سقف کشسان ترنسلوسید چیست؟

سقف کشسان ترنسلوسید چیست؟

انواع سقف‌های کشسان کاذب

یکی دیگر از اجزا و عناصر مهم در معماری‌های داخلی ساختمان‌ها سقف‌ها هستند که امروزه بسیار موردتوجه قرار دارند و بیشتر معماران و طراحان در کل دنیا سعی می‌کنند از مواد و مصالح جدید در ساخت‌وسازها استفاده کنند. زیرا موجب سهولت انجام کار شده و می‌تواند روش‌های سنتی را هم تکمیل کند. یکی از این مصالح و متریال‌های جدید سقف کشسان ترنسلوسید است که از جنس پی‌وی‌سی تولید می‌شود و بسیار منعطف است.

سقف ترنسلوسید چیست؟

نوعی از سقف‌های کاذب کشسان به نام ترنسلوسید یا ترانسلوسنت است که معنی شفاف را می‌دهد. از پارچه‌ها و پوشش‌های مقاوم و مرغوب تولید می‌شود که در فیلترکردن نور بسیار ویژه عمل می‌کند و بیشتر طراحان در دکوراسیون‌های داخلی از این متریال استفاده می‌کنند تا محیط را زیباتر جلوه دهند و نورپردازی‌های حرفه‌ای را داشته باشند.

پارچه‌هایی که سقف کشسان ترنسلوسید از آن تولید می‌شود، از پلی‌استر و پلی‌وینیل‌کلراید است. بیشتر از این سقف‌ها در سالن‌ها، اتاق‌خواب، رستوران، شو روم‌ها و … استفاده می‌شود. این سقف کشسان دارای مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت آب‌ و آتش دارد و به‌راحتی قابل‌نصب و تعویض است. این سقف‌ها مانند آسمان عمل کرده و نور را به‌درستی شکست داده و در محیط منتشر می‌کنند.

مزایای استفاده از سقف ترنسلوسید

از جدیدترین نوع سقف‌های کاذب و پیشرفته‌ترین آنها است که در دکوراسیون‌های داخلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از مزایای مهم این سقف کشسان ترنسلوسید می‌توان به جنس یونیک فوق‌العاده و مواد سازنده و پارچه‌های آن اشاره کرد. ترانس لوسنت شفاف است و نسبت به پارچه‌های معمولی دارای شفافیت زیادتری بوده که می‌توان نورپردازی‌ها را در پشت این سقف‌ها به‌راحتی انجام داد. زیرا نورها از لایه‌ها عبور کرده و انتشار پیدا می‌کند. مزایای مهم دیگر این سقف کشسان می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

  • در مقابل رطوبت و نفوذ آب مقاومت بالایی دارد.
  • نورپردازی همسان و یک‌دستی به تمام مکان‌هایداخلی می‌دهد.
  • در مقابل آتش‌سوزی مقاوم است.
  • می‌توان ایده‌های متنوعی را طراحی و اجرا کرد.
  • می‌توان رنگ‌های متنوع و مختلفی را انتخاب کرد.
  • تعمیر و نصب این سقف‌ها بسیار راحت و ساده است.
  • بسیار ماندگاری بالایی دارد و دارای زیبایی شگفت‌انگیزی است.

کاربردهای سقف ترنسلوسید

کاربردهای سقف ترنسلوسید

از سقف کشسان می‌توان در موارد مختلفی استفاده کرد؛ به دلیل اینکه نور را به‌صورت یکنواخت عبور داده و منتشر می‌کنند و این نور بسیار براق و ظاهری زیبا دارد که استفاده‌های زیادی می‌توان از آنها کرد. به طور مثال از سقف‌های کشسان ترنسلوسید یا سقف‌های کشسان دیگر در سقف‌های آپارتمان‌ها، خانه‌های شخصی‌سازی شده، پنت‌هاوس و اتاقک‌های زیر شیروانی بسیار کاربرد داشته و استفاده می‌کنند. از این سقف‌ها در اداره‌ها، سالن‌های ورزشی، کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها، محل کار، موسسه‌های پزشکی، برای استفاده رستوران‌ها و… استفاده می‌کنند.

به دلیل خصوصیاتی که سقف ترانسلوسید دارد، می‌توان یک فضای داخلی بسیار خاصی را ایجاد کرد و به دلیل ویژگی عبور نورهای فیلتر شده از این سقف برای بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع سقف‌ها دیگر نیازی به استفاده از چراغ‌ها و لوسترها برای انتشاردادن نورهای یکنواخت ندارید و می‌توان مدل‌ها و تجهیزات نورپردازی رنگی را در پشت آن نصب کرد تا یک نورپردازی با جلوه‌ای رنگارنگ داشته باشید. طبق این خصوصیاتی که سقف کشسان ترنسلوسید دارد بسیار پرطرف‌دار شده و استفاده از آن در حال افزایش است و اینکه به نگهداری و تعمیر در دوره‌های زمانی ندارد.

معایب سقف ترنسلوسید چیست

این سقف‌های کشسان هم مانند بسیاری دیگر از لوازم و تجهیزات با وجود مزایای زیادی که دارد دارای معایبی نیز هست. از معایب سقف کشسان ترنسلوسید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب‌پذیری

این سقف کشسان دارای لایه‌ای از جنس نازک بوده که به‌راحتی با جسم تیز پاره می‌شود. برای نصب این سقف‌های ترنسلوسید نسبت به دیگر سقف‌ها باید هزینه بیشتری پرداخت کرد؛ ولی به دلیل مزیت‌هایی که دارد و ماندگاری بالا ارزش پرداخت هزینه را دارد.

محدود بودن در طراحی

سقف ترانسلوسید از طراحی کمتری برخوردار است و گاهی اوقات نمی‌توان طرح‌های دلخواه را به‌راحتی اجرا کرد.

نیاز به نصاب باتجربه

برای نصب سقف کشسان ترسلوسید باید از یک متخصص و کارگر ماهر استفاده کرد؛ زیرا برای نصب به لوازم و تجهیزات و دستگاه‌های حرارتی نیاز است.

کلام پایانی

نصب و اجرای سقف کشسان ترنسلوسید یکی از روش‌های جدید و بسیار زیبا است که برای زیبایی و تزیین دکوراسیون‌های داخلی استفاده می‌شود و بسیار کاربردی است.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button