ویژگی سبک نئوکلاسیک

ویژگی سبک نئوکلاسیک

سبک ترکیبی نئوکلاسیک در دکوراسیون داخلی

گاهی انتخاب و تهیه لوازم برای دیزاین و دکوراسیون خانه کار سخت و دشواری می‌شود. مخصوصا اگر ندانید که چه می‌خواهید و چطور باید هماهنگی در دکوراسیون‌های را ایجاد کنید. برای اینکه از این دغدغه نجات پیدا کنید و سردرگم نشوید قبل از اقدام به خرید وسایل باید به سبک موردعلاقه خود توجه و آن را انتخاب کنید. زیرا با شناخت سبک موردنظر دیگر از گشتن و پیداکردن وسایل موردنیاز خلاص می‌شوید. چرا که در ظاهر اشیا به سبک آنها هم می‌توان پی برد. در این مطلب در مورد ویژگی سبک نئوکلاسیک توضیحاتی ارائه می‌شود.

دکوراسیون نئوکلاسیک

این سبک پرطرف‌دار در قرن ۱۸ تا ۱۹ میلادی به وجود آمده است که دارای شکوه و زیبایی زیادی در این سبک است. این سبک نئوکلاسیک نسبت به گذشته‌های دور بسیار رشد و پیشرفت پیدا کرده است و از مواد و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. مانند استفاده از فرش‌های ایرانی که زیبایی و شکوه این سبک را تکمیل می‌کند.

 در این سبک زیبا استفاده‌کردن از تقارن و تشابه در معماری باستانی مشاهده می‌شود. از خطوط نرم و ملایم و منحنی در این سبک بسیار استفاده می‌شود که از مشخصه‌های این سبک که آرامش و زیبایی را به ارمغان می‌آورد. البته امروزه این سبک مانند سبک‌های مدرن ساده بوده که نه باعث یکنواختی و تکرار می‌شود و نه دارای زرق‌وبرق و تجملات سبک کلاسیک است. بلکه در این سبک تعادل داشتن و آرامش مسیر خود را طی می‌کند.

دکوراسیون نئوکلاسیک

ویژگی‌های این سبک

کلاسیک از دو سبک مدرن و کلاسیک نشئت‌گرفته شده و معنی این کلمه یعنی قدیمی و آنتیک است و نئو هم تازه و جدید معنی می‌شود. این سبک از پرطرف‌دارترین سبک‌ها به شمار می‌آید و این سبک بسیار متواضع و شبیه سبک‌های روکوکو و باروک نیست. دارای انعطاف زیاد و هویت‌پذیری است که شما را در انتخاب وسایل محدود نمی‌کند. انتخاب‌های خود را از سبک مدرن، نئوکلاسیک انجام دهید تا سبک دکوراسیون متعادلی را به وجود بیاورید.

در این سبک گل‌آرایی وجود دارد و درها و پنجره‌ها دارای گچ‌بری‌های ساده‌ای هستند و در مورد وسایل و اثاثیه منزل فقط لوازمی که لازم و ضروری است در بخش‌های مختلف خانه به کار گرفته می‌شود. به طور مثال در نشیمن می‌توان از قفسه کتاب، چند صندلی و مبل استفاده کرد. در سبک نئوکلاسیک به‌جای استفاده از تابلوهای کوچک با تعداد زیاد روی دیوارها می‌توان از تابلوهای بزرگ با تعداد کمتر که از طرح‌های ساده‌ای برخوردار هستند استفاده کرد. از ویژگی‌های این سبک دوری از شلوغی‌های غیرلازم و استفاده از ابزارهای تزیینی و مبلمان زیاد است.

چیدمان مبل و اکسسوری‌ها در سبک نئوکلاسیک

با وجود این که در طراحی داخلی فضاها و مکان‌ها بسیار مجلل دیده می‌شود. اما از عناصر و اجزای بسیار باشکوه برای استفاده در این دکوراسیون اجتناب می‌شود. سبک نئوکلاسیک سبکی متعادل است که در زمان طراحی داخلی ارزش‌هایی را به وجود آورده و فضاها را متعادل می‌کند تا محیطی آرام ایجاد شود. در این سبک استفاده از مجسمه‌ها، آینه‌ها، ظروف چینی، گلدان‌ها به‌خوبی طراحی می‌شود. ولی در زمان تزیینات داخلی باید در انتخاب آن‌ها بسیار توجه کرد و مواردی که فضا را بهتر و ارزش آن را بیشتر می‌کند استفاده کرد.

مزایای استفاده از سبک نئوکلاسیک در دکوراسیون داخلی

طبق ویژگی‌های زیادی که این سبک دارد دارای مزیت‌های مهمی نیز هست که به آنها اشاره می‌کنیم. این مزایا عبارت‌اند از:

  • در عین مدرن بودن این سبک اصالت خود را حفظ کرده است.
  • وجود متریال‌های طبیعی در این سبک بسیار مهم است و ایجاد احساس خوشی در افراد می‌کند.
  • به علت وجود تقارن و حذف‌کردن وسایل اضافی نظم محیط در این سبک بیشتر دیده می‌شود.
  • محیط را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد و در روشنایی و نورپردازی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.
  • در سبک نئوکلاسیک حق انتخاب برای وسایل تزیینی و اکسسوری بیشتر است.
  • محیط آرام و امنی که از تنش و استرس به دور باشد را این سبک ایجاد می‌کند.

کلام پایانی

برای به وجود آوردن سبک نئوکلاسیک باید هزینه‌های زیادی را صرف کرد و سبکی است که برای افراد مشکل پسند مناسب بوده زیرا سبکی بی‌نقص و بسیار شیک و لوکس است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button