ویژگی سبک معماری ویکتوریایی چیست؟

ویژگی سبک معماری ویکتوریایی چیست؟

یکی از سبک‌های دکوراسیون

افراد معتقد هستند که انواع این سبک‌های دکوراسیون‌های داخلی و… از قصرها و خانه‌های خانواده‌های ثروتمند سلطنتی و اشرافی انگلستان بین مردم نفوذ کرده و ادامه پیدا کرده است. عده‌ای این سبک‌ها را بازتابی از شناختن زیبایی جامعه و تجمل در آن دوران می‌دانند درهرصورت سبک معماری ویکتوریایی از انگلستان شروع شد و توسط تاجران و بازرگانان دیگر قسمت‌های جهان انتقال پیدا کرد و بدین ترتیب سبک و مکتب ویکتوریای پدید آمد. هر کدام از این سبک‌های موجود ویژگی و خصوصیات خاصی دارند که در این مطلب به سبک ویکتوریای می‌پردازیم.

سبک ویکتوریایی چه سبکی است؟

در تعریف این سبک معماری معمولا به سبک خاصی اشاره نمی‌شود و منظور یک دوره خاصی از زمان است که به دوران سلطنت ملکه ویکتوریا اشاره می‌کند. با اینکه این سبک از انگلستان شروع شده و هنوز هم معماری بیشتر شهرها و شهرستان‌ها را مشخص می‌کند. ولی در یک سطح بین‌المللی در مناطقی چون استرالیا، آمریکای شمالی و نیوزیلند گسترش‌یافته است. این سبک از معماری معمولا چندین سبک را شامل شده است و یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی و نوعی سبک کلاسیک محسوب می‌شود.

برخلاف سبک‌های دیگر سبک معماری ویکتوریایی سبکی شلوغ و پر از تجملات و پر از احساس عارفانه و عاشقانه است. سبک ویکتوریایی از تجمل‌گراترین نوع سبک‌ها به شمار می‌رود و اگر کسی علاقه‌مند به این سبک است، باید بداند که هزینه بسیار زیادی را باید برای آن بپردازد. هنوز هم تعداد زیادی از مردم به این سبک علاقه دارند.

ویژگی رنگ‌ها و پرده‌ها در سبک ویکتوریایی چگونه است؟

این سبک از معماری پر از تجمل و اشرافی گرایی بوده که از ویژگی‌های خاص این سبک است. ویژگی‌های دیگر شامل انتخاب مبل، فرش، پرده و… است که از ویژگی‌های مهمی است که به آن اهمیت زیادی داده می‌شود. رنگ‌ها با تعداد زیادی از ترکیب رنگی تجلی پیدا می‌کنند و در این سبک و دکوراسیون داخلی رنگ‌ها شکوه و وقار را تداعی می‌کنند و بیشتر از رنگ‌های قرمز، آبی و میشی استفاده می‌کنند که بسیار محبوب و پرطرف‌دار هستند.

از این رنگ‌ها برای به‌وجودآوردن هارمونی بیشتر در دیوارها، مبلمان و پرده و دیگر وسایل خانه استفاده می‌شود. عناصر پر اهمیت در سبک ویکتوریایی پرده‌های خاص هستند که به دلیل اعتقادی که در آن زمان نسبت به ضرر داشتن نور آفتاب برای انسان وجود داشت از پارچه‌های کلفت استفاده می‌کردند. البته امروزه بر اساس تاثیر مفید نور آفتاب بر سلامتی و ثابت‌شدن آن برای تعادل ایجادکردن در موضوع پرده‌ها از پرده‌های حریر روشن استفاده می‌شود  که بر روی این پرده والان‌های مخملی که رنگ تیره دارد مورداستفاده قرار می‌گیرد و به‌صورت تلفیقی از این دو المان استفاده می‌شود.

معماری ویکتوریایی

چند ویژگی عمده در معماری ویکتوریایی

طراحی داخلی و معماری دوران ویکتوریایی انعکاس‌دهنده حساسیت‌هایی که روی تجملات بوده به وجود آمده است. از ویژگی‌های مهم دوران ویکتوریایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزیینات

ساختمان‌ها به روش طراحی می‌شوند که زینتی باشد و فضای داخلی آن هم پر از زرق‌وبرق و شلوغی بوده و شیروانی‌های تزیینی، لبه بام‌ها، و پایانه‌های پشت‌بام و نمای بیرونی همگی دارای تزیین هستند.

سازه‌های پیچیده

در این سبک برخلاف سبک‌های ساده دوره‌های ماقبل، ساختمان‌ها دارای پنجره‌های حاشیه‌دار، خطوط سقف شیب‌دار و دارای ایوان‌های بزرگ و پیچیده هستند.

نمای بیرونی رنگارنگ

ساختمان‌ها و خانه‌ها در سبک معماری ویکتوریایی با انواع پاستل، رنگ‌های خاکی سنگ‌های جواهری رنگ‌آمیزی می‌شوند. بعضی دارای طرح رنگ تک و بعضی دیگر چندین رنگ متفاوت دارند. این ساختمان‌ها دارای پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی هستند که به داخل و بیرون خانه‌ها رنگ می‌دهند.

کلام پایانی

سبک معماری ویکتوریایی سبکی باشکوه در دکوراسیون‌های داخلی محسوب می‌شود که معمولا ترکیبی از سبک‌های تاریخی و گلچین شده از سبک‌های اروپایی بوده است. در این سبک به ریزه‌کاری و جزئیات بسیار توجه نشان داده می‌شود و از ویژگی‌های اصلی این سبک تزیینات داخلی و جزئیات بوده است. هر فردی نیز برای اجرای انواع سبک های دکوراسیون مختلف میتواند ابتدا با یکی از بهترین شرکت‌های دکوراسیون داخلی در ایران مشورت کرده و سپس با کمک متخصصان سلیقه خود را نیز در طرح پیاده کند. مجموعه زنبق یکی از بهترین شرکت‌ها است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button