نورپردازی مطابق با اصول روانشناسی

نورپردازی حرفه‌ای منزل و محل کار مطابق با اصول روان‌شناسی در تهران

تاثیر رنگ و نور بر ذهن انسان

در محیط زندگی انسان‌ها رنگ‌های زیبایی وجود دارد که می‌تواند تاثیرات مختلفی بر ذهن افراد به‌جای بگذارد. رنگ‌های زیبا و متنوع می‌توانند، رفتار و احساس مختلفی را در انسان‌ها ایجاد کنند. زمانی که در یک مکان قدم می‌گذارید، رنگ، نور و نورپردازی‌های مختلف آن مکان می‌تواند، بر درک افراد از محیط موثر واقع شود. این کار موجب می‌شود، افراد بتوانند، سریع‌تر و بهتر محیط خود را درک کنند. استفاده از نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی ترس و اضطراب را بهتر از بین می‌برد.

نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی

از آن جایی که نور هم یکی از عناصر مهم در دکوراسیون‌ها محسوب می‌شود و در نورپردازی و زیبایی و حتی روشنایی محیط هم موثر است، تاثیرات نور بر روحیه انسان‌ها هم از نظر روان‌شناسان بسیار اهمیت دارد. روزهای آفتابی معمولا نور به‌صورت سایه و روشن تابیده می‌شود و افراد را پرانرژی و دارای تحرک بسیار می‌کند. اما در روزهای ابری و گرفته که تقریبا هیچ نوری وجود ندارد، فضای اطراف هم بسیار دلگیر وکسل کننده می‌شود. پس تفاوت این دو از نور محیط کاملا مشخص است.

روان‌شناسان طی تحقیقاتی که انجام دادند، نورپردازی را یک عامل محرک در کم‌وزیاد شدن نیرو و حتی ایجاد یک موقعیت مناسب برای انجام کارها می‌دانند. اتاق‌هایی که دارای نور غیرمستقیم هستند، دارای فضایی سرد و بی‌روح هستند که انسان را دچار افسردگی می‌کنند.

اصول نورپردازی

 تاثیر اتاق‌هایی که افراد از آن استفاده می‌کنند، از نظر نورپردازی بررسی شد و مشخص گردید که اتاق‌های شلوغ و نامرتب موجب می‌شود، افراد تحریک شوند و اتاق‌های مرتب هم کمتر افراد را تحریک می‌کند. نورپردازی خوب موجب برآورده‌شدن نیازهای افراد می‌شود و برعکس نور نامناسب محیط را پر از حس ناراحتی و نگرانی می‌کند.

اصول نورپردازی در محیط کار

اگر در محیط کار و اداره‌‌ها، نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی طراحی درستی داشته باشد، می‌توان آن محیط را لذت‌بخش کرده و میزان بهره‌وری افراد را هم‌افزایش داد. بر همین اساس 4 اصل اساسی در نورپردازی فضا است که موجب می‌شود، رضایت کارکنان برآورده شود که آن را بیان می‌کنیم:

اهمیت راحتی کارکنان

یکی از نکته‌های مهم در این اصل این است که کارکنان با نورهای قوی تماس مستقیم نداشته باشند که موجب حواس‌پرتی و ناراحتی آنان شود. همین‌طور باید طوری طراحی انجام شود که انعکاس نور روی صفحه کامپیوتر باعث از دست‌دادن تمرکز و قدرت دید هم نشود. باید از لامپ‌هایی استفاده کرد که دارای توزیع روشنایی خوب و استاندارد باشد و تابش خیره‌کننده هم نداشته باشد.

توجه به انعطاف‌پذیری در نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی

در نورپردازی باید از روش‌هایی استفاده کرد که محیط پرنشاط و پویا باشد. می‌توان محل قرارگرفتن گیاهان، مبل و حتی تغییر رنگ دیوار یا نوع کار کارکنان را تعیین کرده و متناسب با اندازه و نیاز به نور باشد.

جلوگیری از یکنواختی و توجه به ایمنی

اگر کنتراست داخلی بیشتر باشد، بین قسمت روشن و تاریک فضا تفاوت به وجود می‌آید. زیرا کنتراست بالا باعث جداسازی محیط کارها می‌شود و اگر کم باشد اندازه روشنی در بیشتر قسمت‌ها یک اندازه می‌شود. در فضاهای اداری باید مطمئن شد که نور در هر قسمت به یک اندازه است. طبق استاندارد بین‌المللی عمل کرده تا کارکنان از محیط خود درک واقعی داشته باشند.

نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی برای منزل

از موارد مهمی که یک‌خانه به آن نیاز دارد توجه به نور آن خانه است. زیرا نور مناسب در یک مکان هم بر نشاط وهم بر زیبایی دکوراسیون داخلی موثر است. نور متناسب فضای موردنظر را کمی بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. پس داشتن منزل کوچک و بزرگ اهمیتی ندارد، مهم چیدمان و نورپردازی درست آن است. در بعضی از مکان‌ها نور اصلی از خورشید دریافت می‌شود و در بعضی دیگر باید به نورپردازی مصنوعی آن محل توجه کرد.

برای خانه‌های تاریک و کوچک، نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی، بسیار اهمیت دارد. امروزه برای نمای ‌ساختمان و المان‌های داخلی ساختمان‌ها هم بسیار تاثیر گذار است؛ بنابراین اگر در محیط خانه نورپردازی حرفه ای انجام شود رنگ‌های روشن موجود در خانه چندین برابر در ارائه نور تاثیر می‌گذارند. زیرا رنگ‌های روشن نور بیشتری را انعکاس می‌دهند.

کلام پایانی

دکوراسیون برتر زنبق آماده طراحی، تولید و اجرای هر دکوراسیون زیبا با ایده‌های متفاوت برای مشتریان خود است. این مجموعه از بهترین متریال‌ها و مناسب‌ترین قیمت‌ها برای ایده‌های خود استفاده می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نورپردازی مطابق با اصول روان‌شناسی نیز می‌توانید از کارشناسان کمک بگیرید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button