ماس وال چیست؟

ماس وال چیست؟

دیوارهای سبز خزه‌ای

نسل جدیدی از دیوارهای سبز که امروزه بین طراحان بسیار طرف‌دار پیدا کرده است، طراحی و پیاده‌کردن ماس وال در دکوراسیون‌های داخلی است که موجب می‌شود، طبیعت را هم به‌عنوان یک عنصر در دکوراسیون‌های داخلی به خانه یا محل کار اضافه کرد. می‌تواند تاثیر مثبتی بر جسم و روح افراد ساکن آن مکان بگذارد. این نوع طراحی در تمامی سبک‌های دکوراسیون‌های داخلی قابل‌اجرا است.

آشنایی با سازه ماس وال‌ها

آشنایی با سازه ماس وال‌ها

این یک سازه گیاهی نام دارد که به دیوارهای سبز هم معروف است. برای ساخت این سازه‌ها از گیاهانی ثابت و فیکس شده روی پنل، چوب آبنوس و خزه‌های تثبیت شده استفاده می‌کنند که باهنر دست و خلاقیت سازنده می‌توان اثری را خلق کرد. این سازه از مدرن‌ترین طراحی در دکوراسیون داخلی با شمار می‌رود. باتوجه‌به اینکه بیشتر خانه‌ها آپارتمانی شده‌اند و گل‌وگیاه کمتری در منازل وجود دارد با اجرای ماس وال یا همان دیواره‌های خزه‌ای این کمبود را جبران می‌کنند. افراد دوستدار طبیعت و گیاهان در ساختمان‌های مدرن طراحی‌های زیبایی از این سازه را اجرا می‌کنند.

هدف از اجرای سازه ماس وال‌ها چیست؟

با آشنایی که از این دیوارهای سبز پیدا کردید می‌خواهیم بدانیم هدف از اجرای آن در منازل چیست. این دیوارها دارای انواع متنوعی هستند که در دسته‌بندی‌های چمن طبیعی، فلاورباکس‌ها و… قرار می‌گیرند. اما ماس وال این قابلیت را دارد که برعکس چمن‌های طبیعی یا فلاورباکس‌ها بتواند در رطوبت طبیعی و دماهای معمولی خانه‌های شما با شرایط خیلی ساده و راحت نگهداری شود. هدف بعدی از اجرای این سازه از نمونه خزه‌ای آن هزینه کمتری نسبت به چمن‌های طبیعی و دیوارهای سبز دارد. پس افرادی که بودجه کمی را به این کار اختصاص داده‌اند انتخاب ماس وال می‌تواند گزینه خوبی باشد.

مزایا یا فواید استفاده از سازه‌های ماس وال

بیشتر افراد معتقد هستند که ماس وال‌ها فقط جنبه زیبایی دارند که این درست نیست. مزایای استفاده از این سازه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

مقابله با آلودگی هوا

با استفاده‌کردن از این سازه موجب تصفیه هوای فضای خانه می‌شوید. زمانی که می‌خواهید هوای تازه‌وارد خانه کنید پنجره‌ها را باز می‌کنید؛ ولی باز هوای کثیف داخل می‌شود. با وجود ماس وال همیشه هوای تازه در خانه دارید.

افزایش تمرکز و کاهش استرس

یکی از مزیت‌ها و فایده‌های دیواره‌های خزه‌ای ایجاد فضاهای زیبا است. می‌توانید با طراحی دیوارهای خزه‌ای در سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی کلاسیک و مینیمال یک فضای به‌دوراز آلودگی و زیبا را رقم بزنید. ایجاد این دیوارها در محل کار موجب می‌شود افراد کار خود را مبتکرانه و بهتر از افراد دیگر انجام  دهند و درصد استرس در این اتاق‌ها کمتر می‌شود.

تامین هوای تمیز و سالم مناسب پوست

از دیگر فواید این دیوارهای ماس وال میزان هوای خشک محیط را کمتر می‌کند که این موضوع ثابت شده است. زمانی که افراد مشغول فعالیت هستند متوجه خشکی پوست خود نمی‌شوند که در مدت طولانی به پوست صدمه وارد می‌کند. ماس وال‌ها رطوبت موردنیاز محیط را تامین می‌کنند و از خشکی پوست هم جلوگیری می‌کنند.

ایجاد لایه‌ای عایق برای سرما و گرما

این دیوارهای خزه‌ای عایق بسیار خوبی هستند. این عایق گرما و سرما باعث می‌شود از هدررفتن و اتلاف سرما در تابستان و گرما در زمستان جلوگیری شود.

کاربرد ماس وال در چه مکان‌هایی است؟

در بیشتر مکان‌های داخلی می‌توان از این دیوارهای خزه‌ای استفاده کرد و در مکان‌های بیرونی با محدودیت‌های خاص قابل‌اجرا است. کاربرد این ماس وال در مکان‌هایی مانند:

  • در آفیس برای ساختن لوگوهای شرکت از این خزه‌های تثبیت شده بهره می‌برند.
  • ماس وال‌ها از قسمت‌های مهم در طراحی‌های داخلی فضای سبز هستند که به صورت استند برای محافظت از گیاهان رونده استفاده می‌شود.
  • از این دیوارهای سبز در قسمت‌های مختلف فضاهای داخلی می‌توان استفاده کرد
  • اگر در قسمتی از فضاهای خود به نماهای زیبا و اطلس جهان نیاز دارید از ماس وال خزه‌ های طبیعی گزینه خوبی است.
  • با استفاده‌کردن از تنه‌های درخت و یا تکه‌های کنده و… سبک خانه تغییر پیدا می‌کند و جلوه زیبایی از طبیعت بکر در سالن‌های پذیرایی و نشیمن خود خواهید داشت.

کلام پایانی

طراحی و استفاده‌کردن از دیوارهای سبز مانند ماس وال که عنصر جدیدی بوده که قدمت چندانی ندارد و شرکت‌های مختلفی در سراسر ایران این دیوارهای جذاب را در هر سبکی اجرا می‌کنند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button