نور مخفی با کناف

نصب و اجرای نور مخفی با کناف

نور مخفی

نور یکی از بخش‌های مهم در طراحی خارج و داخل ساختمان و دکوراسیون داخلی است. نور موجب ایجاد گرما در محیط و جلوه بیشتر فضای موجود می‌شود. کناف هم در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان دارای اهمیت است و برای این که به کناف زیبایی و جلوه بیشتری داده شود، از نور استفاده می‌شود. نور مخفی با کناف هم نور محیط اطراف را تامین کرده و هم به کناف در سقف حجم می‌دهد و کار را متفاوت جلوه می‌دهد.

علل استفاده از نور مخفی

منظور از نور مخفی، اجرای هر نوع نورپردازی است که در آن منبع نور، مستقیم در دید افراد نباشد و فقط نور تابیده شده را با چشم بتوان دید. امروزه در مورداستفاده از نورهای مخفی در ساختمان‌ها بین مردم و حتی برق‌کارها و نحوه اجرای آن نظراتی وجود دارد. بیشتر افراد استفاده از شیلنگ‌های نورانی را در گچ‌بری‌ها و سقف‌ها را می‌پسندند. امروزه از انواع متنوع این شیلنگ‌ها در بازار وجود دارد. پس مشخص شد که از نورهای مخفی برای زیباسازی خارجی و داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

با این روش موجب می‌شوند که طراحی و معماری آن ساختمان بیشتر جلوه کرده و بیشتر در معرض دید باشد؛ بنابراین استفاده درست و تاثیر گذاری از این نورهای مخفی موجب می‌شود، چیزی را که می‌بینید چشم‌نواز باشد. البته استفاده‌کردن از این نورها به فضای موردنظر و کاربردهای آن بستگی دارد. نکته مهم در استفاده از این نورها این است که فقط برای مکان‌های خاص استفاده نمی‌شود و اشخاص می‌توانند طبق علاقه و سلیقه خود در هر قسمت از خانه مانند: اتاق نشیمن و یا سالن پذیرایی و حتی اتاق‌خواب و آشپزخانه از آن استفاده کنند.

انواع تابش نور در طراحی کناف

برای استفاده از نور مخفی با کناف در ساختمان‌ها می‌توان از انواع مختلف نورپردازی‌ها استفاده کرد که عبارت‌اند از:

 • استفاده از هالوژن در کناف: در این مدل نورپردازی تامین نور محیط مدنظر است و نیاز به جلوه طراحی کناف نسبت به بخش‌های دیگر ساختمان نیست.
 • تابش نور خطی در کناف: استفاده از این مدل نورپردازی، هم به زیبایی محیط کمک می‌کند وهم نور قسمتی از محیط را هم تامین می‌کند. این نورپردازی نمی‌تواند به طراحی‌های کناف حجمی بدهد.
 • نورهای مخفی در سقف کناف: در این مدل نورپردازی هم علاوه بر این که نور فضای موجود تامین می‌شود، به طراحی کناف سقف هم حجم داده می‌شود. این طراحی را زیبا و متفاوت جلوه می‌دهد. در استفاده از نور مخفی با کناف در سقف عمق و ارتفاع بهتر و بیشتر به سقف نسبت به حالت‌های بدون نورپردازی می‌دهد.

انواع اجرای نور مخفی

انواع اجرای نور مخفی

برای اجرای نورهای مخفی در داخل گچ‌بری‌ها و سقف‌ها نیاز به ابزارهای اجرای این نورها است که انواع مختلفی دارد. هرکدام از این ابزارها دارای معایب و مزایایی در استفاده هستند که در این مقاله مختصری در مورد هر روش توضیح می‌دهیم که عبارت‌اند از:

ریسه اس ام دی صدمتری

مدلی از ریسه‌های شیلنگی در بازار وجود دارد که به اس ام دی شناخته می‌شوند. کاربرد بیشتری هم دارند. علل استفاده از این نوع نورپردازی عبارت‌اند از:

 • نور شفاف و مصرف برق بسیار کم دارد.
 • دارای رنگ‌های متنوعی مانند: زرد، سفید، آبی و قرمز در بازار است.
 • این ریسه‌ها با برق 220 ولت DC کار می‌کند. البته مستقیم از برق شهری هم می‌تواند استفاده کند و فقط کمی لرزش در نور احساس می‌شود.
 • این ریسه‌ها در حلقه‌های 100 متری وجود دارند که موجب سرعت کار برق‌کار می‌شود.
 • ریسه‌های اس ام دی به‌غیراز اول و آخر سیم بقیه قسمت‌های آن ضد آب است.
 • اگر می‌خواهید برای اتاق‌خواب استفاده کنید از مدل کم‌تراکم که قیمت کمی دارند استفاده کنید.
 • ترانس این ریسه‌ها بسیار ارزان و کوچک نسبت به انواع دیگر است.
 • این ریسه‌ها در مدت استفاده همه قسمت‌ها با هم نمی‌سوزد و بعد از 1 تا 2 سال قسمت‌های قابل تعمیر می‌سوزد. قسمت سوخته را می‌توان جدا کرد.

ریسه SMD پنج متری

این مدل ریسه‌ها هم مانند ریسه‌های موجود معایب و مزایای خود را دارا هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در استفاده از این ریسه‌ها از هرجایی که بخواهید آن را می‌توانید قطع کنید، بدون اینکه به قسمت‌های دیگر آسیب وارد شود.
 • این ریسه‌ها انواع تراکم را در بازار دارد و تنوع رنگی آن زرد، آبی، سبز و قرمز است.
 • مقاومت مصرف برق آن 14 ولت است و درجه حفاظت آن lP67 است.
 • ریسه SMD معمولا در حلقه‌های 5 متری در بازار است و اگر شما بیشتر از آن لازم دارید دو قسمت را به هم لحیم کنید.
 • این ریسه کمی کوچک و نازک و حتی سبک‌تر از مدل‌های دیگر است.

مدل‌های دیگر این نور مخفی با کناف هم شامل LED  خط تخت و شیلنگ ال‌ای‌دی که در مقاله‌های بعدی به آن اشاره می‌کنیم.

سخن آخر

استفاده از نور مخفی با کناف در ساختمان علاوه بر تامین نور موردنیاز به زیبایی طراحی کناف در خانه هم کمک می‌کند تا جلوه زیباتر و بهتری را به نمایش بگذارد و چشم ببینده را جذب خود کند. بهتر است قبل از انتخاب نوع نور و شروع به اجرای آن با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button