تفاوت امرتات با کناف چیست؟

تفاوت امرتات با کناف چیست؟

ابزار و وسایل جدید در ساختمان‌سازی

چند سالی است که با پیشرفت تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین موجب تغییر و تحولات بسیار زیاد در صنعت ساختمان‌سازی و ساخت‌وسازها شده است. این پیشرفت موجب شده مصالح جدیدی تولید شود؛ مانند امرتات و کناف‌ها که فرایند ساخت‌وسازها را ساده‌تر و بعضی از مشکلات را هم رفع کرده است. البته به‌کارگیری کناف یا امرتات نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد که می‌خواهیم تفاوت امرتات با کناف را بررسی کنیم.

امرتات چیست؟

در صنعت ساخت‌وساز و ساختمان‌سازی به مصالح جدیدی از گچ‌بری‌ها که دارای پانل و قطعات پیش‌ساخته از جنس فوم پلی‌استایرن است و از روش الکترود جایگزین گچ می‌شود را امرتات گویند. این متریال یکی از مناسب‌ترین جایگزین برای گچ‌بری‌ها در روش‌های سنتی است. صفحات امرتات از گچ بوده که سبک و دارای انعطاف است و به‌آسانی روی سقف و دیوارها اجرا می‌شود که برای اجرای آن طبق آموزش نصب کناف می‌توان استفاده کرد.

می‌توان گفت امرتات ‌ها از نسل‌های جدید متریال کناف هستند که در اجرای نورپردازی‌های مخفی و گچ‌ها به کار می‌روند. امرتات برای اجراشدن نیاز به پروفیل و شبکه رابیتس ندارد و حتی به جوشکاری و میل‌گرد و نصب پلی‌استایرن هم نیاز نیست. چرا که مصالح و متریال‌های ساختمان از محدودیت و رنگ‌بندی برخوردار است. امرتات قابلیت رنگ‌پذیری دارد و می‌توان با رنگ‌های دلخواه یک ترکیب رنگی زیبایی را به وجود آورد.

تفاوت امرتات با کناف چیست؟

متریال امرتات نوعی پانل پیش‌ساخته از فوم پلی‌استایرن است که سبک بوده و به‌صورت الکترود است و امروزه در ساختمان‌سازی‌ها یکی از متریال‌های پرطرف‌دار محسوب می‌شود. کناف هم مانند امرتات پانل گچی پیش‌ساخته است و به‌اصطلاح دارای صفحه‌های روکش گچی است که در بخش‌های مختلف ساختمان مانند: دیوارها، سقف‌ها و دیوارهای جداکننده و … به کار برده می‌شود.

زمانی که با کناف و صفحات کناف فضای جدیدی را ایجاد می‌کنید، دارای کاربردهای زیادی برای آسایش بهتر و بیشتر افراد منزل خواهید شد و تفاوت امرتات با کناف در نحوه نصب آنها است. زیرا برای نصب و اجرای کناف‌ها به ابزار و وسایل مختلفی نیاز است. برای اجرای امرتات فقط به چسب نیاز است که به‌راحتی می‌توان آن را نصب کرد و در اجرای کناف به ابزاری مانند: پیچ‌های اتصال، گچ ساتن، تایل‌های کناف، بتونه درزگیر، پرلفیکس، نوار درزگیر، مصالح درزگیر و ابزارهای دیگر نیاز است؛

ولی درحالی‌که در نصب امرتات فقط به یک چسب نیاز دارید و کناف‌ها در مقابل ضربه مقاومتی ندارند و دچار صدمه و آسیب می‌شوند. ولی امرتات به‌سادگی بدون نیاز به گچ‌کاری برای اجرا و نصب به‌راحتی انجام می‌شود.

تفاوت امرتات با کناف چیست

مزایای استفاده از امرتات ها

امرتات‌ها هم مانند کناف‌ها نوعی گچ‌بری محسوب می‌شوند که پیش‌ساخته هستند و تفاوت امرتات با کناف هم توضیح داده شد. از مزایای استفاده از امرتات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امرتات در مقابل برودت هوا و حرارت بسیار مقاوم است.
  • دارای وزنی سبک و هزینه کمی است که با کمترین هزینه به‌سرعت به سقف خانه یا اداره نصب می‌شود.
  • موادی که در ساخت امرتات استفاده شده هیچ‌گونه آلرژی و ضرری ندارد.
  • دارای طراحی آسانی بوده و نیاز به طراح حرفه‌ای ندارد.
  • دارای شکل‌های متنوع، زیبا و آماده و نیاز به گچ‌کاری ندارد.
  • از ورق‌های امرتات می‌توان زیر خاک هم استفاده کرد؛ زیرا ریشه‌ها در آن نفوذ نمی‌کند و دچار پوسیدگی نمی‌شود.
  • نیاز به جوشکاری و میل‌گرد کشی نداشته و در زمان نصب هیچ نوع کثیفی ندارد.
  • با نصب امرتات می‌توان تجهیزات ساختمانی مانند سیم، لوله یا کابل و… را از آن رد کرد.
  • به‌عنوان یک عایق صوتی عمل کرده و محل جابه‌جایی آن راحت است.

ویژگی پیش‌ساخته امرتات

متریال امرتات دارای طرح‌های متنوع و مختلفی است که در دکوراسیون‌های داخلی بسیار کاربردی است. امرتات به فرم تایل طرح‌دار هم به موجود است و پلی‌استایرن موادی است که امرتات ها از آن تولید می‌شوند و بسیار مقاوم هستند و استحکام این تایل‌ها موجب پرطرف‌دار شدن آن بین طراحان داخلی شده است.

پلی‌استایرن یک متریال محکم و سخت است که عمر آن به ۵۰ سال می‌رسد و با ساختار محکمی که دارد مانع نفوذ رطوبت شده و به‌صورت یک عایق رطوبتی و حرارتی در بیشتر ساختمان‌ها به کار می‌رود. از این تایل‌ها می‌توان به‌صورت دیوارپوش یا درپوشش سقف به کاربرد که از هدررفتن انرژی در ساختمان هم جلوگیری کند.

کلام پایانی

متریال‌های مورداستفاده در صنعت ساختمان‌سازی هر ساله دچار تغییروتحول شده و نسل‌های جدید تولید می‌شود که کاربردی‌تر و مفیدتر هستند که در این مطلب تفاوت امرتات با کناف اشاره شد که امرتات ها نسل جدیدی از کناف‌ها هستند.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button