رول‌های آکوستیک عایق‌های صوتی

رول‌های آکوستیک عایق‌های صوتی

عایق‌های صوتی

در هر مکانی معمولا از عایق‌های صوتی مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام کاربرد خاصی در جذب صدا در آن مکان دارند. امروزه تهیه رول‌های آکوستیک عایق‌های صوتی رواج پیدا کرده است و شاید بعضی از افراد اطلاعات کافی در مورد کاربردهای آن ندارند و فقط در فکر تهیه و اجرای آن هستند. در ایران همان‌طور که می‌دانید، ابتدا محصولات جدید وارد بازار می‌شود و افراد کم‌کم روش استفاده از آن را یاد می‌گیرند. پنل‌های آکوستیک هم در ابتدای ورود به بازار هزینه سنگینی را برای خریداران در پی داشت.

افراد بعدها طرز استفاده و حتی اصول و قواعد به‌کارگیری درست را برای تاثیر پذیری بیشتر شناختند. رول‌های آکوستیک یک مانع عایق صوتی برای استودیوهای ضبط خانگی، اتاق‌های تمرین یا هر اتاق دیگری در خانه شما هستند. ظاهر این رول‌ها کسی را آزار نمی‌دهد؛ زیرا می‌توان روی دیوارها و حتی از سقف آن را آویزان کرد و این رول‌ها را می‌توان به هر شکلی برای تناسب دقیق برش داد.

تهیه انواع عایق صدا در خانه با وسایل منزل

استفاده از فرش و قالیچه

بیشتر افراد تصور می‌کنند که سقف‌ها و دیوارها علت اصلی منعکس‌کنندگی صدا هستند؛ ولی فقط این‌ها عامل نیستند؛ بلکه انواع کف‌پوش‌های خاصی هم هستند که نقش مهمی را در ایجاد سروصدا و اکو کردن بیش از اندازه صدا دارند. کف‌پوش کاشی، چوب‌های سخت یا ورقه‌ورقه هم می‌توانند صدا را در یک اتاق تقویت کنند.

می‌توانید با استفاده کردن از یک فرش کلفت این مشکل را حل کنید؛ ولی اگر کف‌پوش زیبایی دارید که نمی‌خواهید از دید پنهان شود، می‌توانید از فرش‌ها و تشک‌های شیک این اثر را کمتر کنید و هم این که ظاهر زیبای کف‌پوش هم نمایان باشد. استفاده از یک پد ضخیم هم در زیر فرش یا قالیچه می‌تواند، از افزایش صدا و حتی از لغزش‌های احتمالی هم جلوگیری کند.

پرده و نوع پنجره

برای این که از پخش شدن صداهای بیرون به داخل اتاق جلوگیری کنید نوع پوششی که برای پنجره‌ها انتخاب می‌کنید هم مهم هستند. از پرده‌های ضخیم و نوعی از پرده‌ها  که برای کاهش نویز طراحی شده‌اند استفاده کنید. این ابزار هرچند نمی‌تواند صدای شلوغی خیابان را کامل مسدود کند؛ ولی می‌تواند صداها را نرم و کمتر و نویز هم پس‌زمینه عالی می‌تواند باشد. همچنین می‌توان از پنجره‌های طوفانی هم استفاده کرد که دارای پانل‌های ضخیمی از اکرلیک یا شیشه هستند و نوعی پنجره خارجی محسوب می‌شوند که در قاب پنجره فعلی شما هم نصب می‌شوند که آلودگی صوتی را کم کرده ویک عایق بسیار خوبی است.

پرده و نوع پنجره عایق

اضافه‌کردن دیوار خشک اضافی

اگر شلوغی و صداهای اضافی یک مشکل جدی برای شما محسوب می‌شود و بودجه کافی برای رفع این مشکل دارید از یک‌لایه اضافی یعنی دیوار خشک که یک عایق صدا است روی دیوارهای فعلی خود اضافه کنید.  نصب دیوارهای خشک اضافی مزایای پانل‌های و رول‌های آکوستیک عایق‌های صوتی را به شما ارائه می‌دهند. اگر در حال بازسازی خانه و یا ساخت‌وساز هستید.

یک تخته دیواری گچی بین گل‌میخ‌های دیوار و اتصالات سقف نصب کنید که شامل سازه‌های فلزی خاصی به نام کانال‌های ارتجاعی هستند که تخته‌ها را در پشت دیوار یا سقف نگه می‌دارند، استفاده می‌شود. پس اگر اضافه‌کردن عایق صوتی خارجی که قابل دید است را در مکان خوددوست ندارید، این روش یکی از مؤثرترین روش‌ها و تکنیک‌ها است.

اضافه‌کردن مبل بزرگ و قفسه کتاب

اگر برای کاهش صدا محصولات تجاری که در بازار وجود دارد را دوست ندارید و در خانه و یا مکان موردنظر خود فضای اضافی دارید می‌توانید از یک مبل بزرگ و یک قفسه کتابخانه که مملو از ترکیب کتاب و دکوراسیون است استفاده کنید. زیرا چوب‌های ضخیم قفسه کتاب‌ها در مقایسه با فلزهای نازک مانند فولاد و آلومینیوم می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. پس از طرح‌هایی استفاده کنید که روی دیوار و کف محکم قرار بگیرند تا اگر فضایی به‌جامانده که صدا را طنین‌انداز می‌شود به حداقل برسد.

آویزان کردن ملیله‌های دیواری و هنرهای دستی

رول‌های آکوستیک عایق‌های صوتی و پانل‌ها و فوم‌ها هرکدام برای هدف و کاربردهای خاصی طراحی شده‌اند که بسیار هم مفید هستند؛ ولی اگر شما از لحاظ مشکلات صوتی زیاد درگیر نیستید و می‌خواهید ظاهر اتاق شما شیک و زیبا باشد می‌توانید با آویزان کردن ملیله‌های دیواری، قالیچه‌ها و دیگر هنرهای  دستی زیبا از دیوارها یک نمونه از مجموعه قرون وسطایی را اجرا کنید. حتی می‌توانید از این رول‌ها و پانل‌های آکوستیک تجاری هم در فضاهایی که کمتر دیده می‌شود؛ مانند گوشه دیوارها یک فضای ترکیبی ایجاد کنید و در فضاهای قابل دید بیشتر از این ملیله‌ها و آویزهای زیبا بهره ببرید.

کلام آخر

برای طراحی و اجرای دکوراسیون‌های زیبا و شیک می‌توانید به مجموعه دکوراسیون زنبق اعتماد کرده و از کارشناسان و متخصصین ماهر و باتجربه این مجموعه استفاده کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button