نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نور در دکوراسیون داخلی

امروزه بیشتر افراد برای چیدمان و طراحی خانه‌های خود از طراحان و افراد باتجربه که در این زمینه تخصص دارند، استفاده می‌کنند. نورپردازی در دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. به وسیله آن می‌توان قسمتی از خانه را زیباتر جلوه داد. فردی که یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی را انتخاب می‌کند، باید تمام وسایل موردنیاز خانه را هم طبق آن سبک بچیند. این کار باعث همخوانی بیشتر لوازم آشپزخانه شده و زیبایی آن را بیشتر می‌کند.

حتی طرح وسایل و لوازم هم باید با سبک انتخابی شما همخوان باشد تا نظم دکوراسیون داخلی به هم نخورد. امروزه سبک‌های زیادی در دکوراسیون داخلی وجود دارد. رشته طراحی و دکوراسیون داخلی هم‌رشته دانشگاهی است که یک مهارت شغلی هم محسوب می‌شود.

 نورپردازی

وقتی به طراحی و چیدمان خانه یا محیطی می‌پردازید، چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است، نور مناسب آن فضا است. هنگام طراحی و نورپردازی در دکوراسیون داخلی باید به نور آن فضا و محیط اطراف توجه خاصی کرد. کوچک‌ترین تغییر در نور فضا تاثیر زیادی در حس و حال افراد و دید آن‌ها نسبت به محیطی که در آن هستند، می‌گذارد. برای اینکه نور متناسب با محیط را انتخاب کنید، باید اطلاعات کافی در مورد مواردی مانند: لامپ چراغ، وسایل جانبی و هماهنگی آن‌ها با محیط به دست آورید.

نورپردازی در آشپزخانه

برای مثالف اگر در مطب یک پزشک از نورهای ملایم استفاده شود، استرس بیماران کمتر شده و احساس آرامش در آن محل می‌کنند. می‌توان به‌جای اینکه از لوستر یا چراغ‌های بزرگ دیواری استفاده کنید از آباژور و چراغ‌های رومیزی استفاده کنید تا هر زمان خواستید، مکان آن را عوض کنید. باید هدف خود را از نورپردازی در دکوراسیون داخلی و محل موردنظر مشخص کنید که می‌خواهید کل فضا روشن شود یا روی یک تابلو یا شی خاص روشن شود.

انواع نور در دکوراسیون داخلی

یکی از عنصرهایی که در تزئین و طراحی دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد، استفاده درست از نور است که چه طبیعی باشد و چه نور مصنوعی، باید نکاتی را برای طراحی رعایت کرد.

  • نورهایی هستند که برای منظور خاصی به کار می‌روند مانند چراغ مطالعه و یا چراغ روی گاز چون فرد در حال مطالعه و آشپزی به نور زیاد نیاز دارد.
  •  وقتی می‌خواهند روی یک چیز یا وسیله‌ای تاکید کنند از نورهای نقطه‌ای استفاده می‌کنند مثلا برای روشن‌کردن روی یک مجسمه یا تابلو گران‌قیمت و حتی می‌توان روی تختخواب باشد چون این نورها دیوارپوش‌های سه‌بعدی را زیباتر نشان می‌دهند.
  • طراحان هم برای اینکه اطراف را بهتر ببینند و برای افراد دیگر هم نور را تامین کند، از نورهای محیطی استفاده می‌کنند. چون حس و احوال افراد در یک فضا و موقعیت خاص تغییر می‌کند.

چطور فضای ایده‌آل با نورپردازی بسازیم؟

برای اینکه فرد بداند برای چه فضاها و مکان‌هایی باید نور مناسب انتخاب کند، باید مطالعه داشته و از یک فرد باتجربه کمک بگیرد. ما برای راهنمایی بیشتر در این مقاله نکاتی را برای شما بیان می‌کنیم.

  • برای درهای ورودی خانه یا ساختمان حتما باید نورپردازی درستی انتخاب شود تا بتوان آرامش و امنیت را ایجاد کرد. از یک نور کم و ملایم استفاده نکنید چون که امنیت محل کمتر می‌شود. بهترین نور، نورهای حسگری هستند که وقتی فردی وارد می‌شوند روشن و با خارج‌شدن یا دور شدن خاموش می‌شوند.
  • نورهای خاص برای قسمت‌های خاص خانه، باید برای قسمت‌هایی از خانه نور خوب انتخاب شود مثل آشپزخانه، روی گاز و سینک ظرف‌شویی باید از نورهای محیطی استفاده شود.
  • در آشپزخانه باید از چند منبع نوری برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید تا بهترین کارایی را از محیط بگیرید. مثلا در اتاق نشیمن و اتاق‌خواب وجود یک آباژور با پایه بلند کنار یک کاناپه برای مطالعه لازم است.
  • در انتخاب آباژور و چراغ مطالعه دقت کنید، برای گذاشتن آباژور و چراغ‌هایی که روی میز قرار می‌گیرند و مکان آنها دقت کنید البته بیشتر افراد به جنبه‌های تزئینی این وسایل بیشتر توجه می‌کنند ولی از آن‌ها برای نورپردازی‌های مناسب می‌توان کمک گرفت. پس از انواع نورها در نورپردازی در دکوراسیون داخلی خانه و مکان‌های موردنظر می‌توان استفاده کرد.

مشاوره دکوراسیون داخلی

اگر شما هم قصد استفاده از نورپردازی برای منزل خود دارید، اما توانایی انجام اینکار را ندارید می توانید با کارشناسان در مجموعه دکوراسیون داخلی زنبق مشورت کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button