طرح کابینت وکیوم

طرح کابینت وکیوم

انتخاب طرح کابینت

انتخاب طرح کابینت برای منزل به بودجه، اندازه آشپزخانه، سلیقه و شاید به عوامل دیگری بستگی داشته باشد. ولی اگر در مورد کابینت‌ها و موادی که برای ساخت آنها استفاده می‌شود، آشنایی پیدا کنید، این در انتخاب شما موثر خواهد بود. امروزه با پیشرفت‌های زیادی که در مورد دستگاه‌ها و حتی مدرن‌شدن کارخانه‌های تولید کابینت اتفاق افتاده است، تنوع کابینت‌ها هم روزبه‌روز بیشتر شده که بسیار خوشحال‌کننده خواهد بود و فقط در انتخاب آن‌ها افراد دچار سردرگمی می‌شوند. طرح کابینت وکیوم یکی از این مدل کابینت‌های جدید و جذاب است.

آشنایی با کابینت وکیوم

کابینت‌ها امروزه دارای تنوع بسیار زیادی هستند که در بعضی از موارد به هم شباهت دارند. می‌توان گفت کابینت‌های وکیوم همان کابینت‌های ممبران هستند و فرق چندانی با هم ندارند. از لحاظ اسم متفاوت هستند که برخی از افراد این دو مدل را متفاوت تصور می‌کنند. این نوع کابینت‌ها با متریال mdf ساخته می‌شوند. ورق‌های ام‌دی‌اف خام را به شکل‌های متنوع طراحی می‌کنند و کنده‌کاری و کارهای تزیینی روی آنها انجام می‌دهند. سپس توسط دستگاهی که دارای تکنولوژی وکیوم است، لایه‌ای شیک و زیبا به آن می‌چسبانند.

در نهایت کابینتی با نقش‌ونگارهای زیبا و خاص که دارای کنده‌کاری و برجستگی‌های زیبا است، تولید می‌شود. به این دلیل  از این دستگاه در ساخت کابینت وکیوم استفاده می‌شود که دارای مکش زیاد است و لایه پی‌وی‌سی را به mdf می‌چسبانند. به آن کابینت‌ها طرح کابینت وکیوم گفته می‌شود.

مزایای استفاده از کابینت وکیوم

کابینت‌های وکیوم دارای مزایا و محاسن کابینت‌های چوبی اولیه هستند و دارای ظاهری زیبا و منحصربه‌فرد بوده و انرژی مثبت مانند چوب از خود منتشر می‌کنند که احساس شادی و نشاط دارد. مزایای استفاده از این کابینت‌ها را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سازگاری با محیط‌زیست

این کابینت‌ها از ام‌دی‌اف تولید می‌شوند که محصولی از کامپوزیت چوب بوده و از ضایعات و الیاف چوب ساخته می‌شود. از خود چوب درختان کمتری استفاده شده و درخت کمتری قطع می‌شود و در نتیجه با محیط‌زیست سازگار است.

مزایای استفاده از کابینت وکیوم

تنوع طرح و رنگ و سازگار با دکوراسیون مدرن و سنتی

طرح کابینت وکیوم یکی از متنوع‌ترین و انعطاف‌پذیرترین کابینت‌ها از نظر رنگ و طرح است و تنوع زیادی دارد. این کابینت‌ها می‌توانند با انواع دکوراسیون‌های سنتی و مدرن هماهنگ شوند. دارای طرح‌های حکاکی شده هستند؛ یعنی می‌توان در آن از طرح‌های قدیمی و سنتی هم الهام گرفت.

جذابیت و شیک‌بودن

کابینت‌های وکیوم از نمونه کابینت‌های شیک و پرطرف‌دار محسوب می‌شود و نسبت به کابینت‌های فلزی جذابیت بیشتری دارد. زیرا از ذوق هنری زیادی در آن استفاده شده است که در نگاه اول همه را مجذوب خود می‌کند.

طول عمر و مقاومت بالا

به دلیل سبک بودن این کابینت‌ها سبب شده به جک و ریل‌های کابینت فشار کمتری وارد شود و همین موجب طول عمر و مقاومت کابینت است.

هزینه نگهداری پایین

به دلیل سبک بودن و فشار کمتر کابینت‌ها به قطعات آن باعث شده لوازم جانبی و قطعات آن کمتر خراب شوند که باعث طول عمر و دوام آن شده است و حتی هزینه نگهداری و تعمیر هم کمتر می‌شود که بسیار اهمیت دارد.

معایب استفاده از کابینت وکیوم

با مزایایی که برای کابینت‌های وکیوم ذکر شد این کابینت‌ها دارای مشکلات و معایبی هستند که با کمی دقت و توجه می‌توان از آنها پیشگیری کرد. این معایب شامل موارد زیر می‌شوند:

پایین آمدن کیفیت با استفاده از مواد نامرغوب و یا کابینت‌ساز غیرحرفه‌ای

البته این موارد ذکر شده در مورد همه کابینت‌ها صدق می‌کند. ولی اگر در این طرح کابینت وکیوم مرحله پوشش‌دهی پی‌وی‌سی را به یک کارگاه غیرحرفه‌ای باکیفیت پایین سپرده شود و از چسب نامرغوب یا از ورق pvc نامرغوب استفاده شود و از دقت کافی در این مرحله استفاده نشود، این کابینت‌ها دارای کیفیت نامناسبی خواهند بود.

نسبت به برخورد اجسام نوک‌تیز حساس است

از نکات ضعف این کابینت‌ها این است که در برابر برخورد اجسام نوک‌تیز حساس است. باید مراقب بود که برخوردی پیش نیاید تا دچار دردسر و هزینه اضافی و بالایی  برای شما نشود.

عدم پوشش کابینت در زمان داشتن طرح‌های ظریف منبت‌کاری یا کنده‌کاری

زمانی که در طرح کابینت وکیوم از طرح‌های ظریف و برجسته یا فرورفته خیلی ظریف استفاده می‌شود، پوشش لایه پی‌وی‌سی روی آن سخت‌تر می‌شود.

کلام پایانی

طرح کابینت وکیوم دارای نقش و طرح خاص و قشنگی بوده که دارای برجستگی و کنده‌کاری‌های زیبایی نیز هستند که در نگاه اول به کابینت‌های چوبی شباهت دارند و یکی از کابینت‌های بسیار خاص و زیبای آشپزخانه‌ها محسوب می‌شوند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button