سبک دکوراسیون مونو کروماتیک

سبک دکوراسیون مونو کروماتیک

انواع سبک‌های دکوراسیون

شاید شما هم مکان‌ها و فضاهایی را دیده باشید که در طراحی آن از یک‌رنگ استفاده شده باشد. این روش از سبک‌های زیبا و جذاب و متفاوتی است که در سبک‌های دکوراسیون داخلی مدرن محبوبیت داشته و به نام سبک دکوراسیون مونو کروماتیک نام‌گرفته است. این سبک معمولا به یک تک‌رنگ سفید، مشکی و یا خاکستری محدود نمی‌شود و می‌توان برای طراحی و ایجاد این سبک از رنگ‌های پایه در طبقه‌های متنوعی استفاده کرد.

سبک کروماتیک چیست؟

یکی از متفاوت‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی مدرن به شمار می‌آید که یک‌رنگ قالب دارد البته در کنار این رنگ اصلی از رنگ‌های متضاد یا مکمل هم به‌صورت خلاقانه می‌توان استفاده کرد. سبک دکوراسیون مونو کروماتیک بسیار چشم‌نواز بوده و انتخاب رنگ طبق علاقه و سلیقه فرد انجام می‌گیرد. باید در انتخاب آن بسیار دقت کرده و رنگی مناسب باروحیه و سبک فضای موجود در خانه انتخاب کرد.

البته سبک مونو کروماتیک به معنی تک‌رنگ نبوده و این‌طور نیست که نتوان از رنگ‌های دیگر در دکوراسیون داخلی خود استفاده کرد؛ بلکه استفاده‌کردن از یک‌رنگ جلوه بیشتر رنگ‌ها را در یک سطح زیاد نشان می‌دهد. پس یعنی می‌توان از دیگر رنگ‌ها هم استفاده کرد.

اصول چیدمان وسایل در سبک مونو کروماتیک

چیدن وسایل در این سبک به‌دقت زیادی نیاز دارد و کار راحتی نیست. پس زمان انتخاب و حتی چیدن وسایل باید به نکته‌هایی مربوط به هر رنگ توجه کرد تا موجب ایجاد یک فضای کسل‌کننده نشوید. در چیدمان سبک دکوراسیون مونو کروماتیک به نکات زیر باید توجه کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • زمان شروع طراحی از مکان‌های کوچکی مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی شروع کنید.
  • برای تعیین یک‌رنگ باید به‌اندازه فضای موجود دقت کرده و به آشنایی با رنگ‌های کروماتیک می‌توان به خود کمک کرد.
  • برای به‌وجودنیامدن فضاهای خسته‌کننده بهتر است از طرح‌ها و مدل‌هایی در قسمت‌های مختلف خانه یعنی کاغذ دیواری‌ها و کف‌پوش‌های طرح‌دار استفاده شود.
  • برای عدم کسل‌کنندگی محیط از المان‌ها و حتی مجسمه و میزهای مدرن استفاده شود.
  • در طراحی سبک دکوراسیون مونو کروماتیک ترکیبی از رنگ‌های کروماتیک و متضاد را مشخص کنید. زیرا استفاده از یک‌رنگ متضاد به میزان کم موجب جذابیت این سبک می‌شود.
  • از رنگ‌های خنثی استفاده کنید مانند بژ، خاکستری، سفید که در بهبود شرایط محیط و حتی روشن‌تر شدن آن کمک می‌کند.

اصول چیدمان وسایل در سبک مونو کروماتیک

دلیل استفاده از سبک کروماتیک

طبق تحقیقات  روانشناسان زمانی که چشم انسان‌ها به‌جای مواجه‌شدن با انواع تم رنگ‌های متنوع با یک نوع رنگ تک مواجه می‌شود، می‌تواند سریع‌تر آن مکان را بررسی و پردازش کند و دیگر رنگ‌ها کمتر باعث پرت‌شدن حواس و مشغولیت ذهنی می‌شود. پس می‌توان گفت افراد در مکان‌هایی که سبک دکوراسیون مونو کروماتیک دارد زودتر به آرامش و امنیت می‌رسند و از تمرکز بهتر و بالاتری برخوردار هستند.

در این مکان‌ها کروماتیک همه عناصر با هم اتحاد و هارمونی دارند و کل مکان یک پیغام مشخص و معینی را می‌رساند. البته این پیغام طبق طیف رنگی که استفاده می‌شود متغیر است. باتوجه‌به متغیر بودن روحیه و شخصیت افراد این فضاها تاثیرات متنوع و مختلفی روی افراد می‌گذارند.

سبک مونوکروم مناسب چه مکان‌هایی است؟

ایجاد سبک دکوراسیون مونو کروماتیک که به‌عنوان یک سبک جسورانه معروف است باتوجه‌به سادگی که دارد نیاز به توجه فراوان برای تقسیم مناسب و مطلوب دارد. باید افراد با آگاهی و احتیاط کامل و با شناخت روان‌شناسی رنگ‌ها این سبک را انتخاب کنند. هرچه میزان طیف رنگی در این فضا دارای رنگ‌های شدید باشد روی افراد حاضر تاثیر بیشتری می‌گذارد. ممکن است با برخی از سلیقه‌ها هم هماهنگ نباشد. طیف رنگی مونوکروم‌ها روشن هستند و فضا و مکان‌ها را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند.

معمولا انتخاب‌هایی هستند که ریسک کمتری دارند. رنگ‌های تیره در این مکان‌ها فضا را مرموز و جدی نشان می‌دهند که البته برای فضاهای کوچک انتخاب‌های مناسبی نیستند. شروع اجرای سبک دکوراسیون مونو کروماتیک باید از مکان‌های کوچکی مانند سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها شروع کرد و از رنگ‌های روشن بهره‌مند شد. بامهارت و آگاهی مناسب از این سبک می‌توان در فضاهای خود آن را اجرا کرد.

کلام آخر

برای ایجاد سبک دکوراسیون مونو کروماتیک می‌توان از عناصر طبیعی مانند سنگ، چوب، بافت‌های نرم و ترکیب آنها به‌خوبی استفاده کرد و از رنگ و طرح‌های متنوع ولی از یک طیف رنگی استفاده کرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button