تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

بیشتر افراد در مورد معنای طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی دچار اشتباه شده و فکر می‌کنند معنای هر دوی این‌ها یکی است. اما این نظر کاملا اشتباه بوده و به‌عنوان‌مثال یک دکوراتور داخلی وظیفه دارد رنگ دیوارها را تعیین کند. اما یک طراح داخلی از روش‌های متفاوتی سعی می‌کند نمای کلی اتاق و حتی رنگ موردنظر را هم تغییر دهد. دکوراتور داخلی می‌تواند طبق حس و حال فضای موجود وسایلی مانند پرده، مبل و فرش را به محیط موردنظر اضافه کند. اما طراح سعی دارد با توجه با اندازه خانه یا همان محیط موردنظر از کل فضای موجود بهترین استفاده را ببرد و از دکوراسیون داخلی فقط در پروژه‌های مسکونی می‌توان استفاده کرد.

تعریف دکوراسیون داخلی

اگر بخواهید تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را به‌خوبی متوجه شوید و بدانید در چه زمینه‌ای از کدام روش استفاده کنید بهتر است ابتدا بدانید که معانی این‌ها یعنی چه و تفاوت این‌ها در چیست. دکوراسیون داخلی معمولا شامل تزئینات داخلی است؛ یعنی فرد می‌تواند از هنر و خلاقیت خود استفاده کرده ویک فضای داخلی دلپذیر و مناسب برای افراد آن خانه ارائه دهد. اگر فردی این‌چنین کاری را انجام دهد به‌نوعی در طراحی داخلی شرکت کرده است.

پس زمانی که در مورد تزئین و چیدمان درست و اصولی وسایل خانه‌مانند مبل فکر می‌کنید در حقیقت نقش یک دکوراتور را در دکوراسیون داخلی ایفا می‌کنید. البته منظور از تزئینات که مانند هنرهای دیگر دارای سبک و ریزه‌کاری‌های مختلفی است که طبق سلیقه و نیاز هر خانه همیشه در حال تغییر بوده است. چون بیشتر اوقات افراد در محیط بسته سپری می‌شود باید تزئینات داخلی هم خیلی مناسب و با کیفیت و بهترین روش‌ها برای بهتر کردن وضعیت شغلی، تحصیلی وزندگی افراد باشد.

تعریف طراحی داخلی

با توضیحاتی که در مورد دکوراسیون داخلی داده شد و افراد با آن آشنا شدند می‌توان با بررسی طراحی داخلی و نگاهی به توضیحات این دو تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی و کاربردهای آن‌ها را فهمید. طراحی داخلی یعنی کشیدن نقشه و انجام ساخت‌وساز محیط‌ها به دست انسان‌ها است. رشته طراحی داخلی سبکی جدید است که در اوایل قرن بیستم در دکوراسیون داخلی خانه‌ها استفاده شد. طراح داخلی معمولا با پیمانکار و معمار همکاری دارد و خواسته‌های آن‌ها را در برنامه‌های اجرای پروژه‌های مسکونی برآورده می‌کند.

تعریف طراحی داخلی

طراح داخلی برای فضاهای داخلی برنامه‌ریزی می‌کند. اگر نیاز به بازسازی باشد به نحو بهتری انجام می‌دهد تا فضایی کاربردی و مناسب را تحویل مشتری دهد. طراحی داخلی می‌تواند در مورد دکوراسیون داخلی هم نظر بدهد. هنر و علم این را دارد که یک فضای کاربردی در یک ساختمان را ایجاد کند. پس با این تعاریف می‌توانید تفاوت این دو را تشخیص بدهید.

بررسی تفاوت آشکار طراح و دکوراتور

با توضیحاتی که در مورد تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی داده شد در اینجا تفاوت این دو راهم بررسی می‌کنیم تا بدانید در چه زمینه فرق دارند و در کجا می‌توان از آن‌ها کمک گرفت. تزئینات داخلی جزوه مشاغلی است که چندان به دانش و تحقیقات علمی نیاز ندارد و در وهله اول به زیباشناسی توجه می‌کند. دکوراتورها به کارهای بازسازی و برنامه ریختن در مورد ساختار ساختمان کاری ندارند. فقط زمانی که عملیات های ساختمانی تمام می‌شود کار این افراد شروع می‌شود که بیشتر بر سطحی که قابل دیدن است تمرکز می‌کنند.

دوره‌هایی برای آموزش تزئینات داخلی وجود دارد که سبک‌های ساختمان‌ها را بررسی کرده حتی سبک مبلمان، طرح اتاق و … را بررسی می‌کنند. دکوراتورها در تغییر دادن شکل، فرم اتاق تخصص دارند؛ یعنی به مشتری خود کمک می‌کنند تا راحت تم و سبک موردنظر خود را انتخاب کنند. حتی در انتخاب مبل و تزئینات داخلی جزئی هم کمک‌رسانی می‌کنند. دکوراتورها رابطه نزدیک کاری با معمار و پیمانکار ساختمان ندارند و تنها کار می‌کنند. بعد از اتمام کار این افراد کار دکوراتورها شروع می‌شود.

کلام آخر

با توضیحاتی که در مورد طراح و دکوراتور داده شد اگر نیاز به بازسازی خانه و عوض‌کردن مکان اتاق‌ها و برداشتن دیوارهای اضافی و یا ایجاد فضای بیشتر در خانه داشتید به یک طراح داخلی نیاز دارید. اگر در تزئینات و چیدمان خانه در هر سبکی دچار مشکل شدید می‌توانید با یک دکوراتور دکوراسیون داخلی مشورت کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button