درجه مقاومت سایشی در پارکت لمینت

درجه مقاومت سایشی در پارکت لمینت

درجه مقاومت در پارکت لمینت

یکی از دلایلی که باعث می‌شود انواع لمینت‌ها باهم تفاوت داشته باشند، مقاومت سایشی این کف‌پوش پارکت لمینت است که روی قیمت آن‌ها هم تاثیر دارد. هرچقدر مقاومت این کف‌پوش بیشتر باشد در کیفیت و دوام آن هم تاثیر دارد و ماندگاری و طول عمر بیشتری هم خواهد داشت. این مقامت سایشی پارکت لمینت از AC1 تا AC5 درجه‌بندی‌شده و هرکدام از درجه‌ها که در روی پارکت لمینت باشد، کاربرد مخصوص آن را مشخص می‌کند مانند:

  • AC1 مقاومت سایشی ضعیفی دارد و معمولا زیاد به مشتری‌ها توصیه نمی‌شود.
  • AC2 این درجه هم مقاومت موردنیاز را ندارد و بازهم به افراد برای خرید توصیه نمی‌شود. البته از لمینت‌های AC1 تا AC2 در بازارهای ایران زیاد وجود ندارد؛ زیرا کاربردی ندارد.
  • AC3 این لمینت‌ها با مقاومت سایشی ذکر شده برای خانه‌ها، اتاق‌ها، هتل‌ها و معمولا برای مکان‌هایی که رفت‌وآمد کمی دارد، استفاده می‌شود.
  • AC4 این نوع لمینت با درجه سایشی که ذکر شد هم بیشتر برای خانه‌های مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرد و حتی در مکان‌‌هایی شلوغ و پررفت‌وآمد مانند: فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، دفاتر و کافه‌ها هم  استفاده می‌شود.
  • AC5 این لمینت‌ها با مقاومت سایشی بالایی که دارند در مکان‌های شلوغ بسیار کاربرد دارند. مانند: فروشگاه‌های بزرگ، ساختمان‌های اداری بزرگ که معمولا شلوغ و پرتردد است استفاده می‌شود.

تفاوت کف‌پوش و پارکت از لحاظ مواد ساخت

باتوجه‌به انواع مختلفی که از کف‌پوش‌ها وجود دارند و از جنس و طرح‌های مختلف هم تشکیل شده‌اند و معمولا عمده‌ترین تفاوت این کف‌پوش‌ها از لحاظ مواد سازنده آن‌ها است. زیرا در ساخت کف‌پوش pvc از نوعی مواد اولیه که پلاستیک‌های فشرده به نام پی‌وی‌سی است تشکیل می‌شوند و نوعی پلیمر هم است. ولی در عوض پارکت لمینت‌ها از مواد و الیاف فشرده HDF تشکیل می‌شوند که این الیاف هم از مشتقات چوب تشکیل شده است.

اگر بخواهیم به‌صورت ساده بیان کنیم کف‌پوش‌ها از مواد پلیمری درست می‌شوند؛ ولی پارکت‌ها از فراورده‌های چوب ساخته می‌شود. این موضوع برای افراد خریدار بسیار مهم است که ساختار کف‌پوش‌ها را بدانند؛ زیرا در دوام و مقاومت و طول عمر کف‌پوش تاثیر دارد. قیمت هم بسیار مهم است؛ زیرا چوب طبیعی قیمت بسیار بالایی دارد و پارکت‌ها از فراورده‌های چوب ساخته می‌شوند که تحت تاثیر فشار و دما به‌صورت صاف و یک‌دست درمی‌آیند.

انواع پارکت لمینت

تفاوت کف‌پوش و پارکت از نظر خراشیدگی

در ساخت و تولید لمینت معمولا از یک‌لایه اکسید آلومینیوم به‌عنوان لایه محافظتی استفاده می‌شود. این باعث می‌شود که لمینت در برابر خراشیدگی و ابزار نوک‌تیز مقاوم و مستحکم باشند. از لحاظ سائیدگی و فرسودگی، لمینت نسبت به کف‌پوش pvc خیلی کمتر است و کف‌پوش‌های پی‌وی‌سی نوع بسیار حساسی هستند. لمینت‌ها ماندگاری و حتی از لحاظ زیبایی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تغییر دکوراسیون است.

زمان انتخاب کف‌پوش pvc  و پارکت بهتر است تمامی موارد را در نظر بگیرید و می‌توان گفت که کف‌پوش‌های پی‌وی‌سی بیشتر برای سرویس‌های بهداشتی، خانه‌ها بسیار مناسب بوده و برای کف‌پوش پذیرایی خانه حتما پارکت لمینت بسیار جذاب خواهد بود.

تفاوت کف‌پوش و پارکت از لحاظ قیمت

کف‌پوش‌های پی‌وی‌سی در بازار از قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای برخوردار هستند؛ ولی قیمت پارکت لمینت‌ها بستگی به جنس و اندازه ضخامت به‌کاررفته دارد. چرا که لایه اصلی پارکت حتما باید از مواد استاندارد و عالی تهیه شود تا طول عمر بیشتری داشته باشد. پس نباید از لحاظ قیمت این کف‌پوش‌ها را مقایسه کرد. زیرا کاهش قیمت و یا افزایش آن یک مزیت محسوب نمی‌شود و مهم‌ترین اصل در انتخاب کف‌پوش مرغوب بودن و کیفیت محصول است که از اهمیت زیادی برخوردار است. پس همیشه ارزان بودن و گرانی نشانه مرغوب بودن نمی‌شود و باید به جنس و مرغوبیت و کیفیت کالا توجه کنیم.

کلام آخر

دکوراسیون داخلی زنبق، برترین نوع دکوراسیون داخلی را از جمله طراحی تولید و اجرا را در اختیار مشتریان محترم زنبق قرار می‌دهد. این مجموعه از سال 1395 هم محصولات کناف، پارکت و کاغذ دیواری را هم به مجموعه خود اضافه کرده است. این مجموعه بهترین ایده‌ها و طراحی‌ها را به‌صورت اختصاصی برای فضای موردنظر شما انجام می‌دهد. از بهترین متریال‌ها و مناسب‌ترین قیمت‌ها برای ایده‌های خود استفاده می‌کند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button