طراحی و چیدمان بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز

طراحی و چیدمان بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز

طراحی و دیزاین بالن و تراس

با فرارسیدن تابستان و گرما برای استفاده‌کردن از فضاهای باز فرصت‌های خوبی فراهم می‌شود. یکی از این فضاهایی که در آپارتمان‌های امروزی وجود دارد، تراس یا بالکن است که فضاهای کوچکی هستند که می‌توانند با فضاهای بیرونی مرتبط شوند. برای طراحی و چیدمان بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز باید نکته‌های زیادی را موردتوجه قرارداد تا یک فضای خلاقانه و دلچسب کوچک برای روزهای گرم سال ایجاد کرد.

دلیل اهمیت چیدمان بالکن و تراس

از کاربردی‌ترین و بهترین فضاهایی که می‌توان به‌عنوان یک نشیمن خانه در ماه‌های گرم سال مورداستفاده قرارداد بالکن‌ها و تراس‌ها هستند. امروزه هم به دلیل افزایش جمعیت و بیشترشدن تعداد آپارتمان‌های کوچک و کم‌شدن متراژ‌های خانه این فضاهای کوچک هم کمتر شده و فضای خیلی کوچکی را به تراس یا بالکن‌ها اختصاص می‌دهند.

با این توصیف بالکن‌های کوچک با متراژ‌های کم در بیشتر آپارتمان‌ها وجود دارد. به همین دلیل در دکوراسیون، چیدمان بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز کمی سخت‌تر و مشکل‌تر طراحی می‌شود. برای اینکه از این فضاها به طور موثر و مفید بتوان در بعضی از ماه‌های سال استفاده کرد، باید به ایده‌های دکور کردن بالکن‌های کوچک توجه کرد تا بتوان از این فضاهای کوچک یک استراحتگاه مناسبی به وجود آورد.

چطور یک بالکن کوچک را بزرگ‌تر جلوه دهیم؟

تکنیک‌ها و روش‌های خاص زیادی هستند که با استفاده از آن می‌توان بالکن یا تراس را بزرگ‌تر نشان داد. با استفاده از به‌روزرسانی‌های فوری، مبلمان‌های هوشمند، اضافه کردن آینه باغ یا گلدان‌های بلند و برای اینکه در این فضاها از مبل‌های درشت و سنگین استفاده نکنید، از صندلی‌های باغچه که دارای وزن سبک و قاب باز هستند، استفاده کنید.

برای جلوگیری از اشغال بیش از اندازه فضای موجود گلدان‌های طبیعی در ارتفاع بالکن و حتی قفسه‌بندی ایجادکردن برای گیاهان و آویز کردن گل‌ها از سقف و یا استفاده‌کردن از گلدان‌های بالکنی روی نرده‌ها تمرکز داشته باشید. از مبلمان تاشو و یا یک میز کوچک می‌توان برای یک بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز بهره برد. حتی می‌توان از یک مبل کوچک با تعدادی کوسن‌های حجیم در این فضا برای استراحت استفاده کرد.

ایده‌های دکوراسیون برای بالکن و تراس‌های کوچک

ایده‌های دکوراسیون برای چیدمان بالکن و تراس

برای اینکه بتوان از این فضاهای کوچک استفاده مناسب و درستی کرد و یک نشیمن فضای باز را برای استراحت ایجاد کرد برای این کار می‌توان از طرح‌های مینیمالیستی برای تزیین بالکن‌ها استفاده کرد. مانند مبل‌های مینیمالیستی که با آن می‌توان یک بالکن زیبا و دلنشین را ایجاد کرد. حتی می‌توانید سفارشی مبلمان اختصاصی را برای گوشه‌های بالکن خود انجام دهید. پشت صندلی‌ها و مبلمان را به‌طرف دیوار بالکن قرار دهید تا در فضا صرفه‌جویی شود.

می‌توان از مبل‌های فلزی در این فضاها استفاده کرد و بالکن را باظرافت و زیبایی بیشتر برخوردار کرد. در بعضی از بالکن‌ها و تراس‌ها می‌توان گوشه‌ها را توسط سنگ‌های مرمر به‌صورت صندلی طراحی کرد و از ابزار و وسایل دیگر در دکوراسیون مانند گلدان‌ها در کنار آنها بهره برد. با استفاده‌کردن از یک قالیچه کوچک در تراز یا بالکن می‌توان به این فضا روح داد. زیرا این قالیچه‌ها توانایی این را دارند که هر فضایی را به خانه و یا استراحتگاه تبدیل کنند. پس با استفاده از یک قالیچه کوچک فضای بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز را ایجاد کنید، دلپذیر و صمیمی خواهد بود و از کوسن یا پتو برای راحتی بیشتر در این فضا بهره‌مند شوید.

سایبان را به بالکن‌های خود اضافه کنید

برای اینکه بتوان این فضاهای کوچک دنج را برای استراحت آماده کرد و کمی آن را خصوصی‌تر کرد، می‌توان به آن فضا سایه‌بان اضافه کرد. این یک روش مناسب برای بالکن‌های کوچک است و حریم خصوصی و یک سرپناه مطمئنی را به وجود می‌آورد. از مبلمان و دیگر وسایلی که در بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز قرار داده شده هم در مقابل هوا و آفتاب محافظت می‌کند.

از پارچه‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید تا کمی نور هم به بالکن انتشار پیدا کند و هم شما از نور مستقیم آفتاب محفوظ بمانید. با اجرای سایبان در بالکن یک فضای صمیمی را در فضای باز به وجود می‌آورید در حالی که هوای تازه را هم تنفس می‌کنید.

کلام پایانی

برای طراحی و چیدمان بالکن و تراس به شکل نشیمن فضای باز ایده‌های مختلف و زیادی وجود دارد که با کمک خلاقیت‌های هوشمندانه می‌توان یک استراحتگاه کوچک و دنج را ایجاد کرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button