تمیزکردن عمیق کف‌پوش‌های چوبی

تمیزکردن عمیق کف‌پوش‌های چوبی

تمیزکردن کف‌پوش‌های چوبی

کف‌پوش منزل شما از هر جنسی باشد، نیاز به تمیزی و نظافت دائمی دارد. کف زمین اولین جایی است که دچار کثیفی و آلودگی قرار می‌گیرد. زمانی که کف‌پوش مناسب برای کف منزل خود انتخاب کردید، نحوه تمیزی و نگهداری آن را هم باید بدانید. اگر کف‌پوش منزل شما  از کف‌پوش‌های چوبی است و می‌خواهید آن را تمیز کنید، مهم است که قبل از تمیزکردن نکاتی را رعایت کنید تا صدمه‌ای به کف‌پوش نزنید و آن را بهتر تمیز کنید. البته تمیزکردن آن بستگی به نوع و جنس کف‌پوش شما هم دارد. در اینجا به  نحوه تمیزکردن کف‌پوش چوبی می‌پردازیم

نحوه تمیزکردن کف‌های چوبی

قبل از تمیزکردن با آب و مواد دیگر، ابتدا زباله‌ها و کثیفی را از روی سطح این کف‌پوش تمیز کنید. می‌توانید از جارو برای پاک‌کردن گردوغبار استفاده کنید. باید از مدل جاروهایی استفاده شود که مناسب تمیزکردن کف‌پوش چوبی باشد و میله کوبنده یا ابزاری برای خراش نداشته باشد. بعد از پاک‌کردن زباله‌ها با مواد شوینده مناسب کف را تمیز کنید. معمولا این مواد شوینده نیازی به مخلوط شدن با آب ندارند. بهترین راه استفاده از یک بطری اسپری است تا میزان مناسب رطوبت برای تمیزی را به ما می‌دهد و بازهم بستگی به نوع کف‌پوش ما دارد.

بعد از اسپری مواد تمیزکننده را با دستمالی تمیز کنید و سعی کنید از موپ با سرمیکروفیبر نرم استفاده کنید. این وسیله روی کف‌پوش ملایم حرکت کرده و گردوغبار و کثیفی را هم به خود جذب می‌کند. کار تمیزکردن کف‌پوش‌های چوبی را در جهت تخته‌های کف تمیز کنید تا رگه‌هایی روی سطح شما به وجود نیاید و با پاک‌کن مخصوص زباله‌های بین تخته‌ها را هم جمع کنید.

بازسازی کف‌پوش‌های چوبی

اگر می‌خواهید کف‌پوش‌های شما مانند اوایل نصب باشند و تمیز و براق بمانند، باید هر سه تا پنج سال یک‌بار آن را بازسازی کنید. کف‌پوش‌هایی که روکش آن‌ها سطحی است و فقط کمی ساییدگی و شاید پارگی در آن ایجاد شده را می‌توان با براق‌کننده‌ها و احیاکننده پوشش داده و جوان کرد. اگر کف‌پوش‌های شما نیاز به تعمیر و بازسازی بیشتری دارد، ولی نیاز به سمباده زنی ندارد، از کیت سایشی شیمیایی برای حکاکی و جوان‌سازی برای روکش اصلی استفاده کنید. پوشش جدیدی از پلی‌اورتان یا اورتان به آن بزنید.

بازسازی کف‌پوش‌های چوبی

سایشی شیمیایی برای حکاکی کردن روکش اصلی استفاده کنید و سپس پوشش جدیدی از پلی‌اورتان یا اورتان به آن بدهید. اگر احیانا کف‌پوش‌های شما دارای روکش نفوذپذیری بود، ابتدا باید موم قدیمی و کثیف شده را از آن جدا کنید و یک لایه جدید موم را روی آن انجام دهید. یک‌پارچه را بالکل آغشته کرده و روی قسمت‌هایی از کف‌پوش بمالید. اجازه دهید تا پنج دقیقه روی سطح کف‌پوش بماند و بعد با یک‌پارچه تمیز و کمی مرطوب آن را از روی سطح پاک کنید و کاملا خشک کنید.

انواع کف‌پوش‌های چوبی

برای اینکه از کف‌پوش‌های چوبی خانه خود محافظت کرده و روش‌های تمیزکردن آن راهم یاد بگیرید، باید بدانید که کف‌پوش شما از چه نوع کف‌پوش و از چه جنسی است. از چه موادی می‌توانید برای تمیزکردن آن استفاده کنید که آسیبی به آن نزده و باعث دوام و ماندگاری بیشتر آن شوید. انواع کف‌پوش چوبی عبارت‌اند از:

  • کف‌پوش‌های لاک پارکت چوبی – این نوع کف‌پوش‌ها دارای روکش لاکی هستند. به همان اندازه مانند کف‌پوش حاوی روکش پلی‌اورتان می‌تواند در مقابل رطوبت و حتی ساییدگی مقاوم باشد.
  • کف‌پوش‌های چوبی جدید – بیشتر این کف‌پوش‌هایی که جدیدا به بازار راه‌یافته است از روکش پلی‌اورتان ساخته شده است. این نوع کف‌پوش‌ها از سطح رنگ شده محافظت می‌کنند. در مقابل آب و لکه‌ها بسیار مقاوم هستند و حتی تمیزکردن این کف‌پوش‌ها آسان و راحت است. از روغن و موم برای براق شدن این کف‌پوش‌ها استفاده نکنید؛ زیرا کف را لغزنده می‌کند و در زمان راه‌رفتن خطر ایجاد می‌کند.
  • کف‌پوش‌های چوبی قدیمی – در بیشتر خانه‌های قدیمی ساخته شده کف‌پوش‌های چوبی قدیمی هم استفاده شده است. این کف‌پوش‌ها روکش روغنی ونرمی دارند و حتی می‌توان از موم و یا روغن برای مراقبت از آن استفاده کرد.

کلام آخر

پس در انتخاب کف‌پوش مناسب برای منزل خود فاکتورهای مهم زیادی است که باید بدانید تا در انتخاب آن دچار اشتباه نشوید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button