نورپردازی در کمددیواری ریلی

نورپردازی در کمددیواری ریلی

نورپردازی

از زیرشاخه‌های معماری و طراحی اجرای نورپردازی است که می‌توان با بکار گرفتن نور تمام المان‌ها و عناصری که در معماری‌های داخلی وجود دارد را به‌صورت واضح و بهتر مشاهده کرد. طراحی و اجرای یک نورپردازی درست و مناسب در جلوه بصری محیط‌ها و انواع مکان‌ها بسیار اهمیت دارد. این نورپردازی می‌تواند به‌صورت مصنوعی یا طبیعی باشد. نورپردازی در کمددیواری ریلی نیاز به نور طبیعی ندارد و اهمیت آن چندان نیست. مهم‌ترین عامل در نورپردازی آن‌ها همان نورهای مصنوعی هستند که معمولا برای اجرای آن باید به‌اندازه، ساختار، رنگ و موارد دیگر در کمد توجه کرد.

نورپردازی کمددیواری

می‌توان دکوراسیون اتاق‌خواب خود را با نورپردازی در کمددیواری ریلی تکمیل کرد. زیرا این کمد دیواری‌ها از قسمت‌هایی هستند که از اتاق‌ها جدایی‌ناپذیر هستند و نقش مهم و تأثیرگذاری در اتاق دارند. می‌توان با طراحی یک نورپردازی زیبا جلوه شگفت‌انگیزی در اتاق‌خواب‌ها ایجاد کرد. منظور از نورپردازی در کمد استفاده از چراغ‌های معمولی نیست و نمی‌تواند راه‌حل مناسبی هم باشد.

با یک طراحی برای نورپردازی داخل این کمدها می‌توانید به‌راحتی به وسایل خود در داخل آن دسترسی پیدا کنید و حتی زیبایی آن را چندین برابر کنید. می‌توان از رنگ‌های متنوع لامپ‌ها که با رنگ کمددیواری مناسب است یک هارمونی زیبایی را ایجاد کرد که طبق سلیقه فرد بوده و اتاقی منحصربه‌فرد ایجاد کرد. نورپردازی کمددیواری به نورپردازی‌های کابینت‌ها شبیه است.

روش‌های نورپردازی کمددیواری

روش‌های نورپردازی کمددیواری

یکی از روش‌های جدید در زیبایی دکوراسیون‌های داخلی نورپردازی در کمددیواری ریلی است که با راه‌های مختلف می‌توان این کار را انجام داد. انواع روش‌های نورپردازی کمددیواری استفاده از رشته لامپ‌های LED کم‌مصرف است و یا ریسه‌هایی که لامپ‌های رنگی متنوعی دارند و استفاده‌کردن از چراغ‌های توکار است. از رگان‌های نوری هم در این نورپردازی‌ها می‌توان استفاده کرد که از طریق این رگال‌های نوری که در قسمت آویز لباس‌ها طراحی می‌شود، می‌توان روشنایی را تامین کرد و از رشته لامپ‌های ال‌ای‌دی که کم‌مصرف هستند، در این طراحی استفاده می‌شود.

روش دیگر استفاده از چراغ‌های توکار است که این چراغ‌ها معمولا زیر طبقات و حتی در بدنه کمددیواری‌ها نصب می‌شود. اندازه این چراغ‌های توکار می‌تواند متناسب با اندازه کمددیواری انتخاب شود. روش دیگر نورپردازی استفاده از ریسه‌های نورپردازی است که نسبت به دیگر روش‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده و می‌تواند رنگ‌های متنوعی از آن را اجرا کرد. تمامی نورپردازی‌ها را می‌توان با تعبیه‌کردن سنسورهای در درب کمد به‌صورت خودکار اجرا کرد.

سنسورهای مورداستفاده در نورپردازی کمددیواری

برای نورپردازی درکمددیواری ریلی و کلوزت روم‌ها روش‌های زیاد و متنوعی وجود دارد که باعث شگفتی و جذابیت این مکان‌ها می‌شود. نورپردازی توسط سنسورهای یک نوع نورپردازی هوشمند است؛ زیرا  سنسورها می‌توانند تشخیص دهند که درب کمددیواری بسته یا باز است که در حالت باز چراغ را روشن کرده و در حالت بسته آن را خاموش می‌کند. سنسورهای مختلفی برای استفاده در این مکان‌ها وجود دارد که رایج‌ترین آن سنسور فروسرخ یا مادون‌قرمز است که به دودسته تقسیم می‌شود. این سنسورها شامل موارد زیر می‌شوند:

سنسور چشمی و حرکتی

این نوع سنسور دارای لنزی کروی است که شامل لنزهای دوچشمی است که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد. از این سنسورها برای کمددیواری، اتاقک پرو و حتی آسانسورها استفاده می‌کنند. سنسورها به اشعه فروسرخ حساس بوده و حرارت بدن انسان و جاندار را تشخیص می‌دهد. برای آن می‌توان زمان تأخیری معین کرد که اگر جاندار از مقابل آن رفت یا حرکتی نداشت خاموش شود. حتی می توان طوری آن را تنظیم کرد که در روشنایی روز روشن نشود. البته حساسیت این سنسورها در هوای گرم و در مقابل بخار کمتر می‌شود.

سنسور چشمی کوتاه‌برد

این هم نوع دیگری از نورپردازی در کمددیواری ریلی محسوب می‌شود که در ظاهر دو چشم کنار هم قرار دارد یکی از چشم‌ها سیاه‌رنگ و دیگری شفاف است. چشم شفاف نور فروسرخ را ارسال کرده و چشم‌سیاه رنگ بازتاب نور را دریافت می‌کند. اگر جسمی در برابر این چشم قرار بگیرد بسته‌بودن درب کمد را تشخیص می‌دهد و دامنه تشخیص به‌اندازه ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد.

سخن آخر

باتوجه‌به اینکه لامپ‌ها بعد از مدتی که روشن می‌مانند گرم می‌شوند، باید شرایط امنیت و حفاظت لامپ در تماس با لباس‌ها را رعایت کرد و از حباب روشنایی در آن استفاده کرد. ولی اگر از ابزار و تجهیزات طبق فناوری به‌روز استفاده شود دیگر مشکلات ایمنی به وجود نمی‌آید. برای این اجرای زیبای نورپردازی در کمددیواری ریلی می‌توانید از ایده‌های جدید طراحان دکوراسیون داخلی زنبق بهره‌مند شوید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button