چطور نقش‌ونگار ایرانی را با دکوراسیون مدرن تلفیق کنیم؟

چطور نقش‌ونگار ایرانی را با دکوراسیون مدرن تلفیق کنیم؟

ترکیب سبک سنتی و مدرن

با اینکه سبک‌های مدرن زیبا و وسوسه‌انگیز هستند؛ ولی هنوز هم در بیشتر خانه‌ها دکوراسیون‌های سنتی وجود دارد و بیشتر افراد با این دکوراسیون‌ها بزرگ شده‌اند و از نقش‌ونگار ایرانی خاطرات زیادی دارند. شاید به‌راحتی نتوان از این الگوها دست برداشته و آن را به کناری گذاشت و به‌طرف دکوراسیون‌های مدرن پیش رفت. زیرا دکوراسیون‌های سنتی زیبایی‌های خاص خود را دارا هستند که فرهنگ هر منطقه را جلوه می‌دهند و بسیار جالب و دیدنی هستند. پس می‌توان در نقطه تقاطع دکوراسیون مدرن و سنتی قرار گرفته و با ترکیب این دو سبک  یک  سبک ترکیبی به وجود آورد که بسیار جذاب‌تر شود.

مشخص‌کردن سبک غالب بر سبک دکوراسیون تلفیقی

یکی از اقدامات مهم در تعیین و انتخاب یک دکوراسیون یکپارچه این است که سبک غالب را تعیین کنید. افراد باید مشخص کنند که آیا می‌خواهند سبک سنتی با تمام نقش‌ونگار ایرانی را داشته باشند و یا در منزل ایجاد کنند یا دکوراسیون مدرن  را در منزل اجرا کنند. اگر این موضوع را به‌صورت ۵۰ به ۵۰ اجرا کنید، قطعا نتیجه مطلوبی از دکوراسیون ایجاد شده نخواهید گرفت.

برای اینکه بدانید به کدام سبک بیشتر گرایش و علاقه دارید، برای انتخاب عناصر و وسایل موردنیاز در دکوراسیون مانند مبلمان، میز و … به بازار رفته و مدل‌های مختلف را انتخاب کنید و بعد ببینید در میان وسایل انتخاب شده کدام  موارد پسندیده یا برجسته‌تر هستند. به طور مثال اگر از ۱۰ مدل انتخابی شما هفت مدل موردنظر سنتی است، پس مشخص است که تمایل به دکوراسیون سنتی دارید و آن سبک غالب است.

نقش‌ونگار ایرانی و هماهنگی یا تضاد

قدم بعدی که می‌توان در انتخاب و تعیین سبک دکوراسیون به‌صورت هماهنگ یا متضاد را مشخص کرد این است که اگر فردی تمایل دارد جلوه ملایم و هماهنگی را  در خانه ایجاد کند، باید اجزا و وسایل را در دکوراسیون خانه خود مشابه چیدمان کند. به طور مثال اگر مبلمان چوبی به سبک سنتی دارد، می‌تواند با یک میز چوبی مدرن آن را ست کند تا هماهنگی ایجاد شود. به این صورت سبک سنتی و مدرن را تلفیق می‌کند و یک جلوه هماهنگی ایجاد می‌شود.

اما اگر تمایل به جلوه تضاد داشته باشد؛ یعنی می‌خواهد محیط خانه به‌صورت هیجان‌انگیز جلوه کند، می‌تواند رنگ و حتی بافت‌های مختلف را با هم ست کند تا این تضاد در دکوراسیون خانه بیشتر و واضح‌تر جلوه کند. پس می‌توان به هر طریقی نقش‌ونگار ایرانی را با دکوراسیون سنتی ومدرن ترکیب کرده و دکوراسیون‌های زیبایی را خلق کرد.

نقش‌ونگار ایرانی در انتخاب رنگ‌های دکوراسیون

نقش‌ونگار ایرانی در انتخاب رنگ‌های دکوراسیون

در زمان اجرای دکوراسیون ترکیبی باید سه‌رنگ را به‌عنوان رنگ‌های اصلی و انتخابی در دکوراسیون‌ها مدنظر داشت. یعنی در این نوع از سبک باید سه‌رنگ با هم هماهنگ داشته باشند یا متضاد هم باشند. به طور مثال رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای و دارچینی سه‌رنگ مهم و اصلی هستند که در دکوراسیون ترکیبی استفاده می‌شوند. دارای جلوه‌ای هماهنگ بوده و سه‌رنگ مشکی، بنفش و قرمز هم‌رنگ‌هایی هستند که جلوه‌های متضادی در دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کنند. پس بعد از انتخاب سه‌رنگ اصلی در دکوراسیون‌ها باید سعی کنید اجزا و عناصر موجود در چیدمان دکوراسیون از این سه‌رنگ پیروی کنند.

اگر تمایل داشته باشید رنگ‌های بیشتری را به دکوراسیون خود اضافه کنید، دچار سردرگمی می‌شوید. در نهایت هم نتیجه خوب و مطلوبی را هم از دیزاین دکوراسیون خود دریافت نمی‌کنید. پس برای انتخاب رنگ‌های موجود در سبک ترکیبی باید سه‌رنگ هماهنگ یا متضاد با هم انتخاب شوند و باتوجه‌به آنها اجزا و وسایل خانه را آماده کنید. پس همان‌طور که مشخص شد، رنگ‌ها هم در تعیین نقش‌ونگار ایرانی با دکوراسیون مدرن نقش دارند.

کلام آخر

سبک تلفیقی یا ترکیبی برای افرادی است که می‌خواهند از نقش‌ونگار ایرانی استفاده کنند و هم عناصر دکوراسیون مدرن را در چیدمان منزل خود داشته باشند. این افراد باید سبک غالب را تعیین و مشخص کنند. امروزه سبک‌های مدرن جای طرح‌های سنتی و نقش و نگارهای ایرانی را گرفته است. خانه‌های بیشتر افراد دارای رنگ‌های سرد و دکورهای ساده و خلوت است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button