معماری ارگانیک

معماری ارگانیک چیست؟

معماری‌ها و سبک‌های دکوراسیون

امروزه ساخت‌وسازهایی که انجام می‌شود دارای تغییرات زیادی نسبت به گذشته است. با وجود معماری ارگانیک در دکوراسیون‌های داخلی باعث شده ساختمان‌هایی که ساخته شده خاص‌تر و با جلوه بیشتری دیده شود. این معماری یکی از جمله معماری‌های پست‌مدرن محسوب می‌شود که با محیط تعامل داشته و برای ساخت از مواد و متریال‌های طبیعی که با محیط‌زیست دارای هماهنگی است، استفاده می‌شود و دارای فرم‌ها و طرح‌های طبیعی هستند.

آشنایی با معماری ارگانیک

معمولا ترکیب طبیعت با سازه‌ها را که به‌صورت تحمیل نشده باشد، ارگانیک می‌گویند. البته کلمه ارگانیک معمولا در محصولات کشاورزی به کار می‌رود که افزودنی‌های شیمیایی را ندارد. در ساختار این محصولات تغییری برای بازده بیشتر و بهترشدن آن انجام نمی‌شود.

ارگانیک در معماری را می‌توان به معنی مشخص بیان کرد. از سبک معماری ارگانیک در طراحی رستوران، ویلای کلاسیک، طراحی ویلا، ویلای مدرن، ویلای مینیمال استفاده می‌کنند. سبک ارگانیک تعادل و هماهنگی بین محیط‌زیست و ساختمان و سازه‌ها را ایجاد می‌کند و به همین دلیل سبک معماری ارگانیک گسترش و پیشرفت زیادی کرده است.

ویژگی‌های سبک ارگانیک

برای اینکه این با این سبک آشنا شوید  باید از ویژگی‌های آنها آگاه باشید. زیرا همین ویژگی‌ها موجب موردتوجه قرار گرفتن این سبک از معماری شده است. مهم‌ترین ویژگی معماری ارگانیک عبارت‌اند از:

  • از اصول طراحی در این سبک توجه‌کردن به فرم‌ها و شکل‌های طبیعی و جزئیات است. یعنی در این سبک فرم‌هایی را ایجاد می‌کنند که به محیط‌زیست توجه نشان‌داده‌شده و طرز ارتباط با ساختمان هم بهینه‌سازی‌شده است.
  • در این سبک ساختمان‌ها جزئی از محیط‌زیست هستند و به دنبال روشی برای تعامل و شکل‌گیری این دو اجزا است.
  • در سبک معماری ارگانیک استفاده‌کردن از تکنولوژی‌های جدید بسیار موردتوجه قرار گرفته؛ مانند سیستم‌های انرژی خورشیدی، تهویه‌مطبوع، سیستم کنترل دمای ساختمان که برای تهیه‌کردن کیفیت ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • از ویژگی‌های مهم و موردتوجه در این سبک این است که معمولا از مواد طبیعی مانند شیشه، چوب، آجر و سنگ استفاده می‌شود. در این نوع از معماری معمولا از شکل‌های طبیعی استفاده می‌کنند تا با محیط‌زیست هماهنگ باشد.

سبک‌های مختلف معماری و دکوراسیون داخلی ارگانیک

یکی از اجزای دکوراسیون داخلی سبک معماری ارگانیک است که به دلیل اینکه از مواد طبیعی در آن استفاده می‌شود فضاها و مکان‌ها را آرام و زیبا جلوه می‌دهد. سبک‌های متنوع ارگانیک عبارت‌اند از:

ویژگی‌های سبک ارگانیک

دکوراسیون داخلی ارگانیک پایدار

این نوع از دکوراسیون داخلی از مواد قابل‌بازیافت و یا از مواد بازیافتی استفاده می‌شود تا فضایی سالم و پایدار ایجاد کنند که موردتوجه قرار بگیرد.

دکوراسیون داخلی ارگانیک سنتی

این نوع از سبک دکوراسیون را با شکل‌های منحنی و از مواد طبیعی استفاده می‌کنند تا فضای زیبا و آرامش بخشی را ایجاد کنند. در همین حین از سنت‌های محلی و فرهنگ سنتی هم الهام گرفته و از  موادی مانند پوست حیوانات، پشم و چوب در ایجاد فضای سنتی و دلنشین استفاده می‌کنند که دارای اهمیت است. امروزه سبک‌های معماری در دکوراسیون‌های داخلی بسیار متفاوت اجرا می‌شود که شناختن این سبک‌ها می‌توان کارآمد باشد. برای اجرای هر کدام از سبک‌ها به مشاوره و کمک متخصصین نیاز است.

اصول معماری ارگانیک چیست؟

ایده و نظر در سبک ارگانیک منوط به زندگی انسان، و محیط بنا شده و در یک سطح قرار می‌گیرد تا اکوسیستمی ثابت به وجود بیاورد که همه اجزا همدیگر را حمایت و موجب رشد هم شوند. در این سبک معماری ساختمان‌ها، محیط اطراف اسباب و اثاثیه به طور هماهنگ و به‌هم‌پیوسته هستند. معماری ارگانیک یک فرم خاصی از هنر به شمار می‌رود که نیاز به فکر، طراحی و برنامه‌ریزی دقیق دارد و موجب ایجاد ساختارهای سودمند می‌شود.

معماری ارگانیک یک نوع فرایند جدید در طراحی سازه‌ها بوده و ابتدا فردی به نام فرانک رایت این سبک را ابداع کرده و بیان می‌کند که این معماری اصل وجود در طبیعت را تفسیر می‌کند و موجب ایجاد ساختمان‌هایی می‌شود که با محیط اطراف هماهنگی دارد.

کلام پایانی

معماری ارگانیک هم سبکی از دکوراسیون‌های داخلی است که دارای قدمت زیادی بوده و به وضوح نمی‌توان مشخص کرد که در چه زمان و توسط چه کسی برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته است. فقط می‌توان گفت استفاده کردن از این سبک توسط آقای فرانک لوی رایت معرفی و گسترش پیدا کرده است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button