درب آکوستیک چیست؟ چه کاربردی دارد؟

درب آکوستیک چیست؟ چه کاربردی دارد؟

درب‌های ضد صدا

امروزه در هر کجا و در هر محلی که زندگی می‌کنید پر از سروصداهای مختلف است و قسمت بیشتری از صداها از درب ورودی و پنجره‌ها به داخل خانه‌ها منتقل می‌شود. با پیشرفته‌تر شدن زندگی‌های شهری و بیشترشدن این صداها و آلودگی‌های صوتی افراد نیاز به مکان‌هایی آرام دارند. زیرا سلامت روح و جسم انسان در این زمانه بیشتر احساس می‌شود. به همین علت افراد به استفاده از عایق‌های صوتی که کاربرد صنعتی دارد پا فراتر گذاشتند و در ساختمان‌های مسکونی هم از آنها استفاده کردند. یکی از این عایق‌های صوتی استفاده از درب آکوستیک است که درب‌های ضد صدا هم نامیده می‌شوند.

مشخصات درب‌ آکوستیک چیست؟

هر وسیله و تجهیزاتی که کاربردی هستند دارای ویژگی و خصوصیات بارزی نیز هستند. درب‌های آکوستیک درب‌های ضد صدایی هستند که از خروج و ورود صداها جلوگیری می‌کنند. این درب‌ها چند سالی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و مانند پنجره‌های دوجداره که می‌توان آنها را در هر مکانی نصب کرد. این درب آکوستیک علاوه بر جلوگیری از ورود و خروج صدا نوعی عایق حرارتی نیز هستند و هدررفتن حرارت هم جلوگیری می‌کنند.

درب‌ها نوعی درب صنعتی هستند و به درب صوتی هم معروف هستند که نسبت به درب‌های معمولی در کاهش صداها در محیط بسیار تواناتر عمل می‌کنند. درب‌های آکوستیک حاوی لایه‌های مختلف پوششی هستند که با ترکیب‌شدن این لایه‌ها و استفاده‌کردن از مواد خاص دیگر قابلیت فیلتراسیون و موجب کاهش نویز در حد بالا می‌شوند. این درب‌ها برای جلسات کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا و مکان‌های مختلف زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرند که موجب بهترشدن کیفیت محیط داخلی با کمترشدن صداهای مزاحم می‌شود.

کاربرد درب‌های آکوستیک

کاربرد درب‌ آکوستیک

یکی از راه‌های جدید کاهش صداهای خارجی و مزاحم که از پنجره‌ها و درب‌ها داخل می‌شود، نصب درب آکوستیک یا درب‌های ضد صدا است که این درب‌ها قدرت زیادی در حفظ کیفیت صدا و کم‌کردن صداهای اضافی دارند. از این درب‌ها در مکان‌های خاصی استفاده می‌شود. این مکان‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

درب آکوستیک در ساختمان تجاری

ساختمان تجاری شامل هتل، سالن کنفرانس و اجتماعی، نمایشگاه‌ها می‌شود که از این درب‌ها برای کم‌کردن صدای داخلی و به‌وجودآوردن تمرکز بیشتر و آرامش و راحتی استفاده می‌شود.

درب آکوستیک  در مراکز آموزشی

امروزه از درب آکوستیک در دانشگاه‌ها و مراکز دیگر آموزشی و مدارس هم استفاده می‌شود تا سطح صدای داخل کلاس را کمتر کنند و بدون صداهای مزاحم  فرایند آموزش و اثربخشی آن را بیشتر کنند.

درب آکوستیک در استودیو های ضبط صدا

در ساختمان‌هایی که استودیو برای پخش آهنگ، پادکست، فیلم، تریلر و… است استفاده می‌شود تا صدای خارجی را کمتر کنند و کیفیت صدای مورداستفاده را بیشتر جلوه دهند.

رستوران‌ها

با استفاده و نصب درب آکوستیک در مکان‌هایی مانند رستوران‌ها به‌جای درب‌های معمولی می‌توانند صدای صوتی و هیاهوی بیرون را کمتر کرده و آرامش مشتریان را حفظ و افزایش  می‌دهند.

طرز ساخت درب‌ آکوستیک

برای ساخت این درب‌های کاربردی و مفید که امروزه بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، از مواد مختلفی استفاده می‌شود. این درب‌ها از عایق پشم سنگ استفاده می‌شود تا بازدهی بالایی در جذب و کم‌کردن صداها باشد. میزان کاهش انرژی صوتی در زمان عبور از این مواد بستگی به ضخامت آن دارد. افت انرژی صوتی در عایق پشم سنگ در صداهای بلند با افزایش ضخامت درب‌ها بالاتر می‌رود.

از پشم سنگ در ساخت این درب‌ها و یک فاصله هوایی در پشت عایق صدا بهره برده می‌شود. این فاصله هوایی به ضعیف‌شدن صدا و عدم انتقال آن کمک می‌کند. پشم سنگ یک عایق حرارتی بسیار مفید و عالی است  و این مواد به دو روش به کم‌کردن صداها کمک می‌کنند. این دو روش عبارت‌اند از:

  • جذب صدا در سطح
  • کاهش انتقال صدا از میان قسمت‌های تشکیل‌دهنده ساختار درب‌ها

کلام پایانی

برای آکوستیک کردن درب‌ها روش‌های مختلفی مانند لمسه‌دوزی وجود دارد که از موادی مانند چرم مصنوعی، پارچه‌های مخمل، عایق اسفنجی و… استفاده می‌شود. همه این موارد دارای یک هدف نهایی هستند و آن برای کم‌کردن صداهای اضافی و مزاحم و بهترشدن کیفیت محیط داخل زندگی و منزل است. باتوجه‌به تمام این موارد درب آکوستیک برتر و کاربردی‌تر بوده و آرامش افراد را حفظ می‌کند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button