نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار

نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار

روش‌های نورپردازی تخصصی

منزل و خانه هر فرد از امن‌ترین و راحت‌ترین مکان‌ها در زندگی او محسوب می‌شود. به همین دلیل افراد سعی می‌کنند این محیط را با انواع مختلف لوازم و ابزار روشنایی آرامش‌بخش‌تر و صمیمی‌تر کنند. زیرا یکی از چیزهایی که به احساس و عملکرد بدن هر فرد و حتی به خلق‌وخوی او اثر می‌گذارد، داشتن نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار است. باید در مورد هر کدام از لوازم و ابزار روشنایی اطلاعاتی به دست آورید تا بدانید که برای چه محیطی کاربرد دارد و کدام چراغ برای محیط کار و منزل مناسب است.

آشنایی با انواع لوازم روشنایی منزل

از وسایل و خدمات نورپردازی متنوعی که طبق اصول طراحی روشنایی می‌توان در خانه بهره برد شامل این وسایل است که مانند: آباژورها، چراغ روشنایی، چراغ آویز سقفی، چراغ سقفی توکار و مخفی، روشنایی دیواری، چراغ‌خواب، انواع روشنایی سقفی و… که در زمان انتخاب این لوازم و ابزار نورپردازی تخصصی منزل و محل کار باید به کاربرد و هدف از استفاده از این وسایل هم توجه کرد و طبق نیاز اقدام به تهیه و خرید آنها کرد.

اصول نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار که همه باید بدانند

برای اجرای نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار اصولی وجود دارد که باید آن را مد نظر گرفت این اصول شامل موارد زیر می‌شوند:

برنامه‌ریزی برای نورپردازی‌های منزل

از مهم‌ترین اصل و مراحل نورپردازی مشخص‌کردن هدف و پایه‌های نورپردازی با برنامه‌ریزی‌های اصولی است تا بتوان از منبع انرژی بیشتری استفاده کرده و کربن کمتری را هم تولید کرد. نیاز به میزان نور در مکان‌های مختلف باید در نظر گرفته شود و نوع نور هم تعیین شود.

نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار

انتخاب لامپ مناسب و تجهیزات نورپردازی

در زمان نورپردازی منزل از لوازم و انواع سطح‌های مختلف باید استفاده کرد. به طور مثال آشپزخانه و یا بالای میزناهارخوری و حتی اتاق‌خواب‌ها از یک نور مشخص یا یک مدل لامپ با شدت معین نباید استفاده کرد. پس مدیریت‌کردن درست نورپردازی در روز و شب طبق امکانات کنترل نور از اصول نورپردازی‌های منزل است.

تعیین مکان مناسب قرارگیری لامپ در نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار

با طراحی و نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار زیبایی محیط هم بیشتر می‌شود. پس با استفاده‌کردن از اصول طراحی و جاگذاری منبع‌های نوری در دکوراسیون‌های داخلی توسط بهترین مدل لامپ و چراغ از اهمیت زیادی برخوردار است و استفاده‌کردن از تکنیک‌های لایه‌بندی نورپردازی موجب انتشار  درست نور می‌شود.

رعایت رنگ نور روشنایی منزل

توجه به رنگ نور در زمان نورپردازی منزل از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در مکان‌هایی که کار با رنگ دارای حساسیت است از نورهای ملایم و سفید استفاده کرد. زیر را بهترین رنگ نور در تغییر حال و هوا بسیار موثر است.

استفاده از سیستم‌های هوشمند در نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار

برای انتخاب نور مناسب و مدیریت‌کردن آن می‌توان از سیستم هوشمند مانند تایمرهای زمانی و سنسورهای حرکتی استفاده کرد. نورپردازی اصولی در منزل، محیط را زیبا می‌کند و با ورود هر میهمان به منزل چشم‌های آنها به نورپردازی و دکور خانه جذب می‌شود.

نوع دکوراسیون و سلیقه مالک در نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار

در زمان نورپردازی تخصصی منزل و محل کار باید به سبک دکوراسیون خانه و سلیقه صاحبخانه هم توجه کرد که با جدیدترین روش‌های طراحی در نورپردازی در خانه‌های مدرن، سنتی، کلاسیک و… یکی از مهم‌ترین نکات در نورپردازی‌ها است و البته سلیقه صاحبخانه دارای اهمیت است.

نورپردازی دفتر کار و یا دکوراسیون اداری

یک نورپردازی حرفه‌ای محل کار به جذابیت مکان و حتی عملکرد کارکنان هم تاثیرگذار است و باید نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار به صورت اصولی و حرفه‌ای انجام شود. نورپردازی در محل کار به معنی نورافشانی یا چراغانی کردن محل نیست بلکه باید طوری طراحی شود که نور خورشید در محل کار وجود داشته باشد و با استفاده از کمترین انرژی بیشترین نور لازم در محیط هم ایجاد شود.

برای نورپردازی تخصصی محل کار ایده‌های زیادی وجود دارد که موجب می‌شود محیط و محل کار شما جذاب‌تر و فعال‌تر باشد و حتی بهره‌وری کارکنان هم‌افزایش پیدا کند. اهمیت این نورپردازی زمانی مشخص می‌شود که دارای فضای کمتری باشید و برای نورپردازی دفتر کار کوچک ایده‌های جذاب و زیادتری وجود دارد که می‌توان با اجرای اصولی سیستم نورپردازی فضا را بزرگ‌تر و دل‌بازتر جلوه داد.

کلام آخر

انتخاب و اجرای نورپردازی تخصصی منزل و محیط کار دارای اهمیت زیادی است و نصب و اجرای نورپردازی و اجرای آن توسط تجهیزات یک کار تخصصی و حرفه‌ای است که دارای خطراتی نیز هست. می‌توان این کار اصولی را به شرکت بزرگ دکوراسیون داخلی زنبق سپرد تا از یک نورپردازی اصولی و جذاب بهره‌مند شد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button