تاثیر نورپردازی در دکوراسیون

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون

نورپردازی

نور و نورپردازی یکی از عنصرهای مهمی است که اهمیت زیادی در دکوراسیون داخلی دارد. به‌کارگیری از نور و طرز استفاده صحیح از نورپردازی باعث می‌شود، درخشش خانه یا محل کار بیشتر از پیش شود. تاثیر نورپردازی در یک محیط فضایی شیک و لوکس را هم ایجاد می‌کند و مهم‌تر از همه این مسائل احساس امنیت و راحتی را در آن مکان و فضا موجب می‌شود.

استفاده درست از نورپردازی خانه اندازه انتخاب وسایل خانه و انتخاب جنس و رنگ بسیار مهم است. می‌توان گفت نقش حیاتی و ضروری در دکوراسیون داخلی دارد. اگر نورپردازی مکانی غلط و نامناسب باشد، حس ناراحتی و مکان قدیمی را به فرد القا می‌کند. نورپردازی فقط استفاده از نورهای مصنوعی نیست؛ بلکه طرز صحیح استفاده از نور طبیعی هم مهم است.

انواع نورپردازی

تاثیر نورپردازی  در دکوراسیون داخلی فقط برای زیبایی آن مکان انجام نمی‌باشد بلکه بر پایه علم و قواعد درست انجام می‌شود تا نتیجه درستی حاصل شود. زیرا نورپردازی درست حس و حال خوب و آرامش را برای همه به ارمغان می‌آورد. انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی عبارت‌اند از:

نورهای کلی و محیطی

این مدل نورپردازی درخشندگی و ظاهر کلی فضا را عوض کرده و به طرز خوبی بهبود می‌دهد. معمولا چراغ‌های دیوارکوب و فانوس‌ها را می‌توان نمونه‌ای از نور محیطی و کلی دانست.

نورپردازی کاری

در این نوع نورپردازی فرد مکانی را که برایش مهم است و بیشتر به آنجا تمرکز دارد را از این مدل نورپردازی استفاده می‌کند. این مکان می‌تواند یک گوشه یا یک میز مطالعه باشد که از این نورپردازی برای بخش‌های کاری که ویژه هستند، هم استفاده می‌شود.

نورپردازی متمرکز

تاثیر نورپردازی متمرکز را معمولا در دکوراسیون داخلی برای این که جزئی از معماری داخلی، حتی وسایل خانه و یا شی در خانه را برجسته نشان دهند، می‌توان دید. نور آباژور و لامپ‌های هالوژن نمونه‌ای از نورپردازی‌های متمرکز هستند. گاهی هم افراد برای این که یک اثر هنری گران‌قیمت را جلوه خاص بدهند، هم از این مدل استفاده می‌کنند.

نورپردازی دکوراتیو

این نورپردازی را فقط برای تزئین استفاده می‌کنند؛ مانند چراغ‌های آویزان که نمونه‌ای از نورپردازی دکوراتیو محسوب می‌شوند. معمولا روی میز ناهارخوری را هم با این نورهای زیبا جلوه‌ای زیباتر می‌دهند.

نورپردازی مخفی

این نورها را در مکان‌هایی که می‌خواهند، روشنایی داشته باشد و نوع چراغ در دکوراسیون مهم نیست و تأثیری ندارد، استفاده می‌کنند. استفاده درست از این مدل نورپردازی موجب می‌شود، تمام وسایل و اثاثیه نور کافی و مناسب دریافت کنند و راحت به چشم بیایند.

نورپردازی دکوراتیو

تاثیر نور در دکوراسیون داخلی

همان‌طور که گفته شد، نورپردازی یکی از اجزای مهم در دکوراسیون داخلی محسوب  می‌شود. طرز صحیح استفاده از نورپردازی در دکوراسیون داخلی هم بسیار تاثیر گذار است و از چند طریق بر ظاهر دکوراسیون اثر می‌گذارد که عبارت‌اند از:

مدیریت رنگ

استفاده از نورپردازی درست بر رنگ فضا و مکانی که در آن قرار گرفته‌اید اثر داشته و آن را زیاد و کم می‌کند. بعضی از نورپردازی‌ها موجب می‌شود که فضا بزرگ‌تر از آنچه است، جلوه کند و وسایل و اجسام هم به رنگ واقعی خود و حتی با جلوه بیشتر دیده شوند.

نورپردازی جهت‌دار

تاثیر نورپردازی جهت‌دار هم در دکوراسیون تاثیر دارد مثلا در نورهای موضعی می‌توان یک شی خاص را برجسته نشان داد و حتی از طریق نور می‌توان یک نقطه از خانه یا حتی گلدان خاص و راهروی در ورودی را قابل‌توجه نشان داد. مثلا از طریق نورهای مخفی که در سقف و یا کف استفاده می‌شود تا نورهای عمودی ایجاد کرده و با نور فضای موجود زیبایی آن را بیشتر کرد.

فضا

باید سعی کرد نور طبیعی را به اتاق و خانه راه داد؛ چرا که نور اگر در اتاق یا خانه نباشد خانه تنگ و کوچک جلوه می‌کند و نمی‌توان با چیدن وسایل فضای خانه را بزرگ‌تر نشان داد. اگر نتوانستید نور طبیعی به خانه راه دهید از لامپ‌های دیواری، سقفی یا دیوارکوب‌ها استفاده کنید و روشنایی فضا را بیشتر کنید تا محیط خانه بزرگ‌تر دیده شود.

کارکرد

نورپردازی در دکوراسیون خانه نقش اصلی را دارد باید حتما هدف‌دار باشد تا انرژی برق را هدر ندهد. چراغ‌هایی مانند لوسترها که در سالن و راهرو اتاق‌های بزرگ نصب می‌شوند روشنایی مناسب و خوبی به مکان و محیط می‌دهند.

کلام آخر

دکوراسیون زنبق بهترین ایده‌ها و طراحی‌ها را به‌صورت اختصاصی برای فضای شما انجام می‌دهد و طبق بهترین و به‌روزترین ایده‌ها سعی در جلب رضایت شما دارد.

Samaneh Davoudi

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button