چگونگی آسیب موریانه به پارکت لمینت‌

چگونگی آسیب موریانه به پارکت لمینت

پارکت لمینت

پارکت لمینت نوعی پوشش برای کف است که بسیار زیبا بوده و می‌تواند در فضا و دکوراسیون خانه تحول بزرگی ایجاد کند. این کف‌پوش دارای تنوع رنگ و طرح است و از جنس‌های متفاوتی ساخته می‌شود. هر فرد طبق سلیقه خود می‌تواند، از انواع آنها استفاده کند. برخی از افراد زمان خرید پارکت لمینت‌ها نگران آسیب موریانه به پارکت لمینت هستند. در این مقاله در مورد علت آسیب‌زدن و راه جلوگیری از آن را بیان می‌کنیم.

موریانه چیست؟

حشره‌های هستند که دارای بدنی نرم به رنگ‌های زرد کم‌رنگ و شیری و قهوه‌ای در طبیعت زندگی می‌کنند. این حشرات سه دسته هستند که شامل: خاکی، چوب خشک و چوب مرطوب می‌شوند. این حشرات معمولا از چوب‌ها تغذیه می‌کنند و یک خطر جدی برای پارکت لمینت‌های چوبی محسوب می‌شوند. بعضی از آن‌ها به سقف‌های چوبی صدمه وارد می‌کنند، این حشرات از راه‌های زیرزمینی به داخل خانه راه پیدا کرده و از روش کندن تونل به پارکت لمینت‌ها صدمه می‌زنند.

بیشترین نوع موریانه در ایران از این نوع بوده و تغذیه آن از چوب است. البته پارکت لمینت‌ها نسبت به جنس چوب در برابر این موریانه‌ها مقاوم هستند. زیرا این پارکت لمینت‌ها از مواد ترکیبی مقاومی تهیه می‌شوند و هم اینکه از زیرسازی اصولی و درستی استفاده می‌شود. یعنی اگر زیرسازی پارکت لمینت‌ها از فوم سایلنت صورت بگیرد، خطری از طرف این حشرات آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

راه‌های پیداکردن موریانه‌ها در پارکت

زمانی که پارکت‌ها مورد حمله این حشرات قرار می‌گیرند، چطور باید از حضور آن‌ها خبردار شویم؟ این موریانه‌ها از قسمت زیر کف‌پوش‌ها به پارکت چوبی حمله می‌کنند و بعد از صدمه‌زدن پارکت لمینت‌ها را تعریف می‌کنند. البته در ظاهر اصلا دیده نمی‌شود. راه‌هایی که بتوانیم زودتر متوجه آسیب موریانه به پارکت لمینت شویم عبارت‌اند از:

  • شنیدن صدای خش‌خش یا خراشیده‌شدن چوب در خانه و یا لوازم چوبی یک راه موثر است.
  • راه دیگر پیداکردن این حشرات ضربه‌زدن به پارکت لمینت‌ها است؛ زیرا وقتی حشرات چوب را می‌خورند، چوب پوک می‌شود و حفره‌هایی در آن ایجاد می‌شود که با ضربه‌زدن می‌شکند.

راه‌های پیداکردن موریانه‌ها در پارکت

پیشگیری از ایجاد و یا مبارزه با موریانه‌ها

جای بسی خوشبختی است که با پیشرفت‌های تکنولوژی و فناوری‌های به‌روز در زمان تولید کالاهای چوبی و یا کامپوزیت چوب، تمامی منافذ را با مواد شیمیایی مخصوص پر می‌کنند تا مقاوم‌تر شود. بیشتر اصول پیشگیری در زمان تولید رعایت می‌شود؛ ولی برای اطمینان بیشتر می‌توانید به این نکات زیر هم توجه کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

  • بهترین راه محافظت از چوب بستن راه‌های مخفی است که باعث واردشدن این حشرات می‌شود باید ساختمان‌ها را طوری ساخت که هیچ راه ورود حشره به ساختمان نباشد.
  • در شروع ساخت ساختمان باید فونداسیون آن را از بتن یا مصالحی مثل آجر و سنگ حتی بلوک‌های سیمانی استفاده کرد تا راه نفوذ این باشد.
  • در زمان نصب پارکت لمینت‌ها باید تخته‌ها را چطوری نصب کرد که فاصله بین آنها سبب تهویه هوا شود و رطوبت زیر آن جمع نشود با این کار از قارچ و موریانه جلوگیری می‌شود.
  • خشک‌بودن محیط خانه مخصوصا خشک‌کردن سطح کف‌پوش بسیار مهم است.
  • اطراف منزل یا ساختمان‌هایی که دچار موریانه شده‌اند را سم‌پاشی کنید.
  • راه دیگر جلوگیری این است که چوب‌ها را با محلول‌های شیمیایی و ضدقارچ و حشره اشباع کرد. این بهترین روش جلوگیری از حمله موریانه است.
  • تهویه مناسب در مکان موردنظر می‌تواند کار تاثیر گذار باشد. در آخر در صورت بروز هر مشکلی توان به‌راحتی و سریع سم‌پاشی را شروع کرده تا مشکل بیشتر نشود. نسبت به آسیب موریانه به پارکت لمینت هم باید دقت بیشتری انجام دهید.

چطور باید لمینت موریانه‌زده را ترمیم کرد؟

با تمام توضیحاتی که درمورد جلوگیری از ورود این حشرات به خانه داده شد، اگر پارکت لمینت‌های شما دچار صدمه شدند و توسط موریانه خراب‌شدن راهی برای جبران آن نیست و باید آن را تعویض کرد. اگر خیلی زود متوجه حمله این حشرات شوید، می‌توانید قسمت آسیب‌دیده را تعویض کرده تا از صدمه به قسمت‌های دیگر جلوگیری کرد.

ولی اگر خیلی دیر متوجه آنها شوید، باید کل پارکت لمینت‌ها را تعویض کنید. بهترین راه استفاده از کف‌پوش‌هایی است که از چوب خالص تهیه شده و فراوری شده باشند این کف‌پوش‌ها دارای قیمت کمتر ولی در برابر حشرات بسیار مقاوم هستند و نصبی آسان دارند.

سخن آخر

با این که پارکت لمینت‌ها بهترین نوع کف‌پوش‌ها هستند؛ ولی باید راه‌های نگهداری از آن‌ها را یاد گرفته تا در طول عمر بیشتر آن‌ها کمکی کرده باشید. در این مقاله با آسیب موریانه به پارکت لمینت آشنا شدید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button