دکوراسیون به سبک پست‌مدرن یا مدرنیسم

دکوراسیون به سبک پست‌مدرن یا مدرنیسم

معرفی سبک پست‌مدرن

در صنعت و دنیای زیبای دکوراسیون‌های داخلی، سبک‌های بسیار زیاد و متفاوتی وجود دارد. در بین این سبک‌ها بعضی از آنها به دلیل تفاوت و نقطه تمایزی که دارند، از دیگر نمونه‌ها معروف‌تر و شناخته‌تر هستند. یکی از این سبک‌های دکوراسیون، سبک پست‌مدرن یا مدرنیسم است. پست‌مدرن تلاش می‌کند که از ساختار مینیمالیستی رهایی پیدا کرده و به‌طرف تزیینات برود.

سبک پست‌مدرن چیست؟

با آغاز این سبک در دهه ۶۰ استقبال زیادی از آن شد و تا چندین دهه بسیار محبوبیت داشت در سبک پست‌مدرن در عوض تغییروتحول در ابزار و المان‌های تاریخی سعی می‌شود به روش‌های مختلفی از آن استفاده کرد. برخلاف سبک‌های مدرن عناصر تاریخی در این سبک مشاهده می‌شود که در اجرای دکوراسیون به سبک پست‌مدرن از مواد و متریال‌ها و کلاژ‌های ترکیبی به شیوه خلاقانه و هنرمندانه بهره برده شود.

در منازلی که این دکوراسیون حاکم است از ترکیب رنگ‌های ساده، تکسچر و طرح‌دار استفاده می‌شود که البته میزان استفاده از آن بستگی به علاقه و سلیقه فرد دارد. در سبک پست‌مدرن از عنصرهای سنتی استفاده می‌شود؛ اما نه به روشی که درگذشته مورداستفاده قرار می‌گرفته است. استفاده از رنگ‌ها به روش ناهمگون و استفاده از ایده‌های خلاقانه و جدید از ویژگی‌های این سبک به شمار می‌رود.

متریال‌های مورداستفاده در دکوراسیون پست‌مدرن

در اجرای هر دکوراسیونی متریال‌های مختلفی وجود دارد که در دکوراسیون به سبک پست‌مدرن بیشتر از مواد مختلفی مانند: چوب، پارچه، فلز و شیشه استفاده می‌شود. از متریال‌های فلز و شیشه برای به‌وجودآوردن اشکال و ساختارهایی که شگفت‌انگیز و چشم‌نواز هستند، استفاده می‌شود و از چوب برای مبلمان و ابزارهای تزیینی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پارچه‌ها هم برای اضافه‌کردن رنگ‌ها و بافت‌ها به پرده‌ها، دیوارپوش‌ها و یا دیگر لوازم داخلی استفاده می‌شود. سبک پست‌مدرن به طراحی‌های بومی بسیار شبیه و نزدیک است. زیرا از مصالح و مواد بومی در آن بیشتر استفاده می‌شود. در این سبک از وسایل دست‌ساز برای تزیین بهره‌مند می‌شوند. در سبک پست‌مدرن نظم و تقارن جایی ندارد و هرچه این سبک عجیب‌تر باشد بهتر است.

دکوراسیون پست‌مدرن

نقش و رنگ‌های در سبک پست‌مدرن یا مدرنیسم

در هر سبک دکوراسیون رنگ‌های مختلف نقش‌آفرینی می‌کنند و رنگ‌های خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرد. دکوراسیون به سبک پست‌مدرن رنگ‌ها تابع قوانین خاصی نیست و نظم و تقارن هم معنایی در این سبک ندارد. در این سبک بیشتر از رنگ‌های شاد استفاده می‌شود رنگ‌هایی مانند: قرمز، زرد، سبز، نارنجی، خردلی و بسیاری دیگر از رنگ‌های شاد را می‌توان بدون محدودیت در این سبک استفاده کرد.

در سبک پست‌مدرن از کاغذ دیواری‌هایی با طرح و رنگ شاد و پررنگ و از تابلوهای شاد استفاده می‌کنند که از ویژگی‌های این سبک به شمار می‌رود. ابزار و لوازمی که شباهت یا هماهنگی با هم ندارند در دکوراسیون به سبک پست‌مدرن در کنار هم استفاده می‌شوند. این سبک در کافی‌شاپ‌ها، مراکز تفریحی خاص و آتلیه‌های هنری بیشتر دیده می‌شود.

دکوراسیون داخلی پذیرایی در پست‌مدرن

در طراحی و اجرای دکوراسیون به سبک پست‌مدرن معمولا از رنگ‌های متضاد هم استفاده می‌شود و با شکل‌های هندسی و عجیب هم هماهنگ می‌شوند. در این سبک از عنصرهای فرهنگی مختلفی از سنتی و مدرن در کنار هم چیدمان می‌شود و تناسبی بین رنگ‌های موجود در وسایل و المان‌ها ایجاد نمی‌شود. طرح‌های مبل هم در این سبک تفاوت دارد و در این سالن‌های پذیرایی مبلمان، المان‌های هندسی، آثار هنری و… وجود دارد که موجب ایجاد هیجان در فضاهای موجود می‌شود.

در این پذیرایی می‌توان از مبل‌های کلاسیک پف‌دار بزرگ که دارای ابهت زیادی است استفاده کرد. در این سبک از طرح‌ها و نقش‌های هندسی استفاده زیادی می‌شود و طرح‌های چهارخانه یا راه‌راه بیشتر در این سبک مشاهده می‌شود که برای روکش‌های مبل، فرش، رومیزی و… مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کلام پایانی

در دکوراسیون به سبک پست‌مدرن یا مدرنیسم همه چیز دارای طرح‌های ساده‌ای نیستند و در قالب شکل و نمادهای پیچیده جلوه‌گری می‌کنند. عناصر معماری و ابزار و وسایل به‌کاررفته در این سبک غیرضروری و اضافی هستند و برای ایجاد جذابیت بصری در دکوراسیون‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر افراد می‌توانند با کارشناسان در مجموعه دکوراسیون داخلی زنبق تماس گرفته و تجربیات متخصصان استفاده کنند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button