نکات مهم در نورپردازی باغ

نکات مهم در نورپردازی باغ

مدل‌های نورپردازی‌های باغ

زمان مصرف و به‌وجودآمدن نور درگذشته‌های دور اتفاق افتاده و از آن لحظه به بعد مردم از چوب، مشعل و روغن‌های حیوانات برای روشن‌کردن اطراف و راه‌های خود استفاده می‌کردند. امروزه که در قرن بیست و یکم هستیم، به دلیل پیشرفت‌های زیادی که در صنعت ایجاد شده، تحولات بزرگی در این عرصه مشاهده می‌کنیم. هدف اصلی از نورپردازی باغ بهتر و بیشتر کردن زیبایی و امنیت آن مکان برای بهره‌برداری بهتر در زمان تفریح، دورهمی و ورزش و در زمان‌های تاریکی و شب است. استفاده از نورپردازی در مکان‌های بیرونی موجب بیشترشدن احساس حضور و تعلق در این فضاها می‌شود. اگر حیاط یا ویلایی در اختیار داشته باشید، حتما برای رفت‌وآمد به نورپردازی مناسب احتیاج دارید.

در نورپردازی ایده‌های درخشانی را ایجاد کنید

یک باغ را در نظر بگیرید که فضاهای تاریکی دارد و روشنایی در این باغ در بعضی از قسمت‌ها بسیار کم است طوری که بعضی از اشیا و اجسام در تاریکی شب به‌راحتی دیده نمی‌شوند. برای این مکان‌ها می‌توانید ایده‌های جدیدی را طراحی کنید.

می‌توانید یک درخت، آب‌نما، مجسمه یا هر شی دیگری را انتخاب کنید که نور پذیر باشد. با نورپردازی زیبا و مناسب برای یک ایده مناسب، احساسی در بیننده القا می‌شود و یک حس لذت‌بخش و دوست‌داشتنی از محیط در او ایجاد می‌شود و حتی موجب زیبایی و منحصربه‌فرد شدن باغ در شب می‌شود. اگر نورپردازی باغ موجب ایجاد و خلق ایده‌های جدید شود موجب بالارفتن اعتبار باقدرت افکار مخاطبین می‌شود و آنها در مورد فضای باغ شما به‌عنوان یک مکان بااصالت و مورد اطمینان و اعتماد یاد می‌کنند.

مهم‌ترین نکات در نورپردازی محوطه باغ و حیاط

نورپردازی اصولی در محیط‌های بسته و حیاط و باغ‌ها نسبت به اقلیم و شرایط آب‌وهوایی تفاوت دارد. از یک روش و مواد نورپردازی برای یک محوطه ویلا نمی‌توان استفاده کرد. البته اصول اولیه این کار در بیشتر محیط‌ها و شرایط آب‌وهوایی یکسان است. نور زیاد به‌اندازه نورهای کم جلوه زشت و مضری دارد. استفاده‌کردن از ابزار و وسایل نورپردازی بسیار بزرگ جلوه زیبایی ندارد و نور یک محیط مانند نورپردازی باغ باید متناسب انجام شود.

ورپردازی محوطه باغ و حیاط

به طور مثال قسمتی از این مکان‌ها به‌عنوان انبار مورداستفاده قرار می‌گیرد که نیاز به روشنایی دائمی ندارد و در مقابل قسمت‌هایی مانند مسیرهای رفت‌وآمد باید همیشه روشن باشد. می‌توان از ابزار و وسایل نورپردازی استفاده کرد که قابل‌دیدن نباشد تا بالانس و تناسب محیط به هم نخورد. البته زیبایی یک ویلا یا باغ به داشتن طبیعت در آن است و قراردادن روشنایی‌های فلزی بزرگ در وسط این مکان‌ها طبیعت زیبا را خدشه‌دار می‌کند.

نقش حسگرها در نورپردازی باغ

البته امروزه با پیشرفت در صنعت نورپردازی، وسایل و تجهیزات روشنایی تولید شده است که با محیط همرنگ بوده و می‌توان آنها را به طور مخفی‌سازی به کار گرفت. باتوجه‌به اینکه گیاهان به نور حساس هستند باید از تابش مستقیم نور مصنوعی روی آنها خودداری کرد و وسایلی استفاده کرد که توانایی روشن و خاموش‌شدن را با داشتن کمترین تعداد کلید داشته باشد.

قسمت‌های ورودی در نورپردازی باغ ویلا باید روشن‌تر بوده که برای رفت‌وآمد و ایمنی ساختمان ضروری است. از حسگرهای حرارتی و حرکتی در این مکان‌ها استفاده می‌شود. این تجهیزات حضور افراد را تشخیص داده و با روشن و خاموش‌شدن سیستم را کنترل می‌کنند. حتی در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی می‌شود.

چند ایده جدید برای نورپردازی باغ یا ویلا

برای نورپردازی مکان‌های مختلف ابزار و وسایل متنوعی وجود دارد. تعدادی از این ابزار عبارت‌اند از:

  • لامپ‌های ریسه‌ای که کم‌هزینه و برای محیط‌های باز مناسب است و می‌توان هر طرح و مدلی برای نورپردازی را اجرا کرد استفاده شود.
  • می‌توان از فانوس‌های باطری‌خور یا برقی در قسمت‌هایی که نیاز به نور زیاد ندارد استفاده کرد.
  • در بازار از انواع گلدان‌های نورانی و نشیمنگاه‌ها دیده می‌شود که موارد خوبی برای استفاده هستند.
  • برای نورپردازی کف حیاط می‌تواند ایده‌های عالی باشد، مخصوصا قسمت‌هایی که افراد بیشتر حضور دارند.
  • در دیوارهای تراس یا حتی نمای حیاط از ترکیب و اجرای چراغ‌های نورپردازی با نماهای جذاب به دیوار می‌توان استفاده کرد و نور را به سمت پایین یا هر دو جهت منتشر کرد و محیط را دلنشین و مدرن کرد.

کلام پایانی

برای نورپردازی باغ نکات زیادی را باید موردتوجه قرارداد. نکاتی مانند نورپردازی ویلا، محیط بیرون و داخل، نورپردازی درختان، درختچه‌ها، نورپردازی آب‌نما، محوطه باغ یا ویلا و… نورپردازی دیوارهای باغ از اهمیت بیشتری برخوردار است. با مشورت با گروه دکوراسیون زنبق می‌توانید بهترین ایده‌ها را در نورپردازی باغ اجرا کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button