طراحی کابینت زیر سینک

متریال و طراحی کابینت زیر سینک

طراحی کابینت‌ها

سال‌های زیادی است که کابینت‌های آشپزخانه از جمله وسایل و ابزاری هستند که عضو جدایی‌ناپذیری از آشپزخانه‌ها محسوب می‌شوند. این ابزار دارای طرح و متریال‌هایی برای ساخت هستند که در طی سال‌ها طبق تغییر و تحولات و به‌وجودآمدن ایده‌های جدید دچار تغییرات زیادی شده است و دارای مدل‌ها و طرح‌های بسیار زیبا با جنس‌ها و متریال‌های باکیفیت شده است. آشپزخانه و سینک ظرف‌شویی و طراحی کابینت زیر سینک دارای اهمیت زیادی است؛ زیرا با رطوبت و متریال چوب و مصنوعات آن میانه خوبی ندارد.

طراحی کابینت‌های زیر سینک

این طراحی کابینت‌ها توسط طراحان طبق دانش و علمی که دارند و طبق فضای موجود آشپزخانه‌ها اجرا می‌شود. طراحی کابینت زیر سینک هم به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد، به دلیل ایجاد فضای ذخیره‌سازی لوازم و یک سازماندهی درست در آشپزخانه این کار انجام می‌شود. بی‌دقتی در طراحی کابینت موجب به‌هم‌ریختگی و سخت‌شدن دسترسی به وسایل موردنیاز می‌شود. معمولا بدنه یا اسکلت کابینت زیر سینک از ام‌دی‌اف تولید می‌شود و نمای بیرونی و ظاهر آن طبق سلیقه افراد با متریال‌های متنوعی مانند ام‌دی‌اف، ممبران، هایگلاس و… ساخته می‌شوند.

مواد و متریال‌های متنوعی برای تولید و ساخت کابینت‌ها موجود است که شاید همه آنها مناسب طراحی کابینت زیر سینک نباشد. پس برای اینکه کابینت موردپسند خود را داشته باشید و بدنه کابینت در مقابل آب مقاوم باشد، باید جنس بدنه کابینت‌ها از جنس درب کابینت متمایز باشد. از متداول‌ترین متریال برای ساخت بدنه کابینت ام‌دی‌اف سفید یا فلز است. اما بهترین جنس برای ساختن کابینت زیر سینک PVC است که ضد آب بوده و خراب نمی‌شود. به دلیل قیمت بالایی که دارد معمولا برای کابینت زیر سینک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

"</p

مهم‌ترین نکات در طراحی کابینت زیر سینک

در ساخت کابینت زیر سینک مهم‌ترین نکته که باید در نظر گرفت و بسیار مهم قلمداد می‌شود رطوبت است. برای اینکه کابینت‌های زیر سینک مقاوم بوده و بیشتر دوام داشته باشد و در اثر رطوبت و نم دچار آسیب و خرابی نشود باید به دو نکته مهم توجه کرد. این دو نکته  مهم شامل موارد زیر می‌شوند:

آب‌بندی مناسب

برای اینکه از قسمت‌های برش خورده کابینت رطوبت و آب جذب نشود آن قسمت‌ها باید آب‌بندی شود. یعنی قسمت‌های برش خورده را باید با چسب آکواریوم مرغوب خوب پوشش داد. در زمان اجرا و نصب ورق‌های  کابینت هم باید قسمت‌هایی از کابینت را با چسب‌های باکیفیت مرغوب آب‌بندی کرد.

متریال مقاوم در برابر رطوبت

باتوجه‌به اینکه کابینت‌های زیر سنگ بیشتر در معرض رطوبت و نم قرار دارند، معمولا در اکثر اوقات برای بدنه کابینت‌ها از ام‌دی‌اف های سفید استفاده می‌شود که در مقابل رطوبت مقاومتی ندارد. پس باید متریالی انتخاب و استفاده شود که در طول عمر کابینت‌ها دیگر نگران خرابی کابینت‌های زیر سینک در اثر نم و رطوبت نباشیم. بهترین گزینه می‌تواند متریال pvc باشد.

چرا pvc برای بدن کابینت زیر سینک مناسب است؟

گفته شد که برای بدنه و طراحی کابینت زیر سینک بهترین گزینه و انتخاب ورق‌های پی‌وی‌سی هستند که نوعی پلاستیک هستند و ضخامت این ورق‌ها بین 1.5 تا ۲ سانتی‌متر است. این محصول کاملا ضد آب بوده و اگر در آب  قرار گرفته یا غرق شود آسیبی به آن وارد نمی‌شود. پس از انتخاب‌های مناسبی برای بدنه کابینت زیر سینک محسوب می‌شود. البته در ساخت و تولید روشویی‌ها هم از این متریال‌ها استفاده می‌شود. ورق pvc بسیار سبک بوده و حتی در برابر حشرات موذی مانند موریانه و… آسیبی نمی‌بیند. اما از تنوع طرح و رنگ محدودی برخوردار است به همین دلیل بیشتر مناسب بدنه کابینت‌ها بوده تا استفاده درکل درب‌های کابینت،  قیمت این ورق‌های پی‌وی‌سی نسبت به متریال ام‌دی‌اف از گران‌ترین محصولات محسوب می‌شود.

کلام پایانی

پیشنهاد طراحان کابینت‌ها این است که اولین کابینتی که در آشپزخانه‌ها باید محل قرارگیری آن مشخص و طراحی و تعیین  شود، اجرا و طراحی کابینت زیر سینک است. به دلیل اینکه گاهی بیشتر زمان و وقت افراد در آشپزخانه سپری می‌شود. پس باید بهترین مکان را در آشپزخانه به این کابینت‌ها اختصاص داد تا حس بهتری را در افراد ایجاد کند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button