مزایای استفاده از کاغذ دیواری به جای رنگ

مزایای استفاده از کاغذ دیواری به جای رنگ

کاغذ دیواری به‌جای رنگ

یکی از کارهای مهمی که در تغییر دکوراسیون منزل انجام می‌شود، انتخاب کاغذ دیواری به‌جای رنگ برای دیوارهای خانه است. بیشتر افرادی که این کار را انجام می‌دهند، در دوراهی انتخاب بین کاغذ دیواری و رنگ می‌مانند. البته هرکسی بستگی به سلیقه، هزینه و نیاز خانه و حتی متراژ خانه خود می‌تواند، حق انتخاب داشته باشند. نمی توان به‌طورقطع گفت که کدام بهتر است. البته هرکدام از این دو روش مزایا و معایبی هم دارند که باتوجه‌به آن‌ها می‌توان بهترین انتخاب را انجام داد.

نکات مهم در مقایسه بین رنگ و کاغذ دیواری

برای این که در انتخاب خود بهترین گزینه را بتوانید انجام دهید، باید به نکاتی که در مقایسه این دو دیوارپوش ذکر می‌شود، دقت کنید. این مقایسه عبارت‌اند از:

هزینه کاغذ دیواری به‌جای رنگ

برای رنگ‌آمیزی یک‌خانه به متراژ و میزان آسیب و خرابی آن توجه می‌کنند؛ یعنی اگر دیوارها به بتونه‌کشی و تمیزی بیشتری احتیاج داشته باشد. پس قیمت رنگ‌آمیزی هم بیشتر می‌شود و معمولا برای این که کل حجم کار نقاشی یک‌خانه را بتوان محاسبه کرد. باید اندازه دیوار و کف یعنی متراژ خانه را به 3 ضرب کنید و با ضرب کردن این عدد در قیمت هر متر رنگ‌آمیزی خانه می‌توانید هزینه نهایی را به دست آورید.

ولی برای کاغذ دیواری این‌طوری محاسبه نمی‌شود. با اندازه‌گیری تعیین می‌شود که چند رول کاغذ نیاز است که البته قیمت کاغذ دیواری‌ها هم متفاوت بوده و می‌توان نسبت به هزینه آن را کم‌وزیاد کرد و بستگی به خودمان دارد.

هزینه رنگ‌آمیزی و کاغذ دیواری

شلوغی و کثیفی محیط

یکی از معایبی که رنگ‌آمیزی نسبت به کاغذ دیواری دارد این است که برای رنگ‌آمیزی کل خانه را باید جمع کرد و همین باعث شلوغی وهرج و مرج خانه می‌شود. اگر امکان پوشاندن کل وسایل نباشد، کثیف کاری زیادی صورت می‌گیرد. کاغذ دیواری وسایل و ابزار زیادی لازم ندارد و خیلی کمتر از رنگ‌آمیزی باعث شلوغی و کثیفی محیط اطراف می‌شود.

کدام زمان کمتری لازم دارد؟

البته مهم‌ترین فرقی که بین کاغذ دیواری به‌جای رنگ  وجود دارد سرعت انجام کار است. زیرا برای رنگ‌آمیزی معمولا بین 3 تا 4 هفته وقت لازم است و در این مدت بیشتر وسایل خانه باید جمع باشد که طبق زندگی امروزه در آپارتمان‌های کوچک بسیار کار سختی است. اما در انجام و نصب کاغذ دیواری 3 تا 4 روز زمان لازم است و نیازی به جمع‌کردن وسایل و پوشاندن آن‌ها هم نداریم.

قابلیت شست‌وشو کاغذ دیواری به‌جای رنگ

بیشتر افراد البته خانم‌ها نگران تمیزکردن دیوارها هستند که باید گفت امکان شست‌وشو در هر دو مورد وجود دارد. باید در رنگ‌آمیزی به نوع رنگی که به دیوار زده می‌شود توجه کرده و از رنگ‌های روغنی استفاده شود تا بتوان آن را با مواد شوینده شست‌وشو داده و تمیز کرد. کاغذ دیواری هم از نوعی که قابل‌شست‌وشو هست باید تهیه کرد که امکان هر دو وجود دارد.

آسیب کدام به دیوار کمتر است

با وجود مزایای زیادی که کاغذ دیواری دارد که در مقابل آن می‌توان از معایب کم آن چشم‌پوشی کرد؛ ولی باید دانست که در زمان کندن کاغذ دیواری برای تعویض آسیب زیادی به دیوار وارد می‌شود. اگر فرد دیگر نخواهد از کاغذ دیواری استفاده کند، هزینه ترمیم دیوار زیاد خواهد شد. اما در رنگ‌آمیزی تقریبا صدمه خاصی به دیوارها زده نمی‌شود.

کدام یک برای خانه‌های کم‌نور و کوچک مناسب است

اگر خانه فردی کم‌نور و یا تاریک باشد و از متراژ کمی هم برخوردار باشد خیلی بهتر است که از رنگ‌آمیزی برای دیوارها استفاده کند تا بازتاب نور بیشتری داشته باشد. پس استفاده از رنگ موجب می‌شود خانه کوچک و تاریک روشن و دلباز جلوه کند.

ترک‌ها را کدام بهتر می‌پوشاند

بیشتر افراد با نشست دیوار و ترک‌های کنار پنجره مشکل دارند وسعی می‌کنند با نقاشی و رنگ‌آمیزی آن را برطرف کنند؛ ولی باز بعد از چند ماه دوباره ترک‌ها مشخص می‌شود. پس در این زمان کاغذ دیواری بهترین گزینه برای پوشاندن این عیب‌ها است و آن را به‌خوبی رفع می‌کند.

سخن پایانی

پس برای انتخاب کاغذ دیواری به‌جای رنگ ابتدا هرکسی باید ویژگی‌های خانه خود را بسنجد و طبق بودجه، سلیقه و حتی شرایط زندگی که دارد، تصمیم بگیرد. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید به کارشناسان در مجموعه دکوراسیون زنبق مراجعه کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button