تراس گاردن یا تراس سبز چیست

تراس گاردن یا تراس سبز چیست؟

فضاهای سبز طبیعی در خانه

امروزه ساخت‌وساز ساختمان و شهرسازی‌ها افزایش پیدا کرده و دیگر خبری از خانه‌هایی که حیاط‌های بزرگ داشتند، نیست. خانه‌ها و آپارتمان‌ها با متراژ‌های کوچک‌تر ساخته می‌شوند و فضای سبز طبیعی در بیرون و یا داخل ساختمان دیده نمی‌شود. علاقه‌مندان به فضاهای سبز در داخل ساختمان‌ها و معماران دست به انجام راهکارهای جدید و خلاقیت‌های نوینی زدند تا بتوانند طبیعت را هرچه بیشتر به افراد نزدیک‌تر کنند. یکی از این تکنیک‌ها تراس گاردن یا تراس سبز است که مکانی آرام و دنج برای ساکنین آپارتمان‌ها به وجود می‌آورد.

تراس سبز چیست؟

فضاها و قسمت‌هایی از آپارتمان‌ها و خانه‌ها محسوب می‌شوند که بیشتر بلااستفاده بوده‌اند و امروزه با طراحی و خلاقیت‌های جدید تبدیل به یک فضای طبیعی یا باغ‌های کوچک شده‌اند. می‌تواند میزبان مهمانی‌ها و دورهمی‌های کوچک شما باشد. هدف از ایجاد این تراس گاردن یا تراس سبز این است که فضای چشم‌نواز، آرامش‌بخش، دنج و یک فضای سبز توسط گیاهان و گل‌ها به وجود آورد.

این کار را می‌توان بسیار ساده و راحت با هزینه‌های اندک به یک فضای کاربردی تبدیل کرد تا مکانی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت باشد. متأسفانه امروزه این مکان‌ها در هر ساختمان تبدیل به یک انباری و مکانی برای چیدن وسایل اضافی شده است.

ویژگی‌های طراحی تراس گاردن

طراحی این فضاها نسبت به نوع استفاده و کارایی، طراحی‌های متفاوتی دارد. از ویژگی‌های اصلی این فضاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فضاهایی برای کاشتن گیاهان و گل‌ها از ویژگی‌های مهم این مکان‌ها محسوب می‌شود. می‌توان انواع گل‌های تزیینی و حتی گیاهان خوراکی را در تراس گاردن یا تراس سبز کاشت.
  • دیوارهای سبز هم طراحی‌هایی شبیه به تراس سبز دارند و قسمتی از فضاهای دیوار بالکن را به فضاهای سبز اختصاص می‌دهند و نسبت به علاقه خود از انواع گل و گیاهان در آنها دیزاین می‌شود.
  • از ویژگی‌های این تراس گاردن‌ها طراحی نرده بالکن برای این فضاها است که می‌توان از ماده‌های مختلف در رنگ‌های متفاوت استفاده کرد.
  • با استفاده از فلاورباکس و گلدان‌ها می‌توانید از حداکثر فضا به طور مناسب استفاده کنید. زیرا فلاورباکس‌هایی که دارای گل‌های رونده و یا گل با ساقه‌های کوتاه هستند زیبایی بی‌نظیری به تراس گاردن یا تراس سبز می‌دهند.
  • نورپردازی‌های این فضاها موجب جذابیت و زیبایی نمای تراس‌ها می‌شود که از ویژگی‌های مهم در طراحی تراس گاردن‌ها است.
  • کف‌پوش‌های مناسب برای این فضاها از ویژگی‌های مهم محسوب می‌شود و باید سعی کرد از کف‌پوش‌های مقاوم و باکیفیت استفاده کرد تا در هر شرایطی استحکام داشته باشد و اینکه بتوان آن را شستشو و تمیز کرد.

ویژگی های طراحی تراس گاردن

استفاده از عناصر نورپردازی در تراس سبز

برای نورپردازی این فضاهای جذاب می‌توان از انواع عناصر نورپردازی سنتی و یا مدرن بهره برد؛ مانند فانوس‌ها، چراغ‌های دیوارکوب، ریسه‌ها که از روش‌های زیبایی برای نورپردازی در تراس گاردن یا تراس سبز هستند. روش‌های متنوع و مختلفی برای نورپردازی وجود دارد از طناب‌های رنگی برای نگهداری ریسه‌های نوری در ترانس گاردن‌ها می‌توان استفاده کرد. از نوعی لوله‌های عمودی از جنس پی‌وی‌سی هم برای قراردادن لامپ‌های ال‌ای‌دی و ریسه که روش‌های مناسبی برای نورپردازی در این تراس گاردن‌ها هستند استفاده می‌شود.

افراد می‌توانند این فضاهای سبز را طبق کاربردی که برای آنها دارد طراحی کنند؛ یعنی محیطی برای استراحت، باغبانی، دورهمی، مطالعه و… که از کاربردهای تراس گاردن‌ها محسوب می‌شوند. برای دیزاین و دکوراسیون باید به‌اندازه و ابعاد آن توجه کرد و روی کاغذ ترسیم کرده و با مبلمان و وسایل و ابزاری آن را طراحی کرد و سبکی مناسب ایجاد کرد.

آب‌نما و آتشدان چه نقشی در تراس سبز دارد

وجود عناصری مانند آتشدان‌ها و آب‌نماها می‌تواند در تراس گاردن بسیار کاربردی باشد و با صدای جذاب و دلنشین آب فضایی رمانتیک در خانه ایجاد کرد. این فضاها با داشتن چنین عناصری می‌توانند فضایی برای استراحت و حتی نوشیدن چای باشد.

این آب‌نماها را می‌توان در مدل‌های متنوع طبق متراژ تراس سبز طراحی کرد. استفاده‌کردن از باربیکیو در تراس گاردن یا تراس سبز می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد و می‌توانید در این فضا به آشپزی بپردازید. در طرح‌ها و مدل‌های مختلف می‌توان طراحی کرد که با تراس سبز هماهنگ باشد.

سخن آخر

در طراحی و دیزاین تراس گاردن یا تراس سبز ابتدا باید به کاربرد آن در خانه خود توجه کنید و با ابزار و وسایل ساده فضایی جذاب را طراحی کنید.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button