معماری کلاسیک چیست؟

معماری کلاسیک چیست؟

دکوراسیون داخلی

سبک و یا معماری کلاسیک در قرن پنجم قبل از میلاد برای اولین‌بار و بعد از قرن سوم بعد از میلاد مورداستفاده قرار گرفت که در طی چندین سال چند بار احیا شده است. از مدل سبک‌های کلاسیک که در ایالات متحده هم رایج است، سبک نئوکلاسیک است. در واقع ویژگی‌های سبک معماری‌های کلاسیک بر پایه سبک روم باستان است و معمار معروف در رم بیان کرده است که باید تمام بناها و ساختمان‌ها مستحکم بوده و کارایی، قدرت و کاربردپذیری زیاد و زیبایی را دارا باشند. با همین اصول و روش سبک معماری‌های کلاسیک را بنا نهاد.

سبک معماری کلاسیک چه سبکی است؟

سبک کلاسیک از نمونه سبک‌های قدیمی است که همان‌طور که ذکر شد به دوران روم باستان برمی‌گردد. این سبک کلاسیک دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی است؛ مانند ستون‌های بلندی که منبت‌کاری‌شده‌اند، پنجره‌های مستطیلی شکل، تقارن در معماری، دارا بودن دکوراسیون داخلی لاکچری و شیک، سنگ‌های مرمر و آنتیک و حتی پرده‌های سلطنتی است که می‌توان گفت این سبک از معماری  از سبک‌های پرطرف‌دار محسوب می‌شود.

ویژگی‌های سبک کلاسیک و معماری داخلی

از هنرهای مهم در تمدن کلاسیک معماری است که از قانون و قاعده خاصی پیروی می‌کند که بعضی از این قانون‌ها از اجزاء ضروری در ساختمان‌های اصولی بوده و توسط معمار رومی عنوان شده که تحت عنوان زیبایی، استقامت و سودمندی بوده و یک معماری کلاسیک باید این سه اصل را در نظر بگیرد. زیبایی در سبک کلاسیک یعنی تقارن و آرایش اصولی قانونمند و منطق  آن آرامش است. از جمله ویژگی‌های معماری و سبک کلاسیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ‌ها در معماری کلاسیک

در فضاهای داخلی در سبک کلاسیک از رنگ‌های گرم، طلایی، مرواریدی، زیتونی و مشابه این رنگ‌ها استفاده می‌شود. رنگ‌های تند و جیغ در این سبک جایی ندارند. رنگ‌ها در این سبک باید لوکس بودن و حس لاکچری را منتقل کنند. این رنگ‌ها تاثیر زیادی در دکوراسیون محیط دارند.

"ویژگی‌های

 کف و سقف

در سبک معماری کلاسیک به سقف و کف خانه بسیار توجه می‌شود و از رنگ‌های ذکر شده با کنده‌کاری‌ها و تزئینات زیاد با موادی مانند گچ و سقف‌های کاذب استفاده می‌شود و حتی با پلاستر و فوم هم سقف‌ها را تزیین می‌کنند. در پوشش کف معمولا از چوب‌هایی با قیمت بالا و مرغوب که دارای کیفیت بالا استفاده می‌شود. می‌توان از پارکت لمینت‌هایی که دارای طرح‌های چوبی در قسمت‌های مختلف با تزیینات متفاوت در این سبک استفاده کرد.

دیوارها

در طراحی داخلی خانه یا حتی ویلاها طراحی خانه دارای تزیینات متعددی است. از کاغذدیواری‌های باکیفیت که دارای طرح‌ها و تزئینات زیاد هستند و حتی پانل‌های چوبی استفاده می‌شود. البته تمامی این متریال‌ها باید گران‌قیمت و دارای کیفیت بالا باشند.

مبلمان در معماری کلاسیک

مبلمان‌ها از وسایلی هستند که در اکثر دکوراسیون‌ها دارای اهمیت زیادی هستند که در این سبک با کنده‌کاری‌های متنوع و تزئینات مختلف در قسمت‌های چوبی پایه و حتی دسته مبل دیده می‌شوند. از جمله سوفاهای قهوه‌ای و کرم که دارای تزیینات مختلفی هستند هم از انواع مبلمان مورداستفاده در سبک معماری کلاسیک محسوب می‌شوند. البته خیلی از المان‌ها و ساختار محیط خارجی و داخلی ساختمان‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که فقط در این سبک معماری به چشم می‌خورند. این سبک از گران‌ترین سبک‌ها در دکوراسیون‌های داخلی محسوب می‌شود.

حمام و سرویس بهداشتی

در معماری کلاسیک دکوراسیون‌های داخلی و سرویس‌های بهداشتی دارای روش‌های کنسول‌دار با رنگ‌های بسیار زیبا مانند سفید و مشکی، طلایی و قهوه‌ای است و آینه‌هایی که در این سبک استفاده می‌شود دارای قاب‌های چوبی و طلایی با فریم‌های مربعی و دایره شکل است و شیرآلاتی که دارای رنگ‌های طلایی یا طلایی نقره‌ای هستند انتخاب می‌شوند. در این سبک از کاشی‌های آنتیک در فضاها بهره برده می‌شود.

کلام پایانی

امروزه نمای معماری کلاسیک توسط معماران و طراحان مختلفی در ساختمان‌های زیادی اجرا می‌شود که دارای نمای باشکوه و فوق‌العاده‌ای است که معماری سبک رومی و یونانی را به نمایش می‌گذارد. متریال اصلی مورداستفاده در نمای ساختمان‌ها از سنگ‌ها تشکیل شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان در دکوراسیون زنبق تماس گرفته و با آن‌ها مشورت کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button