نصب کاغذ دیواری

نحوه نصب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

امروزه نصب کاغذ دیواری نسبت به رنگ‌آمیزی محبوبیت زیادی دارد؛ زیرا هم راحت و سریع نصب می‌شود و مشکلاتی که رنگ‌آمیزی دارد را ندارد. یک روش بسیار عالی و راحت برای بازسازی دیوارها و حتی تغییر دادن دکوراسیون محسوب می‌شود. البته اجرای کاغذ دیواری راحت است؛ ولی هرکسی نمی‌تواند به‌تنهایی و بدون آشنایی با روش نصب آن را انجام دهد. نصب، اقداماتی دارد که باید با آن آشنا شوید.

کار اولیه برای نصب کاغذ دیواری

در گام اول برای این کار باید تمام دیوارهایی که قرار است با کاغذ دیواری پوشانده شود را بازبینی کرده تا اگر شکاف، رطوبت یا ترکی دارد، آن را درست کرده که در زمان نصب به مشکل بر نخورید. اگر دیوار هیچ شکاف و ترکی ندارد، محلول رقیقی که از چسب کاغذ دیواری درست کردید را با کمی سریش مخلوط کنید. سپس با یک قلمو به روی دیوارها بزنید. اگر شکافی هم بود با این روش پر می‌شود و گردوغبار دیوار هم تمیز می‌شود. باید به کل دیوارها بعد از رفع عیوب روغن پرایمر بزنید تا از نفوذ چسب با سرعت داخل دیوار یا گچ جلوگیری شود.

پرایمر علاوه بر این مزایا و فایده دیگری هم دارد. اگر بخواهید کاغذ دیواری را تعویض کنید به‌راحتی و بدون آسیب از دیوار کنده می‌شود. اگر احیانا دیوار نم داشته باشد، باید دلیل آن را پیدا کرده و رفع شود؛ زیرا کاغذ دیواری روی دیوار نم‌دار نصب نمی‌شود. اگر دیوار هر مشکلی اعم از ترک و شکاف داشت با بتونه آن‌ها را رفع کنید. با سمباده صاف‌کرده و اگر کل دیوار را بتونه زدید با روغن یک‌لایه آستر بزنید.

کار اولیه برای نصب کاغذ دیواری

نحوه برش و نصب

قبل از این که شروع به نصب کنید، باید طول و عرض دیوارهای موردنظر را بدانید تا بتوانید به‌اندازه کافی رول‌های کاغذ دیواری تهیه کنید. همیشه یک یا دو رول اضافی تهیه کنید تا اگر به پرتی در آمد رول شما کم نیاید. این رول‌ها را به‌اندازه دیوار البته 10 سانتی‌متر بلندتر از ارتفاع دیوار برش بزنید تا بتوانید طرح‌های روی کاغذ دیواری را یکسان در بیاورید تا از بالا و پایین دیوار کاغذ دیواری کم نیاید.

بهتر است هرکدام از قواره‌هایی را که برش می‌زنید، نصب‌کرده و بعد سراغ برش قواره بعدی بروید تا اگر کار نصب طول کشید چسب آن خشک نشود. قواره دوم را قبل از برش کنار قواره اول قرار دهید تا طرح آن با هم جور در بیاید و در ادامه هم باشند. در هنگام این کار ممکن است، مقداری از کاغذ دیواری پرتی داشته باشد که نمی‌توان چاره‌ای اندیشید و برای برش قواره‌های بعدی هم همین روش را ادامه دهید.

فوت کوزه‌گری در نصب

در نصب، زمانی که به کنج‌های داخلی می‌رسید، یک برش از بالا تا پایین در کنج دیوار ایجاد کنید تا لبه‌های دو قواره را بتوانید راحت با هم چفت کنید. در کنج‌های خارجی دو قواره در کنار هم 2 تا 5 سانتی‌متر می‌توانند، هم‌پوشانی داشته باشند. برای انتخاب جنس کاغذ دیواری به مکانی که قرار است، نصب شود هم توجه کنید. مثلا در جاهای نم‌دار که رطوبت دارد از کاغذ دیواری‌های وینیل استفاده کنید. برای اتاق و راهرو های یک‌خانه هم از کاغذ دیواری‌های غیر بافته استفاده می‌شود و برای هر نوع کاغذ دیواری چسب مخصوص و مناسب همان را استفاده کنید.

برای کاغذ دیواری‌های انتخابی خود 2 تا 4 رول اضافی تهیه کنید؛ زیرا به پرتی‌ها و ضایعات می‌رود.  هرچقدر فرد در نصب کاغذ دیواری ماهر باشد ممکن است در اندازه‌گیری اشتباهاتی پیش بیاید و دیگر از طرح‌های موردنظر خود در بازار پیدا نکند. برای نصب اولین قواره کاغذ دیواری روی دیوار به‌خاطر تراز بودن می‌توانید از یک تراز یا شاقول استفاده کنید.

وسایل موردنیاز برای نصب

زمانی که اقدام به نصب می‌کنید باید از تمیز بودن دیوار اطمینان حاصل کنید باید از تیز بودن تیغ‌ها هم اطمینان داشته باشید؛ زیرا سریع کند می‌شوند و ممکن است آن را پاره کند. پس از تعداد بیشتری از تیغ‌ها استفاده کنید تا مجبور نباشید از تیغ‌های کند استفاده کنید. در نصب، به‌جای کاردک سعی کنید از برس‌های مخصوص استفاده کنید؛ زیرا فشار کمتری را به کاغذ دیواری وارد می‌کند و صدمه می‌زند. اگر بعد از نصب حباب روی آن دیدید با یک سوزن آن را خالی کرده و آرام با برس آن را صاف کنید.

کلام آخر

با انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای مکان موردنظر خود باید بدانید که نصب آن به‌تنهایی امکان ندارد و نیاز به تخصص دارد. این مقاله هم شمارا با نصب کاغذ دیواری و مشکلات آن آشنا می‌کند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button