مهم‌ترین اصول طراحی دفتر کار شیشه‌ای

مهم‌ترین اصول طراحی دفتر کار شیشه‌ای

استفاده از انواع پارتیشن‌های شیشه‌ای

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه کارکنان، طراحی و اجرای دفتر کار مناسب است که نسبت به فضا و متراژ و نوع دکوراسیون و… در اختیار دارند طراحی‌ها معمولا با تنوع بالایی اجرامی شوند. امروزه استفاده‌کردن از کالاهای شیشه‌ای بسیار رواج پیدا کرده است. زیرا  منحصربه‌فرد بوده و بسیار از آن استفاده می‌شود. طراحی دفتر کار شیشه‌ای به تجربه و مهارت نیاز دارد که با کمی خلاقیت و جسارت می‌توان طرح‌های زیبایی را اجرا کرد.

دفتر کار شیشه‌ای چیست؟

منظور از دفتر کار شیشه‌ای همان استفاده از پارتیشن‌هایی است که از متریال شیشه به‌جای دیوارهای معمولی و سنتی استفاده می‌شود. این دیوارهای شیشه‌ای را می‌توان در مکان‌های مختلفی مانند مدرسه، خانه، شرکت و … طراحی و اجرا کرد. اما یکی از کاربردی‌ترین استفاده آن طراحی دفتر کار شیشه‌ای است. به دلیل استفاده از شیشه در ساخت پنجره که بسیار رواج دارد و دارابودن مزایایی همچون شفافیت و هزینه کم و … را که به دنبال دارد، باعث شده طراحان دکوراسیون‌ها از این شیشه‌های مقاوم در ساخت دیوارها استفاده کنند.

در واقع پارتیشن شیشه‌ای یک نوع دیوار شفاف است که دفتر کار را از دیگر قسمت‌های اداره یا شرکت جدا می‌کند. این دیوارها جلوی دید را نمی‌گیرد و فضاهای مختلف را از هم مجزا می‌کند تا بتوان از فضاهای موجود بهترین استفاده را انجام داد.

طراحی دفتر کار شیشه‌ای

اصول مهم در زمان طراحی دفتر کار شیشه‌ای چیست؟

بیشتر دفترهای کاری به هم شباهت ندارند و هر کدام نیازهای خود را در طراحی دکوراسیون‌ها می‌طلبند؛ ولی به‌هرحال اصول طراحی در همه دفاتر شبیه به هم است که با رعایت‌کردن آن موجب مدیریت فضا و زیباتر شدن محیط کار افزایش کارایی کارمندان می‌شود. مزایا و اصول اصلی طراحی در این دفاتر عبارت‌اند از:

فضای طراحی دفتر کار شیشه‌ای

منظور از فضا شامل سقف، کف، دیوار و ستون‌ها می‌شود. متعادل‌کردن این عناصر با هم می‌تواند در طراحی دکوراسیون نقش مهمی داشته باشد. زیرا هر کدام از این عناصر در دکوراسیون‌ها نقش مهمی را دارا هستند.

فرم

شکل ظاهری دفتر و وسایل و اجزایی که در آن مکان قرار می‌گیرد شکل و فرم فضای کار را تعیین می‌کند. پس با استفاده‌کردن از شکل‌های هندسی مانند فرم‌های دایره‌ای و دیگر اشکال در کنار یکدیگر می‌توان تاثیرات خوب و مثبتی روی کارکنان گذاشت و بهره‌وری آن‌ها را بیشتر کرد.

رنگ

با انتخاب رنگ‌های مناسب برای دفتر کار موجب می‌شوید محل کار شما بزرگ‌تر  و جلوه بهتری داشته باشد و موجب عدم خستگی کارمندان و افزایش بیشتر کاربری افراد می‌شوید.

خطوط

از نظر روان‌شناسی در طراحی دفتر کار شیشه‌ای استفاده از خط‌های عمودی، افقی و مورب روی مراجعه‌کننده و کارمندان تاثیر بسیاری می‌گذارد. پس از طراحی درست و استفاده از خطوط موجب می‌شوید نگاه افراد  بهتر مدیریت شده و آرامش در محیط  کار بیشتر برقرار باشد.

بافت

باتوجه‌به شکل‌های ظاهری  انواع دفاتر کار می‌توان از انواع کف‌پوش‌ها، پوشش‌های دیوار، پارتیشن‌های شیشه‌ای و دیگر المان‌های موجود در محل استفاده کرد.

نور در طراحی دفتر کار شیشه‌ای

نور طبیعی و مصنوعی که در دفتر کار استفاده می‌شود در حال و هوای محیط موثر است. در طراحی دفتر کار شیشه‌ای که با اصول درست انجام می‌شود و استفاده صحیح از نورهای مصنوعی و طبیعی می‌توان بهترین نتیجه را  از طراحی انجام شده گرفت.

انواع پارتیشن‌های شیشه‌ای

در شروع طراحی دفتر کار شیشه‌ای خود و استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای باید به انواع مختلف این محصول هم توجه کرد تا بهترین انتخاب را برای محل موردنظر انجام داد. از جمله انواع پارتیشن‌های شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارتیشن شیشه‌ای فریم لس
  • پارتیشن شیشه‌ای منحنی
  • پارتیشن شیشه‌ای فریم دار
  • پارتیشن تک‌جداره و دوجداره

کلام آخر

از نظر بهترین طراحان دکوراسیون، طراحی دفتر کار شیشه‌ای باید طوری باشد که بتوان از محیط بهترین بهره‌وری را انجام داده و جلوه بصری را افزایش داد تا بهترین انتخاب و گزینه برای ارگان‌ها، ادارات و … باشد. زیرا موجب روشنایی بیشتر محیط شده و از طرفی هم با افزایش نور طبیعی باعث افزایش انرژی و حس و حال افراد در محیط و در بین کارکنان می‌شوید و میزان استفاده از انرژی روشنایی و گرمایشی هم کمتر می‌شود.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button