رنگ بلکا چیست چه ویژگی‌هایی دارد؟

رنگ بلکا چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

رنگ‌هایی از الیاف طبیعی

در بیشتر مکان‌ها و فضاها برای زیباسازی دیوار و سقف‌ها از رنگ بلکا (Belka) استفاده می‌کنند و به دلیل پوشش و نوع بافتی که این رنگ دارد بهترین جایگزین برای پوشش‌های دیوار مانند کاغذ دیواری‌ها محسوب می‌شوند. این رنگ را می‌توان در انواع سطح‌های چوبی، فلزی، سیمانی، و حتی شیشه استفاده کرد. در این مطلب در مورد مزایا و ویژگی‌های این رنگ توضیحاتی می‌دهیم.

بلکا چیست؟

بلکا نوعی رنگ است که از ترکیب الیاف‌های طبیعی مانند: رزین سلولزی، پنبه سلولز و سنگ‌های تزیینی تشکیل می‌شود که این مواد به‌خوبی با هم مخلوط می‌شوند و پوشش سلولزی را به وجود می‌آورند. همان‌طور که گفته شد، جایگزین مناسبی برای کاغذ دیواری‌ها به شمار می‌آیند، چرا که این رنگ‌ها از مواد طبیعی تولید می‌شوند و برای سلامت انسان مضرات کمتر و خطرات کمی دارند. امروزه در بیشتر بیمارستان‌ها و حتی سرویس‌های بهداشتی از این رنگ استفاده می‌شود. رنگ بلکا به دلیل خاصیت مواد تشکیل‌دهنده به‌عنوان یک پوشش عایق صوتی، حرارتی و برودتی به شمار می‌آید و از مزیت‌های این رنگ بدون بو بودن آن است که موجب می‌شود در فضاهای مسکونی هم از آن استفاده شود.

مزایای استفاده از بلکا چیست؟

این رنگ طبیعی را می‌توان در بیشتر سطح‌های موجود استفاده کرد و دارای مزایای زیادی برای استفاده است که از جمله مزایای آن شامل موارد زیر می‌ شوند:

  • برای اجرای این رنگ نیاز به زیرسازی وجود ندارد که موجب کاهش زمان و قیمت این محصول می‌شود و نسبت به دیوارپوش‌های ام‌دی‌اف و پی‌وی‌سی فضای خالی بین پوشش و دیوار به وجود نمی‌آید.
  • رنگ بلکا تمام سطح را به طور کامل پوشش می‌دهد و عایق حرارتی و صوتی خوبی محسوب می‌شود.
  • دارای خاصیت آنتی استاتیک بوده که شامل پتینه، رومالین و روپاد است و گردوغبار را هم به‌راحتی به خود جذب نمی‌کند.
  • این رنگ مستقیم روی دیوار اجرا می‌شود و در مقابل ضربه مقاومت دارد و در سطح اجرا شده ترک‌خوردگی ایجاد نمی‌شود.
  • به دلیل اینکه این رنگ از مواد طبیعی باکیفیت بالا تولید می‌شود رنگ و طرح آن ماندگار بوده و باگذشت زمان از بین نمی‌رود.

مزایای استفاده از بلکا چیست

معایب بلکا چیست؟

با توجه به مزیت‌های زیادی که این رنگ برای استفاده دارد قطعا دارای معایبی هم هست که از جمله آنها عبارت اند از:

  • سطح بلکا کامل صاف نیست و نمی‌توان؛ مانند دیگر سطح‌های روغنی آن را شستشو داد.
  • در برخی از اوقات قسمتی که رنگ بلکا اجرا شده محل جمع شدن و لانه حشرات می‌شود.
  • اگر روی سطحی از بلکا استفاده شود و بخواهیم آن را تعویض کنیم نیاز به بودجه زیرسازی زیادی خواهیم داشت. مانند کاغذدیواری که این معایب استفاده از رنگ بلکا است که باید فرد خریدار قبل از خرید از آن آگاه شود.

چرا از بلکا استفاده می‌کنیم؟

باتوجه‌به ویژگی‌های خوبی که این رنگ دارد و ساختار طبیعی آن در برابر بهداشت و سلامت رتبه بالایی نسبت به رنگ‌های دیگر مانند رنگ‌روغن و حتی کاغذ دیواری‌ها دارد و حتی از لحاظ نصب و اجرا بسیار ساده‌تر است. بلکا دارای تنوع رنگ و طرح بوده و می‌توان سطح‌های قدیمی را با کمترین امکان زیرسازی پوشش خوبی داد. به دلیل ویژگی‌هایی مانند قیمت کم آن در زمان تولید و نصب و اجرای ساده و دارابودن استحکام و مقاومت زیاد باعث شده در بین مردم از محبوبیت زیادی برخوردار باشد.

انواع رنگ بلکا

که این رنگ یک‌رنگ سلولزی و بدون عوارض بوده به همین دلیل مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. این رنگ شامل موارد زیر می‌شود:

  • بلکای ابریشمی سفید_این رنگ از ترکیب الیاف نخی و ابریشمی و پنبه سلولزی تهیه می‌شود.
  • بلکا سلولزی_این رنگ هم از خرده پارچه، ترکیبات خرده کاغذ و پنبه سلولزی تهیه و تولید می‌شود.

کلام پایانی

به دلیل مزیت‌های فراوان رنگ بلکا و دارابودن تنوع رنگی و طرحی به‌راحتی می‌توان آن را با دکوراسیون‌های داخلی و مبلمان و دیگر اسباب و وسایل هماهنگ کرد. حتی می‌توان این رنگ را با شامپو فرش به‌صورت آرام و توسط یک ابر و کف شامپو به‌راحتی تمیز کرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button