طول عمر لمینت‌ها

طول عمر لمینت‌ها برای منازل چقدر است؟

ماندگاری پارکت لمینت‌ها

کف‌پوش‌ها از جمله المان‌هایی هستند که در منزل یا محیط کاری در زیبایی دکوراسیون‌ها بسیار تاثیرگذار هستند. یکی از انواع متنوع کف‌پوش‌ها پارکت لمینت‌ها هستند که چند سالی است جای خود را در میان خانه‌ها و محیط‌های کاری بازکرده‌اند. البته در ابتدای ورود بیشتر در محل‌های کار و اداری مورداستفاده قرار می‌گرفت و کم‌کم مورد استقبال بیشتر واقع شده و به خانه‌ها هم راه پیدا کرد. در این مبحث در مورد طول عمر لمینت‌ها در استفاده در منازل صحبت می‌کنیم.

لمینت یعنی چه؟

نوعی پوشش برای کف منازل و محیط‌های کاری است که به آن لمینت یا لامینت و پارکت لمینت هم گفته می‌شود. این محصول از اتریش پا به عرصه صنعت چوب گذاشته و به‌عنوان بهترین مواد و متریال‌های طبیعی مورد استقبال قرار گرفته و به بازار عرضه شده است. البته لمینت‌ها همان پارکت‌های گذشته هستند که روی آنها تغییراتی اساسی انجام شده که باعث ماندگاری و طول عمر بیشتر آنها شده است.

از جمله تغییرات می‌توان به‌راحتی در نصب، تنوع رنگ‌بندی، طول عمر لمینت‌ها، نگهداری راحت و از همه مهم‌تر بدون هزینه نگهداری آن را تعویض یا جابه‌جاکردن را می‌توان نام برد. امروز این محصول از پرمصرف‌ترین پوشش‌ها برای کف و مکان‌های مختلف است که توسط معمار و یا طراحان دکوراسیون‌های داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

جنس این لمینت‌ها ام‌دی‌اف و یک‌لایه ملامین دارد و به دلیل اینکه دارای چهار لایه فشرده است که به‌عنوان لمینت شناخته می‌شود؛ یعنی هر چیز چندلایه را لمینت می‌گویند.

عوامل تاثیر گذار در طول عمر پارکت لمینت‌ها

برای اینکه بتوان ماندگاری این نوع کف‌پوش‌ها را بیشتر کرد باید به عوامل و نکاتی توجه نشان داد. یکی از عوامل موثر در طول عمر لمینت‌ها کیفیت پارکت لمینت است که باید موردتوجه قرار بگیرد. البته عوامل موثر دیگری هم در این ماندگاری دخیل هستند. این عوامل عبارت‌اند از:

نصب درست و اصولی پارکت لمینت

کار نصب این کف‌پوش‌ها اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست انجام صحیح و درست آن بسیار اهمیت دارد. اگر این کف‌پوش‌ها به‌درستی نصب نشوند، در طول زمان تاب برداشته یا ناهموار می‌شوند.

میزان رفت‌وآمد روی پارکت لمینت‌ها

از عوامل موثر در طول عمر لمینت‌ها اندازه و میزان تردد روی آنها است. هر میزان رفت‌وآمد روی این پارک لمینت‌ها بیشتر باشد در طول عمر آنها موثر است و گاهی پیش می‌آید که لمینت‌های نصب شده در اتاق‌خواب‌ها بیشتر از لمینت‌های سالن پذیرایی دوام و ماندگاری دارند.

ضخامت پارکت لمینت

ضخامت لمینت‌ها هم در طول عمر آنها موثر است. یعنی هر چقدر پوشش لمینت دارای ضخامت بیشتری باشد، طول عمر آن هم بیشتر می‌شود. پس اگر می‌خواهید طول عمر پارکت لمینت شما بیشتر باشد از نوع لمینت‌های ضخیم انتخاب کنید.

اجرای لمینت کف و قرنیز

چند نکته برای مراقبت و افزایش طول عمر کف‌پوش لمینت

برای اینکه بتوانید طول عمر لمینت‌های خود را بیشتر کنید باید به نکاتی که مربوط به نگهداری از این کف‌پوش‌ها است دقت کرده و آن را رعایت کنید. این نکات مهم عبارت‌اند از:

  • برای تمیزی و شستشوی پارکت لمینت‌ها باید از آب کمتری استفاده شود و بعد از خشک‌شدن آن اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر آب زیادی روی این کف‌پوش‌ها بماند موجب صدمه و آسیب پارکت لمینت‌ها می‌شود.
  • برای تمیزکردن و جاروزدن روی لمینت‌ها می‌توان یک پد نرم روی جاروبرقی نصب کرد تا آسیبی به پارکت لمینت وارد نشود.
  • از مواد اسیدی مانند سرکه، آمونیاک برای شستشوی این کف‌پوش‌ها استفاده نکنید. زیر لایه محافظتی پارکت لمینت‌ها را از بین می‌برد.
  • در زمان تمیزکردن پارکت لمینت‌ها از کشیدن برس‌های محکم و سفت روی آنها خودداری کنید. زیرا موجب خراشیدگی و صدمه به کف‌پوش‌ها می‌شود.
  • اگر از فرچه برای تمیزی این کف‌پوش‌ها استفاده می‌کنید حتما آن را خشک نگه دارید.

کلام آخر

معمولا طول عمر لمینت‌های مرغوب بین ۱۵ تا ۲۵ سال است که اگر از این کف‌پوش‌ها به‌درستی نگهداری شود، می‌توان بیشتر از ۲۵ سال هم از این کف‌پوش‌ها استفاده کرد و فقط کمی رنگ‌ورورفته می‌شوند؛ ولی در کل سالم هستند. برای انتخاب و اجرای انواع کف پوش‌ها، بهتر است افراد با کارشناسان یک مجموعه دکوراسیون داخلی حرفه‌ای مانند مجموعه زنبق مشورت کنند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button