پاخور کابینت چیست و چه کاربردی دارد

پاخور کابینت چیست و چه کاربردی دارد

از عناصر کاربردی کابینت‌ها

از مهم‌ترین عناصری که در دکوراسیون‌های آشپزخانه دارای اهمیت زیادی است کابینت‌ها هستند که رنگ و طرح‌های متنوع آن می‌تواند در زیبایی دکوراسیون خانه و آشپزخانه بسیار موثر باشد. یکی از اجزا در قسمت‌های این کابینت‌ها پاخور کابینت است که در بعضی از مواقع زیبایی و هماهنگی کابینت‌ها را کاهش می‌دهد. پس نصب یک پاخور مناسب در زیبایی دکوراسیون و آشپزخانه‌ها بسیار مهم است. امروزه هر نوع کابینتی دارای پاخور مناسب همان سبک است.

پاخور کابینت یعنی چه؟

از قسمت‌های مهم در هر کابینت‌ها هستند که در قسمت پایین کابینت‌ها قرار می‌گیرند که با پای افراد در تماس هستند. در سال‌های گذشته این قسمت از کابینت‌ها را خالی می‌گذاشتند و طرحی برای آن نداشتند؛ زیرا پاهای افراد جلوتر از بدن قرار می‌گیرد که در این قسمت  موجب می‌شد از کابینت راحت‌تر استفاده شود. امروزه با پیشرفت در صنعت کابینت‌سازی ابعاد مناسب و استانداردی برای پاخور کابینت‌ها تولید می‌شود.

این قسمت کابینت طوری طراحی و تولید می‌شود که پای افراد روی آن قرار می‌گیرد و به‌سادگی می‌توان کارهای مربوط در روی کابینت را انجام داد. حتی موجب زیبایی و هماهنگی زیادی در کابینت‌ها شده است. این پاخورها از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند و انتخاب نوع آن بستگی به پروفیل کابینت‌ها دارد که البته نوع آلومینیومی آن به دلیل قیمت مناسب و ماندگاری بیشتر دارای طرف‌داران زیادی است. این پاخورها برای پوشاندن فضاهای خالی زیر کابینت ساخته می‌شوند.

متریال‌های پاخور کابینت‌ها چیست؟

امروزه این پاخورهای کابینت از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که با کابینت‌های آشپزخانه هم هماهنگی دارند. به‌طورکلی جنس این پاخورها شامل موارد زیر هستند:

پاخور چوبی یا ام‌دی‌اف MDF

این نوع پاخورها توسط کابینت‌سازها تولید می‌شوند. اگر فردی از کابینت‌های ام‌دی‌اف تهیه می‌کند و بخواهد پاخور کابینت هم از همان جنس باشد می‌تواند از همان جنس سفارش دهد.

پاخور آلومینیوم

این پاخور هم از آلومنیوم ساخته شده که البته رنگ‌بندی‌های مختلفی دارد که افراد برای زیبایی دکوراسیون خود می‌توانند از انواع رنگ‌های آن بهره‌مند شوند.

پاخور پی‌وی‌سی PVC

همان‌طور که از اسمش پیداست این پاخور از جنس پی‌وی‌سی یا همان روکش استیل تولید می‌شود که تک‌رنگ بوده و می‌توان از آن بهره‌مند شد.

کدام جنس از پاخورهای کابینت برای استفاده بهتر است؟

در آشپزخانه‌ها به دلیل شستشو و امور آشپزی که انجام می‌گیرد پاخورهایی که از جنس ام‌دی‌اف ساخته‌شدن در طولانی‌مدت ممکن است دچار خرابی و یا حتی پوسیدگی شوند و موجب به‌هم‌ریختگی ظاهر آشپزخانه‌ها شده و دکوراسیون را هم تحت تاثیر قرار دهند.

ساخت پاخور کابینت

امروزه برای ساخت پاخور کابینت از جنس آلومینیوم و پاخور از جنس پی‌وی‌سی بسیار متداول شده که هم باعث زیباتر جلوه‌کردن کابینت‌ها می‌شود و هم اینکه پاخورها از متریال‌هایی که نام‌برده شد دارای مقاومت و استحکام بیشتری هستند و حتی از ردشدن گردوغبار به زیر کابینت‌ها هم جلوگیری می‌کنند.

کاربرد پاخور در کابینت‌ها چیست؟

باتوجه‌به توضیحاتی که در مورد پاخور کابینت داده شد و متریال مناسب ساخت این ابزار گفته شد، باید ذکر کرد که کاربرد این پاخور در کابینت و آشپزخانه بسیار مفید است. پاخور ها زمانی که در کنار کابینت‌ها طراحی می‌شود، هم در آن محل جا می‌گیرد. به همین دلیل به آن پاسنگ یا پاخور هم می‌گویند. پاهای ما از بدن کمی جلوتر قرار می‌گیرد به همین علت در ساخت کابینت‌ها آن را کمی تورفته می‌سازند تا فرد بتواند صاف و راحت در کنار کابینت بایستد و حتی در زمان لازم به کابینت بچسبد.

در زمان پختن غذا و یا شستن ظرف و … وجود این پاخورها در آشپزخانه بیشتر احساس می‌شود و وجود آن را ضروری می‌دانند. پاخور مناسب موجب می‌شود فرد بدون اینکه خودش را به جلو خم یا متمایل کند به سطح کار نزدیک بایستد. امروزه برای جزیره آشپزخانه هم پاخورهای مناسبی می‌سازند و برای زیباتر شدن آن از نورپردازی‌های مناسب استفاده می‌کنند.

کلام پایانی

زندگی امروزه باعث شده آشپزخانه‌هایی که طراحی می‌شوند یک محیطی برای آشپزی، آرامش و حتی سرگرم‌کننده باشند و نیاز به کابینت‌هایی دارد که کاربرد زیادی داشته باشد آشپزخانه‌ای که پاخور کابینت دارد و با جزئیات دیوارها و ظاهر مناسب طراحی می‌شود موجب تداوم این احساس می‌شود.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button