اصول طراحی سبک دکوراسیون مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمال چیست

سبک مینیمالیسم نوعی طراحی داخلی مدرن است که در آن به‌سادگی تأکید می‌شود. طراحان این سبک بر این باورند که “هرچه کمتر بهتر” و این طرز فکر را در تمام جنبه‌های دکوراسیون به کار می‌برند. این سبک فارغ از هر گونه شلوغی و هرج‌ومرج است و محیطی پر از آرامش و به‌دور از حواس‌پرتی  ایجاد می‌کند. در این مقاله از سایت زنبق می‌خواهیم سبک دکوراسیون مینیمال را خدمت خوانندگان عزیز معرفی کنیم.

اصول طراحی سبک دکوراسیون مینیمال

طراحی به سبک دکوراسیون مینیمال تنها مختص فضاهای مسکونی نیست؛ بلکه در محیط‌های اداری و تجاری نیز بکار برده می‌شود. این سبک دکوراسیون در پی ایجاد فضاهایی به شکل ساده و راحت است که در عین زیبایی، سادگی را نیز تداعی کرده و آرامش را در محیط القا نماید. اصول طراحی دکوراسیون مینیمال عبارت‌اند از:

رعایت اصل سادگی

افراد مینیمالیسم همواره به دنبال استفاده حداقلی از عناصر هستند. در این سبک المان‌هایی که وجودشان غیرضروری است و باعث بی‌نظمی در محیط می‌شوند حذف می‌گردند. سبک مینیمالیسم بهانه‌ای است برای خلاص‌شدن از شر همه چیزهایی که آزاردهنده و دورریز هستند. این کار باعث ایجاد آرامش و نشاط در فضا می‌گردد.

استفاده از خطوط صاف در طراحی

طراحی به سبک مینیمالیسم به معنای ایجاد نظم و زیبایی در فضا، با حداقل تزیینات است. به همین دلیل اغلب المان‌های اصلی مورداستفاده در دکور این سبک، دارای سطوح مسطح، صاف و با بهره‌گیری حداقلی از الگوها هستند. این نوع طراحی در محیط‌های تجاری مانند هتل‌های لوکس و مدرن حرف اول را می‌زند.

استفاده از رنگ‌هایی با تناژهای گوناگون در سبک مینیمال
استفاده از رنگ‌هایی با تناژهای گوناگون در سبک مینیمال

استفاده از رنگ‌هایی با تناژهای گوناگون

از ویژگی‌های بارز سبک مینیمالیسم استفاده از عناصر تک‌رنگ در محیط است. در این سبک اغلب از رنگ‌های خنثی مانند سفید، طوسی و… با تناژهای مختلف استفاده می‌شود. از مزایای به‌کارگیری رنگ‌های خنثی با طیف‌های رنگی مختلف می‌توان به‌حداقل‌رساندن حواس‌پرتی افراد و خستگی چشم اشاره نمود. این رنگ‌ها چشم‌نواز هستند و باعث ایجاد یک نوع تازگی، زیبایی و تمیزی بدون اغراق در فضای داخلی خانه می‌شوند.

اهمیت‌دادن به عناصر اصلی محیط

تمرکز اصلی سبک مینیمالیسم بر روی عناصری است که اهمیت بالاتری دارند. طراحان دکوراسیون در این سبک به دنبال استفاده عملی از محیط زندگی و کار هستند و به همین دلیل اجزا و عناصر غیرضروری را از محیط حذف می‌کنند. در این سبک با ساده‌کردن محیط از هرج‌ومرج و شلوغی فضا کاسته می‌شود. مثلاً فقط از یک گلدان زیبا و ساده به‌عنوان نماد سرسبزی و شادابی در محیط استفاده می‌شود تا به‌تنهایی الهام‌بخش طبیعت باشد.

ایجاد فضای باز

مهم‌ترین اصل دکوراسیون مینیمال، رعایت خلوت‌کردن محیط از اشیا، باز بودن فضا و استفاده از نورپردازی طبیعی در محیط است. در این سبک تمرکز اغلب بر روی نور طبیعی و اشیا می‌باشد. به همین دلیل از پنجره‌های بزرگ و پهن استفاده می‌شود تا نور در فضای خانه جریان داشته باشد. این کار باعث افزایش آرامش و زیباتر شدن استایل منزل شما خواهد.

 به‌طورکلی کلی نور و رنگ‌های طبیعی در سبک مینیمالیستی جایگاه مهمی دارند؛ بنابراین اگر مایلید دکوراسیون داخلی محیط خود را به سبک مینیمالیسم بچینید حتماً از عناصر طبیعی مانند آب‌نما، گل‌های طبیعی و هر آنچه شما را به طبیعت نزدیک می‌کند استفاده نمایید تا بتوانید فضایی پر از نشاط و آرامش را ایجاد نمایید.

هدف از ایجاد سبک دکوراسیون مینیمال چیست؟

سؤالی که در ذهن برخی از افراد به وجود می‌آید این است که هدف از ایجاد دکوراسیون مینیمال چیست؟ در پاسخ باید گفت که مینیمالیسم به دنبال کنارگذاشتن، رفتار مصرف‌گرایانه و افراطی از عناصر محیط است. در این سبک تمرکز بر روی اشیا مهم، رنگ‌ها و نورپردازی می‌باشد.

فراموش نکنید که طراحی محیط به سبک مینیمالیسم، کار بسیار دشواری است. برای رسیدن به یک طراحی کامل در این سبک باید توجه خاصی به المان‌های موجود در محیط نمود. به‌طورکلی در خانه‌هایی به سبک مینیمالیسم از وسایل رنگارنگ و طرح دارد؛ مانند مبلمان رنگی و یا کوسن‌های رنگارنگ خبری نیست. همچنین مبلمان سلطنتی با منبت‌کارهای پرنقش‌ونگار جایی در این سبک دکوراسیون ندارد. نمادهای سبک مینیمال عبارت‌اند از:

  • استفاده از فرم‌ها و اشکال هندسی ساده
  • به‌کارگیری رنگ‌های خنثی با تنوع پایین
  • استفاده از بافت‌های ظریف و طبیعی
  • به‌کارگیری وسایل بدون المان‌های تزیینی
  • تمرکز بسیار زیاد بر روی رنگ، بافت و شکل وسایل

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button