خرید آباژور

نکاتی قبل از خرید آباژور

آباژورها در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون‌های داخلی منازل وسایل و ابزارهای کاربردی بسیار متنوعی وجود دارد که در تزیین و سبک طراحی دکوراسیون‌های داخلی تاثیر گذار هستند. یکی از المان‌هایی که در این سبک موثر است آباژورها هستند که هم نقش نورپردازی در منزل را ایفا می‌کنند و هم محیط و فضای زیبایی در دکوراسیون‌ها ایجاد می‌کنند. این المان‌ها دارای تنوع طرح و رنگ جنس بسیار زیادی هستند که می‌توان با مبلمان و سبک چیدمان خانه آنها را هماهنگ کرد. قبل از خرید آباژور باید به نکات زیادی توجه کنید که در این مقاله به آنها می‌پردازیم.

آباژور چیست؟

یک المان با نوع پوشش خاصی است که نور را به جهت پایین منتشر می‌دهد و دارای یک کلاهک و یک‌پایه و سایه‌بان است. در این المان لامپ به پایه وصل است و دور آن کلاهک قرار دارد تا نور موجب آزار چشم‌ها نشود. آباژورها را معمولا به دودسته تقسیم‌بندی می‌کنند. آباژورهای ایستاده یا کنار سالنی و آباژورهای رومیزی که قبل از خرید آن‌ها باید دلیل تهیه آن را بدانید که برای جلوه و زیبایی منزل می‌خواهید یا برای کاربرد اصلی آن یعنی نورپردازی احتیاج دارید.

کاربرد آباژور در دکوراسیون

بیشتر افراد فکر می‌کنند که آباژورها بیشتر برای زیبایی و تزیین دکوراسیون منزل به کار می‌رود که باید بدانید که صدها سال پیش فرانسوی‌ها از این المان‌های زیبا برای نورپردازی در منازل استفاده می‌کردند. بعد در پاریس برای روشن‌کردن خیابان‌های تاریک از آنها بهره می‌بردند. پس قبل از خرید آباژور بدانید که به‌غیراز زیبایی و تزیین وظیفه اصلی آن نورپردازی در منازل است. در اینجا به کاربردهایی که این المان‌ها دارند اشاره می‌کنیم. این  کاربردها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • باعث زیبایی در دکوراسیون‌های داخلی می‌شوند.
 • خانه را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد
 • نورپردازی کمی دارند؛ ولی زیبا هستند.
 • روشنایی آن دارای نور مناسبی است
 • حس آرامش ایجاد می‌کند.
 • در محل یا مکان‌های کوچک استفاده می‌شوند.

کاربرد آباژور در دکوراسیون

نکاتی دقیق در مکان قرارگرفتن آباژورها

گفته شد که آباژورها جنبه تزیینی و زیبایی و نورپردازی را در خانه‌ها دارند و باید در زمان قرارگرفتن در خانه در محل مناسبی که نیاز به این المان‌ها است، قرار بگیرند. چند نکته مهم در قرارگیری مناسب آباژورها بیان می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • آباژورهایی که شاخه‌ای یا آویز هستند معمولا در فضاهای کلاسیک و لوکس بهتر جلوه می‌کنند؛ ولی در سبک‌های مدرن مثل یک شی اضافی جلوه می‌کنند.
 • آباژور ها را در کنار وسایلی که می خواهید بیشتر دید داشته باشد، قرار دهید به دلیل نور خاصی که این آباژور ها به اطراف منتشر می کنند، اجسام نمای زیباتری می گیرد.
 • آباژورهایی که به رنگ روشن و طلایی هستند، خانه را تجملی نشان می‌دهند که برای یک دکوراسیون و چیدمان کم مناسب نیستند.
 • این المان‌ها در فضاهای اداری و مسکونی با سبک مدرن از رنگ‌های تک‌رنگ ساده بهره ببرید.
 • بعضی از آباژورها که پایه‌های مشکی و شیدهای روکش‌دار دارند در دکوراسیون کلاسیک استفاده می‌شود.
 • قبل از خرید آباژور می‌توانید به رنگ مبلمان، پرده و یا کوسن‌ها دقت کرده و با آنها هماهنگ خریداری کرد.

نکات کلیدی در زمان خرید آباژور

امروزه استفاده از این المان‌های زیبا و نورپرداز در بیشتر خانه‌ها رایج شده و مورداستفاده قرار می‌گیرد. در زمان خرید آباژورها باید به نکاتی حیاتی توجه شود تا انتخابی درست و مناسب انجام شود. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

محل قرارگرفتن آباژورها

قبل از خرید آباژور باید به‌اندازه و مکانی که آباژور قرار است در آنجا قرار بگیرد، توجه شود. زیر آباژور رومیزی برای پذیرایی مناسب نیست و جلوه‌ای ندارد و باید از آباژور ایستاده یا کنار سالنی استفاده کنید.

ارتفاع آباژور

باید زمان انتخاب و خرید توجه کنید که آباژور نه بیش از حد بلند باشد و نه بیش از حد کوتاه و ارتفاع مناسب و استانداردی را تهیه کنید. یعنی یک آباژور مناسب باید دو سوم ارتفاع آن در پایه باشد.

اندازه کلاهک و کیفیت

کلاهک آباژور نباید زیاد کوچک یا بزرگ باشد. البته باید از پایه آباژور بزرگ‌تر باشد. زیرا زیبایی آباژورها به کلاهک‌های آنان بستگی دارد و کیفیت کلاهک باید طوری باشد که زمان تماس با لامپ دچار سوختگی و آسیب و تغییر رنگ نشود. البته در انتخاب لامپ مناسب برای آباژورها هم باید دقت کافی داشته باشید تا آسیبی به آباژور وارد نشود.

کلام آخر

آباژورها یکی از عناصر زیبایی و نورپردازی هستند و دارای تنوع بسیار بالایی هستند. قبل از خرید آباژور بهترین برند را انتخاب کنید تا کیفیت بالایی داشته باشد و بعد اقدام به خرید کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button