تفاوت آسمان مجازی با سقف کشسان

تفاوت آسمان مجازی با سقف کشسان

انواع سقف‌های کاذب

دوران سقف‌های صاف‌وساده در حال تمام‌شدن است و سقف‌های کاذب متنوع جایگزین آنها می‌شوند. سازه‌هایی معلق یا سه‌بعدی هستند که در ساختمان‌ها به کار می‌روند و در زیر سقف‌های اصلی قرار داده می‌شوند و از انواع مختلف طرح و مدل را دارا هستند که طبق سلیقه افراد و سبک دکوراسیون داخلی از آنها استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از آن آسمان مجازی است. در این مقاله به بررسی تفاوت آسمان مجازی با سقف کشسان می‌پردازیم.

آشنایی با سقف‌های کشسان و آسمان مجازی

سقف‌های کشسان یکی از خصوصیات معماری بوده و از مواد غشایی نازک که دارای انعطاف است استفاده می‌شود. این ماده را روی یک چهارچوب می‌کشند و معمولا از پارچه‌های پلی‌استر مستحکم ساخته می‌شود و با پلیمری خاص پوشانده می‌شود که طبق اندازه و شکل‌های مناسب سفارشی ساخته می‌شوند. این سقف‌ها تطبیق‌پذیر هستند و در اکثر مکان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

سقف‌هایی به نام آسمان مجازی هم دارای طرح‌های پیشرفته‌ای است و از فناوری‌های حرفه‌ای در روشنایی برای به‌وجودآوردن یک آسمان یا فضایی طبیعی در خانه مورداستفاده قرار می‌گیرد. این آسمان از چراغ‌های ال‌ای‌دی تشکیل شده و از نورهای طبیعی مانند غروب و طلوع خورشید الهام می‌گیرد در بیشتر فضاهای تجاری و در خانه‌هایی که پنجره‌های بزرگ و چراغ‌هایی که نور مناسبی ندارند مورداستفاده قرار می‌گیرد.

طراحی و زیبایی سقف کشسان و آسمان مجازی

این دو طراحی در سقف‌های کاذب بسیار زیبا و کاربردی هستند. اما در نصب و جزئیات دیگر با هم تفاوت‌هایی دارند. این دو سقف در بافت و رنگ‌های متنوعی ارائه می‌شود و قابل‌تنظیم کردن هستند. افراد می‌توانند از تصویرها و طرح‌های سفارشی چاپی موردنظر خود استفاده کنند.

آسمان مجازی تجربه‌ای منحصربه‌فرد را ارائه می‌کند و با دارابودن پانل‌های ال‌ای‌دی جلوه‌های زیبا و مختلفی از روشنایی ستاره‌ها، ابرها، منظومه‌های شمسی و حتی صحنه‌های متحرک را به وجود می‌آورند و فضایی به‌یادماندنی و جذاب را جلوه می‌دهند.

تفاوت سقف کشسان با آسمان مجازی

همان‌طور که می‌دانید سقف‌های کاذب دارای انواع مختلفی با مدل و طرح و حتی متریال‌های متفاوت ساخته می‌شوند که البته با هم تفاوت‌های زیادی دارند. تفاوت آسمان مجازی با سقف کشسان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. سقف‌های کاذب کشسان آنتی‌باکتریال و ضد گردوغبار است و می‌تواند به‌راحتی اتصالات لوله‌کشی، حتی پوسیدگی‌های سقف را هم پوشش دهد. این سقف‌ها دارای انعطاف‌پذیری بالایی بوده و می‌توان در طرح و شکل‌های هندسی، استوانه‌ای، مدور و گنبدی آنها را تولید و اجرا کرد.

سقف‌های کشسان ضد رطوبت و آب است و از مزیت‌های این سقف‌ها بازتاب تصویر محیط و بزرگ‌نمایی آن است. سقف کاذب آسمان مجازی برخلاف کشسان انعطاف کمتری را دارا است و نمی‌تواند بار سنگین را تحمل کند. این آسمان دارای شکل پنجره‌ای مانند است که می‌تواند تصویرهای زیبایی از آسمان را به نمایش بگذارد و تنها چاپ تصویرهای شبیه به آسمان روی آن درست و مناسب جلوه می‌کند. از تایل‌های شیشه‌ای در اندازه‌های موردنیاز تولید شده و بیشتر به شکل مربع است که وزنی سبک دارد.

جمع‌بندی تفاوت آسمان مجازی با سقف کشسان

به طور کلی می‌توان به طور خلاصه همه تفاوت‌های این دو سقف را به این صورت بیان کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

آویز

برای نصب آسمان مجازی باید حتما از سقف اصلی آویز شود؛ ولی سقف کشسان دور تا دورر دیوارهای سازه نصب می‌شود.

سازه کشی

سقف‌های کشسان دورتادور سقف سازه کشی می‌شوند و آسمان مجازی در وسط تایل باید از سپری برای بهترشدن کار استفاده شود.

زلزله

اگر زمانی زلزله رخ بدهد میزان عمل سقف کشسان بیشتر بوده و در آسمان مجازی امکان‌ رهاشدن سازه‌ها وجود دارد.

عایق رطوبتی

در قسمت‌هایی که دارای رطوبت و برودت هوا است؛ مانند سرویس‌های بهداشتی، استخر و حمام بهتر است از سقف کشسان استفاده شود زیرا مانند یک عایق عمل می‌کند.

اشکال هندسی

سقف کشسان کشی است؛ زیرا از پارچه‌های کشی تولید می‌شود و می‌توان انواع مختلف شکل‌های هندسی را جاگذاری کرد؛ ولی آسمان مجازی از طلق بوده و نمی‌توان این فرایند را انجام داد.

نورپردازی

تفاوت آسمان مجازی با سقف کشسان در نورپردازی هم وجود دارد که مانور دادن نور در کشسان بیشتر از آسمان مجازی است و می‌توان با انواع نورهای مختلف آن را تزیین کرد.

یک تکه

اگر نیاز به یک سقف بدون درز و یک‌تکه هستید سقف کشسان بهترین گزینه است؛ زیرا کل فضا را یک‌دست پوشش می‌دهد.

کلام پایانی

آسمان مجازی با سقف کشسان دو طراحی محبوب و پرطرف‌دار است که چند سالی است موردتوجه قرار گرفته است. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد و در مکان‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button