مزایای کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

مزایای کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، نشان‌دهنده مدرنیته و ظرافت است، به همین دلیل از این رنگ در قسمت‌های مختلف منزل به‌خصوص اتاق نشیمن، اتاق‌خواب و آشپزخانه استفاده می‌شود. در اکثر فرهنگ‌ها رنگ سفید نماد پاکی، پاکیزگی  و خلوص است. در این مقاله از سایت زنبق قصد داریم شما را با مزایای کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی آشنا کنیم

مزایای کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

اگر خانه‌ای کوچک و نقلی دارید، هیچ رنگی به‌اندازه رنگ سفید نمی‌تواند فضای داخلی آن را دلباز و جذاب نماید. یکی از دلایلی که طراحان دکوراسیون داخلی از رنگ سفید در دیوارها، مبلمان، کابینت‌ها، کمدها و سایر لوازم خانه از آن استفاده می‌کنند خاصیت بازتابی این رنگ است. زیرا رنگ سفید نور و رنگ‌ها را منعکس می‌کند و باعث روشن‌تر شدن محیط می‌شود. به‌طورکلی مزایای استفاده از رنگ سفید عبارت است از:

باعث ایجاد فضای مینیمال می‌شود

در سال‌های اخیر سبک مینیمال محبوبیت زیادی در بین افراد مختلف پیدا کرده است. در این سبک طراحان دکور،  با استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سفید فضایی آرام‌بخش ایجاد می‌کنند. در سبک Minimal سادگی حرف اول را می‌زند؛ بنابراین شلوغی‌ها از بین می‌رود و یک فضای مرتب، پاکیزه، روشن و خاص  ایجاد می‌شود که از لحاظ بصری زیبایی و جذابیت بسیار زیادی دارد. از ویژگی‌های مهم این سبک تأکید به استفاده از تزیینات ساده و مبلمان شیک است به‌دور از تجملات و آثار هنری و مبلمان گران‌قیمت و خاص.

به‌راحتی با هر رنگی ترکیب می‌شود.

باوجود اینکه رنگ سفید  باعث ایجاد آرامش در محیط می‌گردد؛ اما استفاده از رنگ سفید به طور مطلق در محیط، باعث ایجاد یکنواختی و خستگی بصری در افراد می‌گردد؛ بنابراین برای جلوگیری از این حالت، طراحان دکوراسیون داخلی این رنگ را در کنار دیگر رنگ‌ها مورداستفاده قرار می‌دهند. رنگ سفید به‌راحتی با اکثر رنگ‌ها ترکیب می‌شود و بر جذابیت محیط می‌افزاید. به‌طورکلی ترکیب رنگ سفید با مشکی محیط را مجلل و با خاکستری لوکس و با رنگ چوب باعث افزایش جذابیت می‌شود.

نگهداری آسان

یکی دیگر از مزایای کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، نگهداری آسان و نظافت راحت آن است. خیلی از افراد ترجیح می‌دهند از رنگ‌های تیره در دکور خانه استفاده کنند؛ زیرا بر این باور هستند که رنگ سفید به‌مرورزمان کثیف می‌شود و نگهداری از آن کار سختی است. اما این تصور کاملاً اشتباه است. زیرا گردوغبار ایجاد شده بر روی دیواره  وسایل سفیدرنگ را می‌توان با یک دستمال و شوینده مناسب پاک کرد. اما رنگ‌های تیره رطوبت را جذب کرده، و بر روی دیواره‌های آنها باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها رشد می‌کنند. این عوامل بیماری‌زا بر سلامتی افراد تأثیر منفی می‌گذارند.

باعث افزایش تمرکز می‌شود

دنیای مدرن امروزی که پر از هیجانات و مشغله است باعث کاهش تمرکز و افزایش حواس‌پرتی در افراد شده است. کارشناسان دکوراسیون داخلی بر این باور هستند که استفاده از رنگ سفید باعث ایجاد آرامش و بهبود تمرکز افراد می‌شود. این رنگ فضا را آرام، روشن، مرتب و پاکیزه نشان می‌دهد.

رنگ سفید باعث ایجاد آرامش در محیط می شود
رنگ سفید باعث ایجاد آرامش در محیط می شود

آشنایی با طیف‌های مختلف رنگ سفید

طراحان دکوراسیون داخلی برای اینکه محیط را از یکنواختی رنگ سفید خارج کنند، سعی می‌کنند از طیف‌های مختلف رنگ سفید در فضای دکور استفاده نمایند. مثلاً در کنار مبل‌های سفید، از کوسن‌های رنگی نزدیک به سفید استفاده می‌کنند و یا در محیط‌های شلوغ به‌جای رنگ سفید مطلق از رنگ کرم، سفید مات و… استفاده می‌کنند؛ بنابراین بهتر است با طیف‌های مختلف رنگ سفید آشنا شوید:

 • رنگ سفید استخوانی: ترکیب سفید با مقدار بسیار کمی زرد
 • سفید عاجی: ترکیب رنگ سفید با مقدار بسیار کمی صورتی
 • سفید مرمری با رگه‌های خاکستری
 • سفید کاپوچینو: ترکیب رنگ سفید ساده با مقدار کمی قهوه
 • سفید صدفی: مخلوط سفید ساده با مقدار کمی صورتی
 • رنگ فیلی ملایم (خاکستری روشن): مخلوط‌ سفید با مقدار کمی رنگ سیاه
 • سفید یاسی: ترکیب رنگ سفید با کمی رنگ بنفش

چند ایده‌هایی برای استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی مدرن

در ادامه مقاله مزایای کاربرد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، قصد داریم چند ایده جذاب برای استفاده از رنگ سفید در دکور خانه بیان کنیم. فرقی ندارد که ابعاد خانه شما کوچک باشد یا بزرگ، درهرصورت می‌توانید با استفاده از سبک مینیمالیستی، جذابیت آن را چند برابر کنید. برخی از ایده‌های جذاب برای استفاده از رنگ سفید در دکور خانه عبارت‌اند از:

 • استفاده از کابینت‌های سفید و ترکیب آن با رنگ چوب در پایه صندلی و کف‌پوش
 • طراحی کابینت‌های سفید و قهوه‌ای برای آشپزخانه
 • استفاده از مبلمان سفید راحتی در پذیرایی و ترکیب آن با کمد و دکور طوسی
 • سایه‌ای از طوسی روشن در دیوار و کفپوش ها، مبلمان راحتی مشکی مدرن با قفسه‌های سفید
 • ترکیب رنگ سفید در دیوارها، مبلمان با رنگ طوسی و کوسن‌هایی با رنگ قهوه‌ای
 • ترکیب سه‌رنگ مشکی، طوسی و سفید در اتاق‌خواب
 • استفاده از رنگ سفید در اتاق‌خواب با ترکیب دیوارهای بنفش روشن

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button