تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی

دو عبارت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی شاید در بخش‌هایی با هم مشترک باشند، اما از لحاظ معنایی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. البته هدف هر دوی آنها بهبود کیفیت زندگی از طریق استفاده درست از فضا است. در این مقاله از سایت زنبق شما را با تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی آشنا می‌کنیم.

 دکوراسیون به چه معنایی است؟

همه دوست دارند که در خانه‌ای زیبا و شیک زندگی کنند. اما برخی از افراد علاقه دارد که خانه خود را متناسب با علایق فردی خود طراحی و شخصی‌سازی نمایند. اما انجام این کار نیاز به اطلاعات و دانش در زمینه معماری، هنر و طراحی داخلی دارد.

به‌طورکلی برای داشتن یک دکور داخلی جذاب باید تمام اجزا و بخش‌های مختلف خانه با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. مثلاً نمی‌توانید از مبلمان کلاسیک در خانه‌ای به سبک مدرن استفاده کنید؛ بنابراین برای داشتن خانه‌ای باب میلتان، صرفاً خریدن وسایل لوکس و گران‌قیمت کافی نیست؛ زیرا چیدمان وسایل در کنار هم نیز تأثیر بسیار زیادی در نمای خانه دارد.

امروزه معماری یک رشته تحصیلی از شاخه مهندسی است که با فلسفه، هنر و سایر مبانی آمیخته شده است؛ بنابراین برای ایجاد یک دکور متناسب با شخصیت خودتان بهتر است ابتدا به معماری خانه توجه کنید زیرا دکوراسیون داخلی ارتباط تنگاتنگی با سبک معماری داخل خانه دارد. مثلاً اگر شما علاقه به سبک مدرن دارید؛ اما معماری و نحوه ساخت محیط داخلی خانه به شکل سنتی می‌باشد، با وجود این تناقص نمی‌توانید به خوبی طرح مورد نظرتان را اجرایی نمایید.

معنا و مفهوم طراحی داخلی

طراحی داخلی به معنای انجام عملیات معماری روی فضای داخلی خانه است.  طراحان گاهی برای ایجاد طرح مناسب اقدام به تخریب و یا بازسازی خانه می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته اشراف کامل بر اصول طراحی معماری همچون هنر، نقشه‌کشی و ساخت‌وساز بناها دارند. طراحی داخلی شغلی است که به دانش و فعالیت‌های عملی نیاز دارد و معماران داخلی برای انجام کارهایشان نیاز به اخذ مجوز دارند. در ادامه مقاله تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی، به بررسی وظیفه اصلی دکوراتور میپردازیم.

طراحی داخلی با انجام ساخت و ساز همراه است
طراحی داخلی با انجام ساخت و ساز همراه است

معنا و مفهوم دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی توسط دکوراتور انجام می‌شود. دکوراتور فردی است که صرفاً با چیدمان عناصر داخلی در خانه سروکار دارد و سعی می‌کند با هنر و دانش خود فضای داخلی را برای ساکنان آن کاربردی و جذاب‌تر نماید. در حقیقت در طراحی دکوراسیون داخلی سعی می‌شود که یک نوع هماهنگی و هارمونی بین اجزا و وسایل خانه ایجاد شود.

شاید طراحان داخلی بتوانند کار یک دکوراتور را انجام دهند؛ اما عکس این موضوع صادق نیست. زیرا دکوراتور به دور از قواعد مهندسی صرفاً با انتخاب رنگ و سبک متریال‌های مختلف و ایجاد نظم بین آنها، باعث چیدمان مناسب عناصر در فضای داخلی می‌شوند.

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی جزو مشاغلی است که نیاز به آموزش و مطالعه در زمینه رنگ‌ها و پارچه‌ها، طراحی با رایانه، برنامه‌ریزی فضایی، ترسیم، نقشه‌کشی، طراحی مبلمان و… دارد. این افراد تحصیلات دانشگاهی در رشته معماری کسب می‌کنند. متخصصان این رشته، برای حرفه‌ای شدن احتیاج به تجربه و کار عملی دارند. در مقابل دکوراتورها فقط با سطح ظاهری فضا سروکار دارند. اغلب این افراد در دوره‌هایی تخصصی خاصی آموزش می‌بینند. این افراد عناصر و المان‌های مختلف مانند مبلمان، کف‌پوش، دیوارها، پرده‌ها و… را با هارمونی خاصی در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. در یک جمله می‌توان گفت که دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم طراحی داخلی و معماری است.

بنابراین، برای داشتن یک‌خانه رؤیایی، مطابق باسلیقه شخصیتان، باید ابتدا از متخصصان و طراحان کمک بگیرید سپس به کمک یک معمار تغییرات لازم را در فضای داخلی خانه انجام دهید در حقیقت معماران برای ایجاد دکور موردعلاقه شما، اقدام به بازسازی و ساخت‌وساز در فضای داخلی می‌نمایند. بنابراین به جرات می‌توان گفت که طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، لازم و ملزوم یکدیگر هستند. به‌طورکلی تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی عبارت‌اند از:

  1. معماران داخلی با ساخت‌وساز نوسازی سروکار دارند.
  2. تفاوت عمده معماران داخلی و طراحان داخلی در این است که معماران برای انجام یک پروژه نیاز به مجوز دارند.
  3. طراحی داخلی بیشتر جنبه زیباشناسی دارد و در حوزه هنر متمرکز است.

Zahra Namavar

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button