پارتیشن اداری چیست؟

پارتیشن اداری چیست؟

پارتیشن‌های اداری، تجهیزاتی هستند که برای تقسیم بندی فضا در محیط‌های اداری استفاده می‌شوند. هدف از پارتیشن کردن فضاهای اداری، افزایش حریم خصوصی کارکنان و بهبود سازماندهی فضای کاری است. در ادامه مقاله از شرکت دکوراسیون داخلی زنبق در مورد انواع پارتیشن اداری صحبت خواهیم کرد.

پارتیشن اداری چیست و چه مزایایی دارد؟

معمولاً در اداره‌ها برای استفاده مناسب از محیط‌های باز و بالابردن راندمان کاری افراد، فضا را پارتیشن‌بندی می‌کنند. این تکنیک هوشمندانه‌ترین راهکار برای مجزا کردن فضاها از یکدیگر است. در ساخت پارتیشن‌ها از متریال‌های مختلفی مانند فلز، شیشه، چوب و… استفاده می‌شود. اما جداکننده‌های شیشه‌ای و ام‌دی‌اف بیشترین کاربرد را در ادارات دارند. در ادامه به بررسی برخی از مزایای پارتیشن‌های اداری می‌پردازیم:

 1. افزایش حریم خصوصی: با استفاده از پارتیشن‌ها، هر کدام از کارمندان و یا هر تیم کاری می‌تواند فضای مخصوص خود را داشته باشد. در این صورت افراد با یکدیگر تداخل کاری پیدا نمی‌کنند و تمرکز بیشتری برای انجام کارهای مربوط خودشان خواهند داشت.
 2. توسعه سریع فضا: جداکننده‌ها به‌راحتی قابلیت جابه‌جاشدن دارند در نتیجه با استفاده از این جداکننده‌ها به‌راحتی می‌توان فضاهای اداری را جهت توسعه تغییر داد.
 3. انعطاف‌پذیری: پارتیشن‌های اداری بر اساس نیاز کارمندان تنظیم می‌شوند؛ بنابراین افراد می‌توانند به راحتی آنها را تغییر دهند.
 4. جلوگیری از بازتاب نور و صدا: برخی از پارتیشن‌ها از موادی مانند شیشه‌ای دوجداره ساخته شده‌اند که عایق صدا و نور هستند. در نتیجه این جداکننده‌ها مانعی برای بازتاب نور و صدا به داخل فضای کاری می‌شوند و این امر به بهبود شرایط کاری کارمندان کمک می‌کند.
 5. افزایش زیبایی محیط: استفاده از پارتیشن‌های مدرن و زیبا به‌جای دیوارهای آجری و گچی باعث می‌شود تا استایل فضای اداری بهبود یافته و محیط اداری جذاب‌تر به نظر برسد.

اصول طراحی پارتیشن اداری

جداکننده‌های راهی برای چیدمان فضای اداری به بهترین نحو است، تا هم پرستیژ محیط کاری حفظ شود و هم از اتلاف فضا جلوگیری گردد. همچنین پارتیشن اداری باعث می‌شود تا کارمندان در محیط کار احساس استقلال نمایند. بنابراین در هنگام مجزا کردن محیط باید به همه جوانب آن دقت نمود و این کار تنها توسط فردی که مهارت لازم در این زمینه را دارد امکان‌پذیر است. طراح بهتر است به موارد زیر توجه نماید:

 • برای ایجاد هماهنگی بیشتر در محیط از پارتیشن‌هایی رنگی که هماهنگی با مبلمان اداری داشته باشد استفاده نماید.
 • فضای کافی برای چیدمان قفسه‌ها و کمدها را در نظر بگیرد.
 • برای تأمین نور کافی از شیشه‌ها و بازشوها استفاده کند.

علاوه بر موارد بالا یک طراح ماهر باید این نکته را بداند که هدف از طراحی پارتیشن چیست؟ زیرا جداکننده‌های اداری در هر محیطی عملکرد خاصی دارند. مثلاً در فضاهای اداری که سکوت و تمرکز حائز اهمیت است باید از پارتیشن‌هایی که عایق صوتی هستند استفاده نمود. یا برای جلوگیری از اتلاف انرژی در فضاهای اداری اغلب از جداکننده‌های دوجداره که عایق حرارتی هستند استفاده می‌شود.

در محیط‌های اداری اغلب برای اینکه فضا کوچک دیده نشود جداکننده‌های شیشه‌ای و یا ترکیب شیشه و ام‌دی‌اف بکار برده می‌شوند. این نوع پارتیشن‌ها ضمن حفظ زیبایی محیط، بسیار کارآمد بوده و از مقاومت مناسبی برخوردار هستند.

مزایای استفاده از پارتیشن‌های ام‌دی‌اف
مزایای استفاده از پارتیشن‌های ام‌دی‌اف

مزایای استفاده از پارتیشن‌های  ام‌دی‌اف

پارتیشن‌های mdf از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار هستند. در این نوع جداکننده‌ خطر برق‌گرفتگی وجود ندارد؛ زیرا چوب نارسانا و عایق الکتریکی می‌باشد. دیگر مزیت‌های این نوع پارتیشن عبارت‌اند از:

 • تنوع در استفاده از رنگ
 • امکان انتخاب طرح به سلیقه کارفرما
 • سرعت بالا در ساخت و اجرا
 • امکان ترکیب‌کردن این متریال با شیشه و آلومینیوم
 • قیمت بسیار مناسب

مزایای استفاده از پارتیشن‌های  شیشه‌ای

داشتن اطلاعات موثق درباره جداکننده‌های شیشه‌ای می‌تواند در هنگام انتخاب نوع متریال مناسب برای پارتیشن اداری بسیار کارآمد باشد.  برخی از مزایای استفاده از این متریال عبارت‌اند از:

 • در صورت استفاده از شیشه‌های دوجداره می‌توانید باعث کاهش آلودگی صوتی شوید و یا محیطی آکوستیک در فضای بسته ایجاد نمایید.
 • انتقال نور طبیعی با استفاده از بازشوهای کناری پارتیشن‌های شیشه‌ای به فضای داخلی
 • پارتیشن‌های شیشه‌ای دارای دو نوع متحرک و ثابت هستند. این نوع جداکننده‌ها به‌راحتی قابل‌حمل می‌باشند.
 • این نوع پارتیشن از نگهداری و نظافت آسان برخوردار است؛ زیرا نیازی به تعمیر، بازسازی، رنگ‌آمیزی و… ندارد.
 • پروفیل‌های آلومینیومی و شیشه از جمله متریال‌های بادوام و ماندگار هستند.
 • به دلیل اینکه فضای داخلی پارتیشن‌های شیشه‌ای قابل رویت می‌باشند در نتیجه مدیران از نحوه فعالیت کارمندان مطلع می‌شوند و این امر باعث افزایش بهره‌وری از نیروی کار می‌شود.

از دیگر مزایای استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای می‌توان به هزینه کمتر نسبت به دیوارکشی، سرعت بالای اجرا، تنوع بالا، زیبایی منحصربه‌فرد، بالابردن شعاع دید، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بالارفتن ارزش مالی ساختمان اشاره نمود.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button