سنگ تراورتن و کاربرد آن

سنگ تراورتن و کاربرد آن

سنگ‌ها مصالح ساختمانی

بشر عاشق زیبایی بوده و همیشه دوست داشته ساختمان و محل زندگی و کار خود زیبا و چشم‌نواز باشد. تولیدکنندگان یا سازندگان ساختمان‌ها هم همیشه به دنبال بهترین و جذاب‌ترین نما برای ساختمان‌هایی که می‌سازند هستند تا بیشتر موردتوجه خریداران قرار بگیرد. سنگ تراورتن یکی از انواع مصالح ساختمانی است و از جمله سنگ‌های زیبایی که برای کف و نمای ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد و کاربردهای بسیاری در ساختمان‌سازی دارد.

معرفی سنگ‌های تراورتن

استفاده از این سنگ تراورتن به روم باستان مرتبط است؛ زیرا در یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های رم از آن استفاده شده و به سنگ‌هایی که به رنگ کاراملی و کرمی هستند، تراورتن یا سنگ رومی هم می‌گویند. این سنگ‌آهکی بوده و بیشتر در چشمه‌های آب گرم و آهکی یافت می‌شود. این سنگ به دلیل ته‌نشین شدن و رسوب آب‌های آهکی ایجاد می‌شود؛ به همین علت بافت این سنگ دارای روزنه‌های بیشتری نسبت به دیگر سنگ‌ها است. دارای رنگ‌های متنوعی است که به دلیل وجود مواد معدنی ایجاد شده است.

این سنگ دارای رنگ‌های برنزی، کاراملی سفید، سفید عاجی است که البته رنگ‌های خاکی، بژ و قهوه‌ای آن هم در طبیعت پیدا می‌شود. خاصیت شکل‌پذیری دارد و به همین علت یکی از سنگ‌های ایده‌آل محسوب می‌شود.

انواع سنگ‌های تراورتن

دسته‌بندی این سنگ در ایران معمولا به محل استخراج آن بستگی دارد که به چند دسته تقسیم می‌شود. این دسته‌بندی عبارت‌اند از:

سنگ‌های تراورتن عباس‌آباد

تراورتن عباس‌آباد یکی از بهترین سنگ‌ها در ایران و جهان محسوب می‌شود که رنگ سفیدی دارد و از جمله پرکاربردترین سنگ‌ در ساختمان‌سازی‌ها است. از ویژگی این سنگ می‌توان به چسبندگی بالا و ساب‌پذیری آن اشاره کرد. بعضی از این سنگ‌ها دارای رگه‌های قهوه‌ای، مرمر و عسلی است که بسیار چشم‌نواز و زیبا هستند. از نمونه‌های سنگ تراورتن عباس‌آباد می‌توان به نوع موج‌دار، چرمی، بی موج ساییده، سنگ گیوتین و اسلب اشاره کرد و هر اندازه سنگ روشن باشد موج‌های آن هم کمتر و قیمت بالاتری دارد.

تراورتن حاجی‌آباد

نوع دیگری از سنگ تراورتن سنگ حاجی‌آباد است که دارای رنگ روشن تا شکلاتی بوده و نسبت به دیگر سنگ‌ها روزنه کمتری دارد. این سنگ دارای استحکام و مقاومت ساب‌پذیری بالاتری دارد و معمولا به دو صورت موج‌دار و بی‌موج برش می‌خورد. سنگ حاجی‌آباد کاربردهای زیادی دارد و در نمای کار و خارج ساختمان از آن استفاده می‌شود. از این سنگ در ساخت محوطه و ابزار و وسایل دکوری هم استفاده می‌شود. نکات و عوامل زیادی موجب بالارفتن قیمت این سنگ است که می‌توان به قطر و ساب‌پذیری و برش آن اشاره کرد.

مزایای سنگ پرمصرف تراورتن

سنگ تراورتن دارای رنگ‌بندی‌های متنوعی است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند. مزایای پرمصرف‌ترین سنگ‌های تراورتن شامل موارد زیر می‌شوند:

  • صیقل آسان و برش‌پذیری راحتی دارد.
  • شرایط استخراج این سنگ عالی و ایده‌آل است.
  • مقاومت بسیار خوبی دارد و دارای سختی خوبی است.
  • این سنگ دارای تنوع رنگی و زیبایی خاصی است.
  • نسبت به دیگر سنگ‌ها قیمت مناسبی دارد.
  • دارای درز، شکستگی و شکاف کمتری است.
  • دارای حفره‌های زیادی برای چسبیدن خوب به ملات‌ها است.

کاربردهای سنگ‌های تراورتن چیست؟

یکی از پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین سنگ‌های مورداستفاده در ساختمان‌ها محسوب می‌شود که کارایی‌های بیشتری هم دارد و انواع کاربرد سنگ تراورتن عبارت‌اند از:

 نمای ساختمان

به دلیل خصوصیاتی که این سنگ دارد از آن در نمای ساختمان استفاده می‌شود سنگ‌های مناسب نما هستند و دارای رنگ‌بندی‌های متنوع و زیبا و خاصی است که در برابر گرما، سرما و تابش آفتاب مقاوم بوده و کم‌هزینه و قیمت مناسبی دارد.

استفاده در کف ساختمان

از این سنگ‌ها به‌عنوان سنگ‌های مناسب کف استفاده می‌شود و در کف ساختمان‌هایی مانند حیاط و لابی مورداستفاده قرار می‌گیرد. طرح‌های بسیار زیبایی دارند.

استفاده در ساخت اشیای تزیینی و مجسمه

به دلیل شکل‌پذیری مناسبی که دارد در ساخت مجسمه و اشیا سنگی بسیار کاربرد دارد. دیگر کاربردهای سنگ تراورتن در ساختن راه‌پله‌ها می‌توان از این سنگ بهره برد. به دلیل ویژگی ساب‌پذیری زیادی که دارد پولیش شده و برای استفاده در کف استخر و حمام هم مناسب است. سنگ تراورتن را می‌توان در دیوار آشپزخانه‌ها هم استفاده کرد در مقابل آتش مقاوم است.

کلام پایانی

افرادی که در حال ساخت‌وساز هستند اگر می‌خواهند ساختمانی با نمای جذاب و یا کف‌های زیبا داشته باشند انتخاب سنگ تراورتن می‌تواند ایده مناسبی باشد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button