تفاوت‌های گلاس ایرانی و خارجی

تفاوت‌های گلاس ایرانی و خارجی

روکش‌های گلاس

زمانی که کابینت یا کمد دیواری یا وسایلی ازاین‌قبیل تولید می‌شود، معمولا جنس اولیه آن‌ها  ام‌دی‌اف است. برای دوام و استحکام بیشتر این ام‌دی‌اف ها روی آن از روکش‌هایی استفاده می‌شود که دارای جنس‌های مختلفی است. هرکدام از این روکش‌ها با نام‌های مخصوص و ویژگی‌های خاص مورداستفاده قرار می‌گیرند. هرکدام نسبت به یکدیگر دارای معایب و مزایای هم هستند. در این مقاله با روکش‌های هایگلاس آشنا می‌شویم و تفاوت‌های گلاس ایرانی و خارجی را هم بررسی می‌کنیم.

های گلاس چیست؟

های گلاس در اصل از انواع ورق‌های روکشی است که مغزی ام‌دی‌اف آن پلکسی گلس است. هایگلاس ورق ام‌دی‌اف پلکسی‌گلاس پوشیده شده و روی دیگر آن با روکشی مانند پی‌وی‌سی و … که ارزان‌تر است، پوشیده می‌شود. ام‌دی‌اف های هایگلاس فقط طرح‌های براق ندارند؛ بلکه دارای طرح‌های مات نیز هستند. البته از طرف‌داران زیادی هم برخوردار هستند.

نوع دیگر ورق‌ها هم پلی گلاس که همان ام‌دی‌اف های مات هستند که از روش رزین براق شده‌اند و تفاوت این دو های گلاس و پلی گلاس هم در این است که هایگلاس از روکش پلی گلاس استفاده می‌شود؛ ولی در پلی گلاس ملامین استفاده می‌شود.

هایگلاس خارجی

هایگلاس‌های خارجی بیشتر از کشور ترکیه وارد ایران می‌شود که دارای برندهای معروفی هم هست. بعضی از برندهای خارجی مشابه ایرانی هم دارند. البته باتوجه‌به این شباهت، افراد سودجو از نام این شرکت‌ها سوء استفاده می‌کنند و کالاهای بی‌کیفیت تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

در زمان خرید باید به لوگوی معروف شرکت توجه کنید. البته هایگلاس خارجی مرغوب معمولا از برند نیمن NEMANN از کشور آلمان و برند آلویک اسپانیا به ایران وارد می‌شود که به علت قیمت گران‌، فروش کمی هم دارند.

های گلاس ایرانی

های گلاس ایرانی

محصولات هایگلاس ایرانی نسبت به محصولات ترک و خارجی دارای کیفیت کمتری هستند. این کیفیت پایین بیشتر در ورقه‌های ساده مانند سفید و کرم دید بیشتر دیده می‌شود. البته شرکت‌هایی هم در ایران وجود دارند که با برندهای ترک و گلاس ایرانی و خارجی در رقابت هستند و گاهی با هم برابری هم می‌کنند.

مزایای هایگلاس

باتوجه‌به زیبایی و ویژگی‌های خاصی که در مورد این ام‌دی‌اف ها و روکش‌های آن توضیح دادیم به مزایا و معایب استفاده از ام‌دی‌اف ها هم می‌پردازیم. مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روکش پی‌وی‌سی _ نسبت به روکش‌هایی مانند ملامینه دارای مقاومت بسیار زیادی است.
  • زیبایی _ حرف‌های هایگلاس دارای شکل ظاهری و چشمگیر هستند.
  • فارسی‌بری _ ام‌دی‌اف های هایگلاس دارای مزیت‌های مهمی هستند اگر با دستگاه سی‌ان‌سی آن را طوری فارسی می‌کنند که روکش برش نخورد.

معایب هایگلاس

باتوجه‌به زیبایی و مقاومتی که دارند دارای چند عیب‌ آشکار هم هستند که شامل موارد زیر می‌شود:

  • رطوبت _ هایگلاس هم مانند چوب و فرآورده‌های چوبی در تماس با آب و رطوبت آسیب‌پذیر بوده و متورم می‌شوند.
  • لک پذیری _ این ام‌دی‌اف های هایگلاس در صورت تماس دست فورا لک می‌شوند. البته در رنگ‌های تیره دیده نمی‌شوند.
  • ورق یک رو _ ام‌دی‌اف هایگلاس دارای یک طرف روکش پلکسی‌گلاس هستند و طرف دیگر آن روکش پی‌وی‌سی سفید قلب بیشتر اوقات مشکل ایجاد نمی‌کند.

تفاوت هایگلاس ترک و ایرانی

مواد سازندة گلاس‌ ایرانی و خارجی یکی است و تفاوت آن‌ها شاید به چشم نیاید؛ ولی دارای تفاوت‌هایی هستند که در زمان خرید باید به آن توجه کرد. ام‌دی‌اف با روکش‌های گلاس ترک با استانداردهای کشورهای اروپایی ساخت می‌شوند، ام‌دی‌اف های هایگلاس از کشور لهستان تامین می‌شوند. ولی ورق‌های هایگلاس ایرانی که دارای ام‌دی‌اف هایی هستند که از تایلند وارد می‌شوند که تقریبا سطح کیفی پایین‌تری نسبت به تولیدات ترک دارند.

تفاوت بعدی در مورد روکش‌های رنگی است که این روکش‌ها درهای گلاس‌های ترک دارای لایه محافظ uv هستند که موجب درخشندگی و دوام در برابر نور را دارا هستند و همیشه درخشنده و رنگ ثابتی دارند. ولی ورق‌های ایرانی دارای تنوع بالایی هستند و می‌توانند باکیفیت خارجی رقابت کنند. البته برخی از تولیدکنندگان ایرانی از روکش‌های ارزان و کیفیت پایین استفاده می‌کنند که موجب تصور غلط در مورد تمامی هایگلاس های ایرانی شده است.

سخن آخر

امروزه چوب‌های ام‌دی‌اف دارای روکش‌های بسیار زیبا و مقاومی هستند که برای ساخت کابینت و کمد دیواری‌ها از آن استفاده می‌شود. ام‌دی‌اف ها  و گلاس ایرانی و خارجی در بازار به‌وفور وجود دارد. برای طراحی و ساخت کمد دیواری‌های گلاس به دکوراسیون داخلی زنبق مراجعه کنید و از متخصصین این مجموعه برای طراحی و تولید این ابزار کمک بگیرید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button