نیازتان با قفسه‌های ساده، کشویی، چرخان، ریلی پارتیشن‌بندی نمایید تا امکان جادادن حجم زیادی از وسایل را داشته باشید.

کاربرد کابینت‌های زمینی تنها در آشپزخانه نمی‌باشد؛ بلکه در سرویس‌های بهداشتی و حمام نیز از آنها برای پایه‌ای برای سینک روشویی یا محفظه‌ای برای نگهداری وسایل موردنیاز استفاده می‌شود.

ویژگی‌های کابینت‌های زمینی

کابینت‌های زمینی علاوه بر اینکه باعث زیبایی فضای آشپزخانه می‌شوند در نگهداری وسایل و ایجاد نظم در محیط آشپزخانه اهمیت زیادی دارند. متریال استفاده شده در کابینت‌های پایه بهتر است از نوع مات و در رنگ‌های تیره باشند تا نظافت و نگه‌داری آنها راحت‌تر باشد. در ادامه به بررسی برخی از  ویژگی‌های کابینت‌های زمینی می‌پردازیم.

افزایش فضای ذخیره‌سازی: عمق کابینت‌های زمینی معمولاً 24 اینچ می‌باشد و به همین دلیل امکان ذخیره سازی وسایل آشپرخانه در آنها، بیشتر از کابینت‌های دیواری می‌باشد.

امکان پارتیشن‌بندی راحت: کابینت‌های زمینی را می‌توانید برحسب نیاز خودتان طبقه‌بندی کنید و یا برای چیدن وسایل از طبقات آماده داخل کابینتی استفاده کنید. در ادامه مقاله کابینت زمینی چیست؟ مزایای دیگر این کابینت‌ها را بررسی خواهیم کرد.

دسترسی آسان: دسترسی به وسایل ذخیره شده در این کابینت‌ها بسیار راحت‌تر از کابینت‌های دیواری می‌باشد. زیرا برای برداشتن وسایل نیازی به چهارپایه و یا صندلی ندارید.

طراحی کاربردی و چندمنظوره: کابینت‌های زمینی آشپزخانه را می‌توانید طوری طراحی نمایید که از آنها علاوه بر نگهداری وسایل آشپزخانه، به‌عنوان میز ناهارخوری، محل نصب اجاق‌گاز و سینک ظرف‌شویی استفاده نمایید.

اجزای کابینت‌های زمینی
اجزای کابینت‌های زمینی

انواع کابینت زمینی

کابینت زمینی در انواع متنوعی طراحی و ساخته می‌شود و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه تنها به بررسی انواع رایج کابینت‌های زمینی آشپزخانه می‌پردازیم.

کابینت زمینی آسان‌بازشو I  کابینت زمینی چیست؟

این نوع کابینت‌ها دارای یک‌طبقه میانی هستند و بر روی درب آنها قفسه‌های باریکی مانند درب یخچال نصب می‌شوند تا کاربران بتوانند اقلام پرکاربرد خود را به‌راحتی در داخل این قفسه‌ها طبقه‌بندی نمایند.

کابینت زمینی ریلی

در دیواره‌های این نوع کابینت‌ها ریلی قرار می‌دهند تا طبقات آنها قابلیت حرکت به سمت بیرون داشته باشند. در این صورت کاربر به‌راحتی می‌تواند به وسایل انتهایی کابینت دسترسی پیدا کند.

کابینت زمینی کنجی

برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه بهترین گزینه استفاده از کابینت‌های کنجی است. زیرا در اغلب آشپزخانه‌ها قسمت‌های کنج بلااستفاده باقی می‌مانند. برای این منظور در داخل کابینت‌های کنجی می‌توانید از طبقات چرخان استفاده کنید تا به‌راحتی به وسایل چیده شده در این کابینت‌ها دسترسی پیدا کنید.

کابینت زمینی سوپر

کابینت‌های سوپری بهترین ایده برای دسترسی بهتر به تمام بخش‌های داخلی کابینت است. زیرا فضای بسیار خوبی را در محفظه اصلی و همچنین درب‌های کابینت فراهم می‌نمایند. مثلاً می‌توانید با طراحی یک کابینت سوپری باریک در کنار یخچال‌ها جایی برای نگهداری بطری، ظروف شیشه‌ای حاوی انواع ترشیجات و… داشته باشید.

کابینت زمینی 2 کشویی

کابینت زمینی چیست؟ برخی از کابینت‌های زمینی را به‌صورت کشویی طراحی می‌کنند. این کشوها برای نظم‌دهی برخی از وسایل آشپزخانه مانند قابلمه‌ها، ماهی تابه‌ها و یا مواد خوراکی بسیار مفید هستند.

کابینت جزیره‌ای

استفاده از کابینت جزیره هم می‌تواند در آشپزخانه نمای بسیار زیبایی ایجاد کند و هم از فضای آن می‌توانید برای قراردادن انواع وسایل پرکاربرد آشپزخانه استفاده کنید. البته کابینت برخی از جزیره‌ها به‌صورت قفسه باز طراحی می‌شوند؛ یعنی بخش‌هایی از اطراف کابینت‌ها درب ندارند. از این فضاها برای قراردادن کتاب و یا چیدن وسایل لوکس در آشپزخانه استفاده می‌شود.

سطل بازیافت و زباله در کابینت زمینی

برای مخفی‌کردن سطل زباله در آشپزخانه، می‌توانید در داخل کابینت، سطل زباله متحرک قرار دهید. برای این کار در بخش داخل کابینت ریلی قرار می‌دهند تا کاربر بتواند به‌راحتی سطل زباله را در هنگام نیاز بیرون بکشد.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button