سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی چیست؟

سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی چیست؟

سبک ساده‌گرایی

سبک زندگی یک روش معلوم و قابل دید برای زندگی است. این شیوه را می‌توان در کالاهایی که خریداری می‌شود، در خدماتی که استفاده می‌شود و دیگر مشخصه‌ها مشاهده کرد. افراد هرکدام دارای سبک‌های زندگی متفاوتی هستند و نسبت به علایق و سلیقه‌های خود به زندگی‌های تجملی یا ساده جذب می‌شوند. امروزه با پیشرفت و مدرن‌شدن زندگی‌ها، انواع مختلفی از سبک‌های زندگی به وجود آمده که هرکدام دارای مشخصه و ویژگی‌های خاصی هستند. سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی یکی از این سبک‌هایی است که شاید می‌توان گفت بیشتر افراد به این نوع زندگی علاقه‌مند هستند.

سبک زندگی مینیمالیستی یا ساده‌گرایی یعنی چه؟

نوعی از سبک‌های زندگی امروزی است که می‌توان گفت یک سبک ادبی و هنری هم نامیده می‌شود. اما این نوع زندگی جذابیت و کاربردهایش کمتر از یک اثر هنری نیست. در این نوع سبک افراد تمایل به ساده و خلوت بودن زندگی دارند که از خصوصیات این نوع سبک به شمار می‌رود. در زندگی‌های امروزه که بیشتر افراد تمایل به خرید و تهیه وسایل بیشتر و انباشتن مادیات هستند، این نوع سبک زندگی ولخرجی و انباشتن وسایل اضافی رد می‌شود.

زیرا اطراف زندگی ما پر از انرژی و زمان است که در روش ساده‌گرایی می‌توان چیزهایی را که نیاز نیست، رها کرده و بر روی موارد موردنیاز تمرکز کرد. این سبک زندگی موجب می‌شود، لذت بیشتری از زندگی برده و سلامتی روابط و احساسات و همکاری‌ها بیشتر شود. پس می‌توان گفت سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی هنر بیان خود را بر مبنای سادگی و روش‌های ساده زیستن و دوری از پیچیدگی‌ها گذاشته است.

ویژگی‌های دکوراسیون‌های سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی

باتوجه‌به توضیحاتی که در شیوه سادگی و به‌دوراز تجملات را در این سبک توضیح دادیم، مشخص شد که پایه اصلی این سبک بر پایه سادگی بنا شده است. ویژگی‌های مهم این سبک مینیمالیستی شامل موارد زیر می‌شود:

  • عملکرد بالا با روش سادگی
  • استفاده از رنگ و طرح‌های ساده و به‌دوراز پیچیدگی در روی دیوارها
  • ایجاد فضای پرنور و باز و تمیز
  • جزئیات ساده و کم و دوری از لوازم تزیینی بیش از اندازه
  • ساده‌بودن وسایل خانه از مبلمان و دیگر اسباب و اثاثیه در سبک مینیمالیستی

فواید زندگی به سبک مینیمالیستی یا ساده‌گرایی

فواید زندگی به سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی

حتما متوجه معنی و مفهوم سبک مینیمالیستی شدید و به فواید آن هم پی برده‌اید. در این مقاله مزایای زندگی در این سبک را مختصر من برای شما بیان می‌کنیم. این مزایا شامل موارد زیر می‌شوند:

تمرکز بر سلامت و سرگرمی در زندگی

افراد می‌توانند زمانی را که برای مرتب‌کردن کمد، انبار و وسایل می‌گذارند به کارهای دیگری بپردازند زمان‌هایی را که برای خریدهای غیرضروری در فروشگاه‌ها به سر می‌برند را به تفریح و بازی با فرزندان گذاشته می‌توانند به باشگاه رفته و یا یک کتاب خوب را بخوانند.

شادی بیشتر در زندگی به سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی

دگرگون‌کردن زندگی به سمت مثبت موجب ایجاد خوشبختی به‌صورت طبیعی می‌شود. زیرا به چیزهایی که تمایل دارید کشیده می‌شوید. پس وعده‌های دروغ را در استفاده زیاد و درهم‌ریختگی می‌بینید و از اینکه کارایی بیشتری داشته باشید بسیار شاد خواهید بود و بر اولویت‌های زندگی بیشتر توجه کرده و لذت می‌برید.

آرامش ذهن بیشتر در زندگی

زمانی که به دارایی‌های مادی اهمیت می‌دهید و به آن می‌رسید استرس را به جان می‌خرید. پس با ساده‌کردن زندگی‌ها وابستگی‌ها را هم کمتر کرده و ذهنی آرام و صلح‌آمیز پیدا می‌کنید. پس هر چه چیزهای کمتری برای نگرانی باشد آرامش زیادی خواهید داشت.

اعتمادبه‌نفس بیشتر

می‌توان گفت زندگی به سبک مینیمالیسم یا ساده‌گرایی در افراد ایجاد اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌کند و موجب می‌شود در یافتن شادی اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کرد.

کلام پایانی

پس برای اینکه زندگی به سبک ساده‌گرایی داشته باشیم و این نوع سبک را برای زندگی انتخاب کنیم، ابتدا باید دلایل خود را برای شروع این سبک بدانیم. بعد از آن به نکاتی که برای شروع زندگی مینیمال لازم است توجه کنیم که این نکات این است که از شر لوازم اضافی و تکراری در خانه خلاص شوید.

برای خود در خانه یک قسمت بدون به‌هم‌ریختگی را تعیین و مشخص کنید. سعی کنید، سفری را به طور مینیمال برای تمرین انجام دهید و لباس‌های اضافی و تکراری خود را حذف کنید.  در خوردن و آشامیدن ساده باشید و ساده غذا بخورید. سعی کنید پس‌انداز را یاد گرفته و آن را انجام دهید

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button