پارکت لمینت و PVC

پارکت لمینت و PVC

کف‌پوش

یکی دیگر از چیزهایی که در دکوراسیون خانه و محل کار اهمیت ویژه‌ای دارد، کف‌پوش آن مکان است. اگر فردی بتواند انتخاب مناسب و درستی انجام دهد، می‌تواند حال و هوای آن مکان را تغییر داده و فضایی بهتر بسازد. برای این که بتوان یک کف‌پوش مناسب برای خانه یا محل کار خود انتخاب کرد، باید با انواع کف‌پوش‌ها و کارایی آن‌ها آشنا باشید. در این مقاله با کف‌پوش پارکت لمینت و پی‌وی‌سی بیشتر آشنا می‌شوید.

انواع کف‌پوش‌ها

کف‌پوش‌ها طبق مواد اولیه سازنده و کاربردهایی که دارند دارای تنوع زیادی هستند و همه نوع کف‌پوشی را امروزه می‌توان در بازار پیدا کرد. انواع کف‌پوش عبارت‌اند از:

  • کف‌پوش لمینت
  • کف‌پوش پارکت
  • کف‌پوش سه‌بعدی
  • کف‌پوش رولی
  • کف‌پوش چسبی
  • کف‌پوش پی‌وی‌سی
  • کف‌پوش طرح پارکت
  • کف‌پوش اپوکسی
  • کف‌پوش پلاستیکی

البته می‌توان همه این کف‌پوش‌ها را در سه دسته اصلی دسته‌بندی کرد و با یک اسم همه را از هم تفکیک کرد. پارکت، پارکت لمینت، کف‌پوش pvc که هرکدام را مختصر برای شما توصیف می‌کنیم.

کف‌پوش از نوع پارکت

یکی از انواع کف‌پوش‌های طبیعی است که از چوب درختانی مانند گیلاس، کاج، گردو و افرا ساخته می‌شود. به‌خاطر همین زیبایی طبیعی دارند؛ ولی درعین‌حال گران‌قیمت است. این نوع کف‌پوش چون طبیعی است کمی در مقابل رطوبت و آب، ضعیف عمل می‌کند. نمی توان از بخارشوی برای تمیزی آن استفاده کرد پس نگهداری از پارکت کمی مشکل است.

انواع پارکت لمینت

پارکت لمینت

این نوع کف‌پوش ترکیبی ساخته می‌شود؛ یعنی از چندلایه کف‌پوش درست می‌شود که لایه‌ها به ترتیب عبارت‌اند از:

اولین لایه – لایه‌ای شفاف است که از سائیدگی لمینت جلوگیری می‌کند.

دومین لایه – دکور و شکل ظاهری لمینت را شامل می‌شود که قسمت چاپی لمینت محسوب می‌شود.

سومین لایه – از یک مواد اولیه چوبی متراکم (High Density fiberboard) HDF است که پایه لمینت محسوب می‌شود و دوام لمینت به آن بستگی دارد.

آخرین لایه – لایه بالایی است که از تغییر شکل و خم شدن پارکت حفاظت می‌کند. این کف‌پوش‌های لمینت جزوه محبوب‌ترین کف‌پوش‌ها است. زیرا از لحاظ شکل و ظاهر شبیه پارکت هستند و از لحاظ قیمت ارزان‌تر است. معمولا 50 درصد کمتر از پارکت چوبی قیمت دارد. زیرا لایه‌های داخل کف‌پوش لمینت از HDF پایه چوبی است که در برابر نم و رطوبت دوام ندارد. برای مکان‌هایی مانند حمام و دستشویی و مکان‌هایی با رطوبت بالا مناسب نیستند.

کف‌پوش PVC

بر خلاف دو کف‌پوش قبلی پارکت لمینت که پایه اصلی آن‌ها از چوب  است پایه این کف‌پوش از نفت و پلاستیک است که مزیت اصلی آن این است که در برابر رطوبت واب بسیار مقاوم بوده و بیشترین نوع از کف‌پوش‌های PVC از این نوع هستند. یعنی هم ضد آب و دارای عمر طولانی هستند و از نظر قیمت هم مقرون‌به‌صرفه هستند. فقط از لحاظ شکل و طرح ظاهری نسبت به کف‌پوش‌های قبلی مصنوعی هستند.

نصب پارکت لمینت و کف‌پوش پی‌وی‌سی چه تفاوتی دارند

پارکت لمینت‌ها توسط تایل‌هایی که از 4 طرف و ازطریق زبانه و کلیک به هم وصل و روی زمین نصب می‌شوند. روش نصب این تایل‌ها شبیه پازل است و فقط از قسمت دیوار نیاز به برش و اندازه کردن دارند. برای نصب این پارکت لمینت‌ها نیازی به چسب نیست و حتی در صورت لزوم می‌توان این تایل‌ها را جابه‌جا هم کرد. پارکت لمینت‌ها به کف زمین نمی‌چسبند و همان‌طور که گفته شد به حالت کلیکی به هم وصل می‌شوند و همین روش در طریقه نصب کف‌پوش و پارکت لمینت روی انتخاب هم تاثیر می‌گذارد.

نصب کف‌پوش PVC پی‌وی‌سی

این نوع کف‌پوش معمولا به زمین چسبانده می‌شوند و رول‌های این کف‌پوش باید روی زمین ثابت شوند و کلیک و زبانه‌ای ندارند که به هم وصل شوند. این کف‌پوش‌ها را نمی‌توان جابه‌جا کرد و یا دوباره نصب کرد و فقط برای یک‌بار چسبانده می‌شوند. البته امروزه نوعی کف‌پوش PVC هم تولید شده که برای چسباندن آن از چسب استفاده می‌شود یا نوع چسب‌دار آن تولید شده است.

کلام آخر

در زمان چسباندن تایل‌ها باید برچسب پشت آن‌ها را جدا کرد و هر تایل در قسمت مخصوص خود نصب می‌شوند. کف‌پوش‌های پی‌وی‌سی در دو نوع رولی و تایل تولید می‌شوند که نوع رولی آن فضا را کامل پوشش می‌دهد و با چسب مخصوص به کف زمین نصب می‌شود که باید سطح موردنظر را صاف کرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button